پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

سید رضا جعفری /کارشناس فرهنگی رایزنی ج.ا.ا در کرواسی

جشنواره تئاتر  بین المللی در کرواسی

دهمین دوره ی جشنواره نمایش تئاتر بین المللی  ،از تاریخ 24 شهریور لغایت  8 مهر در شهر زاگرب برگزار می شود . این جشنواره برنامه ای برای معرفی آثار  تئاتر از سراسر  جهان برای مخاطبان  در کرواسی  و در آستانه پیوستن این کشور به اتحادیه ی اروپایی است . این دوره از جشنواره به  نمایش آثاری   از  کشور های آمریکا  و فرانسه با  دو نمایش ، ایتالیا ،  بلژیک و آلمان یک نمایش اختصاص یافته است . حامیان مالی این جشنواره ، وزارت فرهنگ کرواسی ، موسسه فرانسه ، رایزنی فرهنگی ایتالیا و سفارت ایتالیا در زاگرب  ، روزنامه ی وچرنی لیست ، مرکز گردشگری زاگرب ، شرکت اتومبیل سیتروئن و ... می باشند . ویژه گی این جشنواره نمایش آثار فمنیستی از شرکت تئاتر "ژان لی جوان " از آمریکاست که هنرمندان آن با بازی  بدون کلام و برهنه به  ارائه نمایش  خود می پردازند .

اجازه ساخت اولین مسجد در اسلونی

کشوراسلوانی پس  از 40 سال درگیری و برخوردهای سیاسی ، به  مسلمانان این کشور  اجازه داد تا در  حاشیه ی پایتخت این کشوراولین مسجد خود را  بنا نمایند   ."نجات  گرابوس "  مفتی مسلمانان در شهر" لوبلیانا " پایتخت اسلونی اعلام کرد  که کشورش بعد از 40 سال درگیری و برخوردهای سیاسی اجازه یافت تا در حومه  پایتخت این کشور اولین مسجد خود را بسازند. این تصمیم پس از اعلام رای دادگاه حقوق بشر اروپایی به دولت اسلوونی مبنی بر احترام به  خواست اقلیت دینی مسلمان ساکن این کشور اعلام شد  . وی صدور چنین دستوری  را یک پیروزی بزرگ برای مسلمانان در اسلوونی قلمداد کرد.بر  اساس  گزارش های سالانه ی اتحادیه ی اروپا یی در مورد آزادی ادیان، دو کشور یونان و اسلوونی از اعضای این اتحادیه ، مسلمانان را  از داشتن مساجد رسمی محروم نموده اند  . ساخت این مسجد از اوائل ماه مه سال 2013 در  شهر " لویلیانا " شروع خواهد شد.  در حال حاضر زمین آن خریداری شده و پنج میلیون یورو  نیز از طرف مسلمانان برای این کار جمع آوری شده است .

بزرگترین کاپوچینو جهان در زاگرب

شرکت تولید و پخش قهوه ی " جولیوس می نال " با 150 سال سابقه فعالیت در کرواسی برای ثبت رکود جدیدی در کتاب " گینس "فنجان قهوه ی را با 2000 لیتر ظرفیت در مرکز  شهر زاگرب به نمایش گذاشت. بیش از 22 شاغل در امر تولید قهوه و کاپوچینو از سراسر کرواسی در طول سه ساعت موفق به تکمیل ظرفیت این فنجان 2000 لیتری شدند که مخلوطی از قهوه ، شیر و کف شیر را  داشت .

نمایشگاه آثار  سرامیک 2012 در کرواسی

         125هنرمند  سرامیک کار  از 30 کشورجهان  در نمایشگاه هنرهای سرامیک در شهر" واراژدین" کرواسی حضور یافتند و بهترین و تازه ترین آثار خود را در این نمایشگاه به نمایش عمومی و ارزیابی داوران قرار دادند این نمایشگاه  سرامیک های معاصر در موزه شهر واراژدین تا 10آبان برپا می باشد . ضمنا" این نمایشگاه بخشی از  چهارمین دوره ی جشنواره بین المللی سرامیک های پست مدرن می باشد .

جشنواره ادبی در مرکز فر هنگی شهر زاگرب

از تاریخ 16 لغایت 18 شهریور 91 در مرکز فرهنگی " ترشنیوکا" ی شهر زاگرب جشنواره ادبی با حضور نویسندگان معروف از کرواسی ، بوسنی و هرزه گوین ، اسلونی و مقدونیه برگزار شد و آثار نویسندگان مورد  نقد و ارزیابی کارشناسی  قرار می گیرد .

جشنواره ی رنسانس در کرواسی

از تاریخ 9 لغایت 13 شهریور  جشنواره ی رنسانس با حضور کشور های اسلونی ، ایتالیا ، مجارستان ، اسلواکی و جمهوری چک  در شهر  " کوپرو نیتسا " برگزارشد .  این جشنواره که از ساعت 11 شروع و تا پاسی از شب ادامه دارد گروههای شرکت کننده با نمایش سربازان وشوالیه ها  افراد عادی با لباس و فرهنگ های زمان رنسانس ( قرن 15 و 16)  در سطح شهر رژه  می روند  فضای شهر هم با مشعل و نماد های آن دوران تزیین شده و برنامه های جنبی  دیگری نیز همانند حرکات موزون و موسیقی در این جشنواره گنجانده شده است . این رژه 700 نفری با طبخ انواع غذا های سنتی دوران  رنسانس نیز همراه است .

جشن سنتی    " بوزت "  در کرواسی

از تاریخ  19 لغایت  22 شهریور در شهرقدیمی " بوژت "  کرواسی، جشن سنتی  با قدمتی یکصد ساله برگزار می شود .  در این مدت  با اختصاص یک خیابان از شهر  برای این جشن  ، نمایشگاهی از اشیاء قدیمی  و صنایع  دستی و  محصولات  تولیدی این شهر ، لوازم پزشکی قدیمی ، نانوایی به سبک قدیم ، آهنگری و کارگاههای مختلف آن دوران ،  رقص و موسیقی ، غذاهای محلی و ... به نمایش گذاشته می شود ورودی برای هر نفر 20 یورو می باشد .

افتتاح موزه "مارکوپولو " در کرواسی

برای  اولین بار پس از ادعاهای  مکرر کرواتها و ایتالیائی ها بر سر ملیت "مارکوپولو "  ، در جزیره و شهر ساحلی " کورچولا " اولین موزه در کرواسی  با نام" مارکوپولو "   افتتاح شد .

سرمایه گذار و طراح  اصلی این موزه آقای  Rudolf Petrinec می باشد و در این موزه با استفاده از عروسک های بسیار شیک و مدرن بخش های از سفر مارکوپول به شرق به تصویر در آمده است   بلیط ورودی برای تماشای این موزه  60 کونا می باشد . این پروژه دومیلیون کونایی انتظار دارد بیش از 15 تا 20 هزار توریست را میزبان باشد . در گام نخست شبکه ( CCTV ) چین مستندی از این موزه برای مخاطبان خود آماده نموده است .بازدید ازاین نمایشگاه برای توریست های چینی رایگان است .

 

مراسم تحلیف آقای دکتر " عزیز حسنویچ "  مفتی اعظم جدید مسلمانان کرواسی

در تاریخ اول مهر ماه 1391 در محل مرکز اسلامی زاگرب و با حضور مسلمانان و شخصیتهای سیاسی و مذهبی مراسم تحلیف مفتی اعظم مسلمانان کرواسی آقای دکتر " عزیز حسنویچ " برگزار می شود . در این مراسم پس از تلاوت قران مجید و  سخنرانی چند تن از شخصیتها، مراسم تحلیف و سوگند مفتی اعظم انجام و در ادامه آقای " مصطفی سریچ  " رییس العلمای مسلمان بالکان سخنرانی و در پایان از خدمات آقای " شفکو عمر باشیج " مفتی اعظم سابق نیز تقدیر و تشکر به عمل می آید . برای شرکت در این مراسم از همه مسلمانان دعوت به عمل آمده است رایزنی فرهنگی و سفارت ج.ا.ا در زاگرب نیز جزء مدعوین این مراسم می باشند .

جشنواره ی فرهنگی کرواسی در فرانسه و سایر کشور های اروپایی

خانم "آندرا زلاتار ویولیچ" وزیر فرهنگ کرواسی پس از دیدار با همتای فرانسوی خود اعلام کرد هفته فرهنگی کرواسی در آستانه الحاق این کشور به اتحادیه ی اروپایی در کشور فرانسه برگزار می شود . وی افزود مذاکراتی با انگلیس و آلمان نیز برای برگزاری این جشنواره صورت گرفته است .

این جشنواره شامل حضور هنرمندان و  بازیگران کروات  در رشته ها ی تئاتر  ،موسیقی ، نویسندگی  ، مجسه سازی ، آشپزی ، کاریکاتور ، فیلم و طراحی و ارایه یک رشته سخنرانی  می باشد علاوه بر آن در مکان هایی از شهر خصوصا موزه  که آثار  کروات ها نگهداری  می شود برنامه های ویژه ای برگزار می شود . حضور در رسانه ها نیز پیش بینی شده است .

این پروژه که با حمایت وزارت فرهنگ ، آموزش و پرورش ، علوم ، گردشگری می باشد از سپتامبر تا دسامبر سال جاری میلادی  برگزار خواهد شد .

چهل و هفتمین  دوره ی جشنواره ی "وینکویتسی "در کرواسی

از تاریخ 17 لغایت 26 شهریور چهل و هفتمین  دوره ی جشنواره ی "وینکویتسی " در شهر " وینکوویتسی "  برگزار شد . این جشنواره که به فرهنگ عامه اختصاص دارد شرکت کننده گان در طول مسیر سه کیلومتری و با حضور یکصد غرفه دار به معرفی فرهنگ و سنتهای عامیانه این منطقه می پردازد . پیش بینی میشود بیش از 4000 گردشگر بومی و خارجی از این رویداد بازدید نمایند .

 

موزه  "خیابان هنر " در زاگرب

برای چندمین سال با اختصاص بخشی از دیوار خیابان های زاگرب  به هنرمندان نقاش ،  جشنواره هنر های خیابانی در تاریخ 9 سپتامبر گشایش می یابد . این فضا ها به هنرمندان برجسته اختصاص و آثار منتخب به عنوان موزه  خیابانی از آن محافظت می شود. در دوره ی گذشته بیش از 80 هنرمند از سراسر جهان در آن شرکت نموده بودند .

 در این دوره از جشنواره که در محوطه زاگرب نو برگزار می شود هنرمندانی از کرواسی ، بوسنی و هرزه گوین ، اسپانیا ، بلژیک ، ایتالیا ، صربستان و ... شرکت دارند . برگزار کنندگان این رویداد هدف آن را ترویج هنر خیابانی ، بالا بردن آگاهی های عمومی مردم ، معرفی هنر مدرن کرواسی، تبادل اطلاعات بین هنرمندان این رشته را اعلام نمودند .

 

مسابقات اروپایی قرآن مجید در زاگرب

 به همت جامعه اسلامی کرواسی  و سازمان بین المللی حفظ قران مجید  به مناسبت  بیست و پنجمین سالگرد تاسیس مرکز اسلامی زاگرب  ،  نوزدهمین دوره ی مسابقات اروپایی قرآن مجید از تاریخ 6 لغایت 8 مهر ماه  1391 در مرکز اسلامی شهر زاگرب برگزار می شود . در این دروه از مسابقات شرکت کننده گانی از کشور های اروپایی : کرواسی، بوسنی و هرزگوین ، ترکیه، آلبانی، مقدونیه، صربستان، مونته نگرو، کوزوو، یونان، اسلوونی، روسیه، بلغارستان، رومانی، اتریش، ایتالیا، آلمان، سوئیس، بلژیک، لهستان، چچن،فرانسه، انگلستان، فنلاند، هلند  حضور داشته و در گروه های حفظ کل ، 15 جزء ، 5 جزء برای مبتدیان ، تلاوت برای دانش آموزان و تلاوت برای گروه سنی تا چهل سال  به رقابت خواهند پرداخت .

مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات اروپایی در روز پنج شنبه 6 مهر ماه برگزار می شود .

 

شب میراث کرواسی در نیویورک

 در تاریخ 8 مهر ماه 1391  ، به همت بنیاد خیریه کرواتی آمریکایی ( CACF) و تیم " رد بول " نیویورک ، دومین دوره ی شب میراث کرواتی که عبارت است از مسابقه ی فوتبال را در شهر نیویورک برگزار می نمایند

1500 کروات در برنامه شب میراث کرواتی در سال 2011 ، شرکت نمودند 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1526
Visitorsofday : 156
Visitorsofpage : 450765
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.0625

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها