جمعه ٢٦ مهر ١٣٩٨ فارسي|عربي
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
دماوند
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه آموزشی خط معلّی در قطر افتتاح شد

به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و همکاری اداره هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ، هنر و میراث قطر، کارگاه آموزشی خط معلّی به منظور توسعه روابط فرهنگی بین دوکشور و همچنین اشاعه و تبلیغ فرهنگ و هنر کشورمان، روز دوشنبه مورخ 31/4/92 با حضور آقای علی امام زاده رایزن فرهنگی، خانم هنادی درویش رئیس بخش هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ وهنر در شهرک کتارا، دکتر ابوانجا معاون اجرایی بخش هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ، هنر و میراث، استاد ریان عبدالله استاد خط دانشگاههای آلمان و تعدادی از هنرجویان و علاقمندان به خط قرآنی در محل شهرک فرهنگی کتارای شهر دوحه افتتاح گردید.

 در مراسم افتتاح این کارگاه آموزشی آقای علی امام زاده رایزن فرهنگی از همکاری مسوولین وزارت فرهنگ وهنر قطر در میزبانی این کار گاه آموزشی تشکر کردند و در ادامه به معرفی هنر خط معلّی در کشورمان و همچنین معرفی هنرمند برجسته کشورمان جناب آقای ابراهیمی پرداختند.

 در ادامه مراسم آقای دکتر ابو النجا نیز از حضور هنرمند ارزشمند کشورمان و همچنین میهمانان وهنرجویان حاضر در این دوره آموزشی تشکر نمودند و ابراز امیدواری کردند که هنر جویان بتوانند از فرصت ایجاد شده در فراگیری خط معلّی حداکثر بهره را ببرند.

در این مراسم همچنین جناب آقای ابراهیمی استاد و هنرمند خط معلّی خوب کشورمان طی سخنانی در خطاب به هنرجویان اظهار داشتند:

 خط معلّی بعد از گذشت حدود 5 قرن از ابداع آخرین خط (شکسته نستعلیق) در سال 1376 هجری شمسی توسط استاد حمید عجمی ابداع شد و به تایید سازمان فرهنگی یونسکو رسید و به نام ایشان هم ثبت گردید. وی در ادامه گفت: هم اکنون تعدادی از هنرمندان مطرح این رشته در حال توسعه و گسترش  این خط زیر نظر استاد عجمی تلاش می نمایند. از جمله هنرمندان برجسته خط معلّی می توان به استاد سعید نقاشیان، جابر علیرضایی، محمد مهدی بحرینی، سیده باهره پاکدامن و خانم رشتیانی اشاره نمود.

وی در ادامه گفت: از خصوصیات این خط قامت بلند و سماع و ستیز حروف در کلمات است، که در حریم مفاهیم به رقص در می آید و در این میدان هم آوردی عاشق را می طلبد تا تمنای سر عشق را از منظر حقیقت بر کاغذ دل نقش بربندد. در این خط حرکت قلم از شش دانگ به سمت ضعف دفعتاً حرکت می کند که این مهم  مخاطب را از یک حضور تام به سمت فنا و نیستی دعوت می کند. خصوصیت دیگر این خط در هم تنیدگی حروف و کلمات است که حروف هنگام نوشتن، می توانند به راحتی از بین یکدیگر تردد کنند و این حرکت نه تنها به شکل وساختار کلی ترکیب لطمه ای وارد نمی کند، بلکه به زیبایی وشیدایی آن رنگ وبوی دیگر می بخشد.

در این دوره آموزشی که از روز دوشنبه 31/4/92 آغاز شده و تا روز جمعه ادامه دارد، علاقمندان و هنرجویان ثبت نام شده در کلاسها طی مدت چهار روز با تاریخچه خط معلّی در ایران آشنا خواهندشد و اصول مقدماتی از جمله آموزش مفردات و اتصالات این خط را فرا خواهند گرفت. در پایان خاطر نشان می سازد که جناب آقای محسن ابراهیمی هنرمند و استاد خط اعزامی از کشورمان مسوولیت آموزش در این کارگاه آموزشی را بعهده دارند.

بازدید سفیر جمهوری اسلامی ایران از کارگاه آموزشی خط معلّی در کتارا

دکتر آسایش سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در قطر روز سه شنبه مورخ 1/5/92 به همراه جناب آقای علی امام زاده رایزن فرهنگی از محل برگزاری کارگاه آموزشی خط معلّی که توسط استاد ابراهیمی در حال برگزاری بود در محل شهرک فرهنگی کتارا بازدید بعمل آوردند. در این بازدید آقای دکتر آسایش از سوی خانم هنادی الدرویش مسوول بخش هنرهای تجسمی شهرک کتارا که میزبانی این دوره از کلاسها را بعهده دارند مورد استقبال قرار گرفتند. خانم هنادی الدرویش از اهتمام سفیر کشورمان برای بازدید و همچنین تلاش رایزنی فرهنگی در برگزاری این کارگاه آموزشی تشکر کردند و آرزو کردند که همکاریهای مشترک در آینده افزایش یابد.

 


١٦:٥٠ - 1392/05/06    /    شماره : ٦٠٠٨٨٥    /    تعداد نمایش : ٢٦٧٨جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرتال امام خمینی (ره)

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري

رياست جمهوري

بنیاد سعدی

دانشگاه پيام نور - نمايندگي قطر

کتابخانه دیجیتال پیام نور

دبیرخانه انجمن اندیشمندان ایران و جهان عرب

سفارت جمهوري اسلامي ايران -دوحه

تقريب

وب سايت اي فيلم

سايت حج و زيارت

مدارس ایرانیان در قطر و بحرین

ایرنا

islamic school

کتابخانه سازمان

سازمان بیمه اجتماعی

سال رونق تولید
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1241881
Visitorsofday : 9
Visitorsofpage : 1561843
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.2969

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت