پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

پیشینه روابط فرهنگی :

طبق تحقيقاتي كه توسط محققان كرواسي بويژه پروفسور دكتر كليئوويچ رئيس انجمن تحقيق كرواسي پيرامون هويت كرواتها بعمل آمده از حدود 200 سال قبل تئوري ايراني بودن كرواتها مطرح بوده و  تا كنون بيش از صدها مقاله در اين رابطه به رشته تحرير درآمده است. محققين كرواسي با كشف سنگ نوشته تانائيس كه در موزه آرميتاژ در شهر سن پترزبورگ مي‌باشد به ريشه ايراني بودن كرواتها پي برده‌اند. اين سنگ نوشته دليلي بر حضور 18 قرني كرواتهاي ايراني ‌الاصل در اروپا مي‌باشد. ازجمله تشابهات ميان فرهنگ ايران وكرواتها، علائم آرامگاه كوروش درپاسارگاد و علائم شطرنجي موجود بر روي كليساهاي ارامنه در استان آذربايجان و پرچم كرواسي است كه مي‌توان به عنوان نقاط مشترك فرهنگ باستاني اين دو ملت ياد كرد. كرواتها معتقدند در كتيبه سنگي مستقر در مدخل ورودي كاخ پرسپوليس ،  اقوام ايراني كه در حال اهداي هديه به پادشاه هستند نماينده قوم كرواتها نيز جزء‌ يكي از آنان مي باشند .

در گذشته بخشي از دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در يوگسلاوي سابق در دانشگاه زاگرب مشغول تحصيل بودند كه تني چند از آنان هنوز در اين كشور ساكنند. تا كنون در بخش علمي آموزشي چهار سند همكاري به امضا رسيده  است كه مهمترين آن موافتنامه همكاري در زمينه هاي فرهنگ‏ آموزش و علوم مورخ 3/8/1377 تهران است كه در آن آموزش زبان و ادبيات فارسي در كرواسي و زبان كرواتي در يكي از دانشگاههاي ايران و همچنين تبادل استاد و دانشجو و اعطاي بورس تحصيلي پيش بيني شده است.

همکاريهاي دانشگاهي دو کشور با امضاي يادداشت تفاهم همکاري دانشگاهي بين دانشگاههاي زاگرب با تهران و شهيد بهشتي در سال 2004 که در سفر روساي دانشگاههاي تهران و بهشتي به کرواسي انجام گرفت زمينه را براي تبادل استاد و دانشجو و تقويت همکاريهاي دانشگاهي فراهم نموده است.

تا كنون يك بار وزير فرهنگ كرواسي در سال 1377 به تهران سفر كرده و دو بار همتايان ايراني وي در سالهاي 78 و 82 به زاگرب سفر كرده اند. پيش از آن معاونان هنري وزارت ارشاد در دو نوبت از زاگرب ديدار كرده اند و معاون وزير فرهنگ كرواسي نيز از تهران ديدار نموده است. برگزاري نمايشگاههاي فرهنگي و هنري مختلف (‌از جمله نمايشگاه نقاشي معاصر، معرق، كاريكاتور، عكس، صنايع دستي، خوشنويسي، طرح قالي ، فرش موزه اي )‌، سمينارهاي علمي و تحقيقي (‌بزرگداشت شاهنامه ، سعدي و همايشهاي علمي هنرقدسي، گفتگوي تمدنها ،  ريشه ايراني كرواتها ،  روزهاي قصه خواني )‌، كنسرتهاي موسيقي و هفته هاي فيلم ايران  ، و شركت در نمايشگاه كتاب زاگرب از آن جمله هستند. علاوه برچاپ مجموعه ملاقات ريشه ايراني كرواتها،اشعار سهراب سپهري و گزيده اشعارمولانا نيز منتشر شده است 

در کرواسي کرسي زبان فارسي وجود ندارد. فقط در دانشکده فلسفه در رشته ترک شناسي دو واحد زبان فارسي تدريس مي شده و در رايزني فرهنگي و موسسه زبانهای خارجی زاگرب  نیز  براي علاقه مندان کروات کلاسهای  آموزش زبان فارسی برگزار می شود

بي شك مهمترين فعاليت فرهنگي ايران در كرواسي در دهه اخير ، برپايي نمايشگاه 7000 سال هنر ايران در زاگرب است كه در طول 4 ماه مورد بازديد بيش از هفتاد هزار نفر از سراسر كرواسي و كشورهاي همجوار قرار گرفت. در افتتاحيه آن ، وزير فرهنگ كرواسي ، رياست محترم سازمان فرهنگ و ارتباطات و معاونين سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نيز حضور يافتند. 

جامعه مسلمانان با مركزيت مسجد زاگرب  يكي از مخاطبين اصلي فعاليتهاي فرهنگي ايران در كرواسي است. تماس مستمر با مشيخت اسلامي كرواسي و مفتي در مركز توجهات مي باشد. در ساخت مساجد كرواسي با اهداي فرش و كمكهاي نقدي و جنسي مشاركت شده است و مفتي و برخي مسولين مركز اسلامي به كرات از ايران ديدار نموده اند

در مجموع پس از سفر 1383 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي کشورمان و معاون ايشان به زاگرب که منجر به امضاي يادداشت تفاهم جهانگردي و برنامه مبادلات فرهنگي گرديد و همچنين برگزاري نمايشگاه هفت هزار ساله تمدن ايراني در زاگرب 1384، شرکت نماينده سازمان ايرانگردي و جهانگردي کشورمان در نمايشگاه بين المللي جهانگردي کرواسي 1384، برپايي نمايشگاه هنري کرواسي در کاخ نياوران و حضور نمايندگان دو کشور در جشنواره هاي فيلم و نهايتا سفر مدير کل امور فرهنگي وزارت امور خارجه کشورمان به زاگرب در سال 1385 که منجر به امضاي يادداشت تفاهم فرهنگي دو کشور گرديد ، مناسبات و همکاريهاي فرهنگي از رشد خوبي برخوردار بوده است.

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2306
Visitorsofday : 194
Visitorsofpage : 450803
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.8281

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها