پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

 

سید رضا جعفری  /کارشناس فرهنگی رایزنی کرواسی

 

برگزاری مراسم روز اروپا در شهر پولا

 در  روز پنج شنبه  6 مهر  1391به همت اتحادیه اروپایی و شهرداری پولا روز  اروپا با محوریت زبان در این شهر گرامی داشته شد . " پل وندورن " نماینده اتحادیه اروپایی که  در راس هیئتی در کرواسی به سر می برد در این مراسم صحبت نمود . وی در خصوص کرواسی بعد از الحاق و حل مسائل مربوط به زبان این  این کشور با کشور های عضو اتحادیه اروپایی  سخنرانی نمود . ایشان تاکید نمود اتحادیه اروپایی تمام تلاش خود را برای حفظ زبان رسمی کشور ها مانند  صربی، آلبانیایی، بوسنیایی، اسلوونی، مقدونی، مجارستان و ... خواهد نمود و گفت این اتحادیه  بیش از 195 پروژه با هزینه ای معادل 45 میلیون یورو برای ترویج و حفظ  زبان  کشور های عضو اختصاص داده است .

روز اروپایی زبان از سال 2001 جشن گرفته می شود و هدف از ان افزایش آگاهی های عمومی در زمینه اهمیت یادگیری زبان ، ترویج تنوع زبانی و فرهنگی اروپا و تشویق زبان مادری است .

 

رقابت نویسندگان  کرواسی در شهر  " کریژی ویتسی "

در روز  شنبه  8 مهر ماه 1391 ، به همت وزارت فرهنگ و انجمن نویسنده گان کرواسی با حضور و ارائه ی آثار  31 نویسنده مطرح این کشور جلسه ای در  تالار اجتماعات شهر " کریژی ویتسی " در حضور داوران این انجمن به نقد و بررسی گذاشته شد و قرار است به بهترین اثر جوایزی اهدا شود . این آثار  در بین سالهای 2008 لغایت 2011 بوجود آمده اند .

 

نمایش عکس مقدونیه در کرواسی

در روز چهار شنبه 5 مهر 1391 به همت باشگاه عکس شهر ریکا و اتحادیه عکاسان مقدونیه  31 اثر از آثار عکاسان این کشور برای نمایش در این باشگاه در معرض دید عموم قرار گرفت . موضوع این عکس ها  طبیعت ، مردم و زندگی روزمره مقدونیه است .

این نمایشگاه توسط " گوران کالو گیه را " کنسول افتخاری کشور مقدونیه افتتاح شد وی استاد دانشکده فلسفه دانشگاه "ریجکا " ی مقدونیه  است .

 

به همت مرکز فرهنگی ترکیه در کرواسی "پل سلیمان " در اوسیک باز سازی می شود

در سال 1526 در زمان سلطه عثمانی بر این منطقه پلی با نام سلیمان ساخته شد که در جریان جنگ سال 1686 تخریب شد . این پل  5 مایلی  در ان زمان  شگفتی جهان نام گرفت .این پروژه که حدودا"  400000 یورویی  براورد شده است قرار است با حمایت سفارت ترکیه و وزارت فرهنگ کرواسی  با هدف جذب گردشگر بیشتر به شهر اوسیک مجدا" بازسازی شود . بر اساس تحقیقات آمریکائیان  بر  روی بقایای این اثر ، تایید شد که این پل هشت کیلومتری دارای شش فوت عرض و در زمینی باتلاقی و سعب العبور بنا شده که سربازان ترک عثمانی زحمات زیادی را برای ساخت آن متحمل شده اند .

 شهر اوسیک  و مناطق اطراف آن از جمله ارک تاریخی این شهر به دلیل حضور حکومتهای مختلف ،  یکی از پر جاذبه ترین شهر های تاریخی و توریستی کرواسی به شمار می آید . انجمن فرهنگی ترکیه در  بهار سال گذشته در کرواسی تاسیس شد.

 

حضور کرواسی در نمایشگاه بین المللی کتاب  آلمان

درتاریخ 19 مهر ماه 1391   کرواسی با اجاره 120 متر مربع فضا در نمایشگاه بین المللی کتاب شهر فرانکورت آلمان حضور می یابد .

این نمایشگاه بین المللی که از تاریخ 19 لغایت 23 مهر ماه برگزار می شود توسط  " بریسلاو ژیپوش " معاون وزیر فرهنگ کرواسی  افتتاح می گردد . با توجه به این که کرواسی در سال 2013 وارد اتحادیه اروپایی می شود میز گرد " کرواسی در راه اتحادیه ی اروپایی " و دعوت از نویسندگان مشهور کرواتی ، انگلیسی در طول برگزاری نمایشگاه  در نظر گرفته شده است .

 

رقابت 19 گروه محلی در شهر  "چاکوتس  " کرواسی

در روز های 15 و 16 مهر ماه 1391 ، 19 گروه محلی اقوام کرواسی  در شهر چاکوتس کرواسی به معرفی فرهنگ قومی و محلی خود خواهند پرداخت . تلاش  این گروهها  برای نمایش پوشش اقوام مختلف کرواسی ، رقص ، موسیقی و  سایر آیین ها و گویش های محلی و قومی  می باشد . در این دوره از رقابت ها 580نفر در قالب 19 گروه محلی به نمایش هنر های خود می پردازند  که ماحصل آن در تاریخ 7 ابان در تئاتر ملی زاگرب  ارائه خواهد شد

در این دروه 5 گروه مهمان  از  کشور اسلوانی نیز شرکت دارند . این برنامه با حمایت وزات فرهنگ و انجمن آهنگسازان کرواسی بوده است .

 

جشنواره بین المللی فیلم کوتاه "  منهتن " در کرواسی

جشنواره بین المللی فیلم کوتاه "  منهتن "  که همه ساله در سالن های تئاتر، گالری ها، دانشگاه ها، موزه ها و کافه ها در سراسر جهان در بیش از 300 شهر و  6 قاره و با  هدف مشاهده  و انتخاب  بهترین فیلم کوتاه  سال برگزار می شود در کرواسی نیز در تاریخ 7 و 8 مهر ماه 1391 در سینما هنر شهر "ریکا "برگزار شد  .

شعار  این جشنواره " یک جهان، یک هفته، یک جشنواره ... شما تصمیم می گیرید" بوده است .

 

کنفرانس بین المللی (EuroMed 2012)  میراث فرهنگی در قبرس

کنفرانس بین المللی میراث فرهنگی از تاریخ 2 لغایت 13 ابان در " لیماسول  " کشور قبرس برگزار می شود در این کنفرانس به ارائه  نتایج تحقیقات، نظرات، تجارب و پیشنهادها بر روی بهترین شیوه ها و ابزارهای با تکنولوژی بالا برای مستند سازی، نگهداری، مدیریت و برقراری ارتباط  در زمینه میراث فرهنگی می باشد . اهداف این کنفرانس عبارت است از :

- تاکید بر نقش پژوهش و توسعه میراث فرهنگی در اروپا و همکاری در فعالیت های بین المللی

 -  بررسی تاثیر سیاست های اتحادیه اروپا بر حفاظت، مرمت، میراث فرهنگی اروپا، و ارزیابی سهم مثبت تحقیقات جدید در  توسعه میراث فرهنگی برای رقابت و ایجاد شغل و تحول  در زیرساخت های پژوهشی

- تقویت هماهنگی  پژوهش های ملی و برنامه های آموزشی برای میراث فرهنگی در سطح اروپا و بین المللی

 - اصلاح و انتشار ایده های خوب و تدوین  سند چشم انداز با استفاده از  فن آوری جدید  در زمینه میراث فرهنگی، تهیه چارچوب برنامه اتحادیه اروپا افق 2020 (2014 -2020)

- بررسی  میزان اثرگذاری  سیاست های اتحادیه اروپا  و دستورالعمل های ابلاغی در زمینه  میراث فرهنگی

-  تدوین  فعالیت های بین المللی و موافقت نامه همکاری در زمینه های

1) مبارزه با تخریب و غارت میراث فرهنگی ، اینترپل، Europol، ICOMOS، ICCROM

 

 2)  اسناد و حفاظت از میراث فرهنگی (اتحادیه اروپا، گوگل، یونسکو ، کتابخانه جهانی، mSoft، و غیره

 3)  ایجاد استانداردهایی در زمینه میراث فرهنگی

 4)  ایجاد کنوانسیون (به عنوان مثال  کنوانسیون یونسکو برای حفاظت از میراث معنوی، میراث فرهنگی، اتحادیه اروپا برچسب CH، WHL، و غیره)

 ه) مستند، آرشیو، نظارت، حفاظت و ارائه میراث فرهنگی جهان با راه حل های نوآورانه ICT

6)  ایجاد نظارت  قانونی و اخلاقی بر  فعالیتهای کامپیوتری  در زمینه  میراث فرهنگی

 

اختتامیه ی  نوزدهمین دوره ی مسابقات اروپایی قران مجید  در زاگرب 

نوزذهمین دوره ی مسابقات اروپایی قرآن مجید زاگرب   به همت جامعه اسلامی کرواسی  و سازمان بین المللی حفظ قران مجید  و به مناسبت  بیست و پنجمین سالگرد تاسیس مرکز اسلامی زاگرب  از  پنج شنبه  6 مهر ماه  1391  لغایت  شنبه 8 مهر ماه  برگزار شد .

در این دوره از مسابقات 74 شرکت کننده از 22 کشور اروپایی شامل کشور های  آلبانی، اتریش، بلژیک، بوسنی و هرزگوین، مونته نگرو،فنلاند، فرانسه، یونان، کرواسی، ایتالیا، لوکزامبورگ، مقدونیه،  هلند،کوزوو، روسیه، اسلوونی، صربستان، اسپانیا، سوئد، سوئیس، آمریکا و  ترکیه  بودند ، که در گروه های حفظ کل ، 15 جزء ، 5 جزء برای مبتدیان ، تلاوت برای دانش آموزان و تلاوت برای گروه سنی تا چهل سال  به رقابت پرداختند .

این دروه  از مسابقات را  آقایان  حافظ عزیز الیلی از کرواسی ،  حافظ منصور ملکیچ از بوسنی و هرزه گوین ، حافظ  خالد درویش از سوریه ، حافظ  برغوث عبدالله المحب از عربستان  سعودی ،  حافظ سلمان اوکوموس از ترکیه و حافظ بایرام آیتی از مقدونیه  قضاوت نموده اند  .   مراسم اختتامیه این دوره از مسابقات اروپایی و اعلام نفرات برتر  در بین نماز مغرب و عشاء صورت گرفت ونفرات برتر بدین شرح اعلام گردید:

-در رشته ی  حفظ کل قرآن مجید  " Redouan Ait Hassou" از هلند

-در رشته ی حفظ 15 جزء قران کریم  "  Davud Efendić " از شهر توزلای بوسنی و هرزه گوین

-در رشته ی حفظ 5 جزء قران کریم  "  Suad Godušević" از شهر موستار بوسنی و هرزه گوین

-در رشته ی تلاوت زیر 40 سال " Hizir  Özkök" از ترکیه

- در رشته ی تلاوتهای دانش اموزی " Nermina Mujanović" از شهر توزلای بوسنی و هرزه گوین

نوزدهمین دوره مسابقات اروپائی قرآن مجید زاگرب را بیش از 4000 مسلمان علاقمنداز کرواسی و کشور های اطراف بویژه بوسنی و هرزه گوین به صورت حضوری دنبال نمودند . مسلمانان بوسنی و هرزه گوین با 35 دستگاه اتوبوس  و خودروی شخصی در این رویداد حضور یافته  بودند .جایزه ی این دوره از مسابقات سفر حج عمره و مبلغ 500 یورو و لوح تقدیر " hafiza    Fazlića "   بوده است که به نفرات اول اهداءشد . قبل از اهداءجوایز فیلمی از فعالیتهای " hafiza    Fazlića "    برای حضار به نمایش درامد .

 

آغاز فعالیت اولین مرکز صدور گواهینامه حلال در بوسنی و هرزه گوین

در روز چهارشنبه 5 مهر ماه 1391 با حضور آقای " مصطفی سریچ "  رییس العلمای بالکان و جامعه  ی اسلامی بوسنی و هرزه گوین ، و نمایندگلنی از دولت ، وزارت محیط زیست و گردشگری ، کشاورزی و اتاق تجارت خارجی اولین انجمن صدور پروانه حلال در بوسنی شروع به کار نمود . در این جلسه آقای " ادین دوگانجیک " نماینده مرکز صدور گواهینامه حلال  مرکز اسلامی زاگرب گزارشی از وضعیت غذای حلال و مجوز های صادره  همچنین ابعاد فعالیت های این مرکز را برای حضار بیان داشت.

مرکز صدور گوهی حلال  مرکز اسلامی زاگرب در 29 ژانویه 2010 راه اندازی شد .

 

خواننده پاپ کرواسی در تور اسپانیا

" petar grašo " خواننده مشهور پاپ کرواسی  در تاریخ 9  و 10  آذر ماه برای اجرای چند کنسرت به اسپانیا سفر می کند .  وی به طرفداران خود اعلام نموده  در شهر های ملبورن و سیدنی  در جمع علاقه مندان به موسیقی پاپ چند اجرا خواهد داشت . " پیتر گراشو " متولد 1976 زاگرب ، ترانه سرا و خواننده پاپ کرواسی است . اودر سن 16 سالگی  با ترانه " الهه " در مسابقه ی دوره ای سال 1995  کرواسی به شهرت رسید در 1996 در جشنواره ی  زادار با اهنگ "  من به کسی نیاز دارم " معروفیت بیشتری کسب کرد و تاکنون در مسابقات و کنسرت های ملی و بین المللی زیادی شرکت داشته است .

وی دارای شهرت در صربستان ،  بوسنی اسلونی و مقدونیه بوده  و یکی از محبوب ترین خوانندگان مرد پاپ کرواسی است. در مسابقات یورو ویزن 1998 و 1999  در رده پنجم و هفتم قرار گرفت . فروش آلبوم های وی بیش از یکصد هزار نسخه می باشد .

 

کنفرانس بین المللی آرشیو فیلم بالکان

با همکاری آرشیو ملی فیلم آلبانی (AQSHF)  ، سمینار سه روزه آرشیو فیلم از تاریخ 16 لغایت 18 آبان با حضور حرفه ای 15 گروه از کشور های حوزه بالکان درشهر  تیرانا " پایتخت کشور آلبانی برگزار می شود . هدف از برگزاری این سمینار ،  دریافت و ارائه بهترین راه کارها به  مدیران آرشیو برای بیشتر روشن شدن مسائل مربوط به تجهیز آرشیو فیلم، فرمت فیلم خاص، مواد سمعی و بصری آسیب پذیری و حفاظت از آن می باشد .

 

سومین دوره ی فستیوال عکس و فیلم  زیر آب در کرواسی

در تاریخ 6 لغایت 9 مهر ماه 1391 سومین دوره ی جشنواره عکس و فیلم  زیر آب در شهر           " Rovinj"  کرواسی برگزار و به نفرات برتر این فستیوال جوایزی اهدا شد . 

 

 سی و هفتمین دوره جشنواره موسیقی   سامابور Samobor " "  

از تاریخ 23 شهریور لغایت 8 مهر 1391 سی و هفتمین دوره جشنواره موسیقی شهر سامابور                     Samobor " "   با حمایت رییس جمهور کرواسی ، وزارت فرهنگ کرواسی در شهر های سامابور و زاگرب برگزار  گردید . شرکت کننده گان در 9 گروه با 38 اجرا به رقابت پرداختند .

 

هشتمین نمایشگاه بورس تحصیلی در زاگرب

در تاریخ 25 مهر ماه 1391 در کتابخانه ملی و دانشگاهی شهر زاگرب با حضور 30 موسسه و دانشگاه و دانشکده معتبر از آسیا ، اروپا و آمریکا  هشتمین دوره نمایشگاه بورس تحصیلی جهت ارائه اطلاعات لازم در زمینه ی بورس تحصیلی برگزار می شود . پیش بینی می شود بیش از 10000 نفر از دانش آموزان و دانشجویان  و فعالین در این عرصه در این نمایشگاه حضور یابند .

 

نمایش فیلم های ژاپنی در سینما " توشکاناتس "  شهر زاگرب

از تاریخ 10 مهر ماه به مدت هشت روز به همت سفارت و بنیاد سینمایی ژاپن و سینما " توشکاناتس " شهر زاگرب، فیلم های کلاسیک ژاپنی با زیرنویس کرواتی ببه نمایش عمومی در می آید . 

 

گرامیداشت چهارصدمین سال تئاتر در کرواسی

وزیر فرهنگ کرواسی خانم " زلاتر     ویولیچ "  روز دوشنبه 10 مهر ماه 1391 ،  جشنواره چهارصدمین سال تئاتر  کرواسی در جزیره  "خوار"  را افتتاح کرد  . این تئاتر اولین تئاتر اروپایی است که در سال 1612 شروع به کار کرد . در میان مقامات حاضر ، سفیر فرانسه در کرواسی نیز حضور داشت .

 

 تعویق به برنامه فرهنگی

به دنبال فوت آقای " بوریس اشپرم   "  رییس  مجلس کرواسی  در  روز پنج شنبه  6 مهر  که متعاقبا" در کرواسی در این    عزای عمومی اعلام شد ، مراسم افتتاحیه ی نوزدهمین دوره ی هفته فیلم جمهوری چک به روز شنبه    8 مهر ماه 1391  موکول شد .

 

درخواست ممنوع الورود شدن  " باب دیلون "  به کرواسی 

به دنبال مصاحبه ی باب دیلون   خواننده  و ترانه سرای   71 ساله  معروف مشهور  آمریکایی با مجله ی مشهور   " رولینگ استونز " که در آن آقای دیلون عنوان کرده بود سیاهان خون کوکلوس کلون ها ، یهودیان خون نازی ها و صربها خون کرواتها را حس می کنند کنایه از این که تبعیض نژآدی اقوام یادشده هنوز وجود دارد منجر شد تا سخنگوی حزب راستگرای " ها اس پ " اظهار نماید : که آقای دیلون به این موضوع آگاه نیست و چنانچه عذرخواهی نکند به کرواسی ممنوع الورود خواهد شد . بعلاوه رادیو اسپلیت هم آهنگ های این خواننده را از فهرست برنامه های خود حذف نموده است .

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1321
Visitorsofday : 153
Visitorsofpage : 450762
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.7031

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها