پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

سید رضا جعفری / کارشناس فرهنگی

 

آقاي"بوديمير   لونچار"  مهمان ویژه از  کرواسی در اجلاس غیر متعهد ها در تهران

آقاي لونچار از شخصيت هاي فعال و باسابقه و موثر در جنبش عدم تعهد بوده و  بعنوان يکي از شخصيت هاي ثابت در همه اجلاس هاي جنبش عدم تعهد حضور فعال دارد و در مناسبت هاي مختلف  بين المللي نیز  از وي بعنوان سخنران در حوزه تخصصي جنبش عدم تعهد دعوت مي گردد. وی در نشست تهران نیز بعنوان مهمان ویژه این اجلاس شرکت کرده است.

 ایشان در سال 1949 بعنوان سرکنسول يوگسلاوي سابق  در نيويورک به حوزه ديپلماسي وارد شد  پس از آن تا سال 1983 به عنوان سفير يوگسلاوي سابق در کشورهاي اندونزي، مالزي، سنگاپور، آلمان غربي و آمريکا مشغول به کار بود  سپس در يوگسلاوي سابق از  سال 1989 تا 1991 ( تا زمان فروپاشي يوگسلاوي سابق ) بعنوان وزير امور خارجه منسوب شد در جمهوري نوپاي کرواسي ایشان به فعاليت هاي سياسي و ديپلماتيک خود ادامه داد  و نماينده ويژه دبير کل سازمان ملل در جنبش عدم تعهد طي دهه 90  و بعد از فروپاشي يوگسلاوي سابق  بوده است وی مشاور آقاي" استپان مسيج "رئيس جمهور سابق کرواسي ، مشاور سياسي آکادمي ديپلماتيک وزارت امور خارجه کرواسي ، مشاور آقاي " ايوو يوسيپوويچ" رئيس جمهور کنوني کرواسی نیز می باشد . ایشان در فرودگاه امام خمینی (ره) مورد استقبال  آقای " پوروهیچ " سفیر جمهوری کرواسی در تهران و مسئولین کشورمان قرار گرفت .

بسیاری از مطبوعات و روزنامه ها و سایتهای خبری اینترنتی کرواسی نیز به پوشش این رویداد بین المللی برای مخاطبان کروات خود پرداختند  . سایتهایی نظیر :  24 ساعته ، رادیو 101 ، دنونیک ، ویه ستی ، تی پورتال ، ناتو ، ایندکس ، گلاسیستر ، دیلی ، ادونس و سایتهای رادیو  و تلوزیون دولتی کرواسی .

رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا در زاگرب نیز متن ترجمه ی شده ی سخنان مقام معظم رهبری در مراسم افتتاحیه ،پیام وزیر امور خارجه ی کشورمان و مطلبی به قلم سفیر ج.ا.ا در زاگرب را به همین مناسبت به زبان کرواتی در وب سایت کرواتی خود عرضه نمود .

دریافت  جایزه بهترین مقاله نویسی توسط کرواسی

   "دوبراوکا  اوگره شیچ " نویسنده اهل کروواسی جایزه "ژان امری" سال 2012   برای  بهترین مقاله نویسی  و تجزیه و تحلیل استثنایی وی از مشکلات و مسایل معاصر  را دریافت کرد .

خانم " دوبراوکا اوگره شیچ " نویسنده رمان هایی چون " بابا یاگا تخم گذاشت " ،  " زیر درد " و ... و مجموعه داستانهای کوتاه و مجموعه مقالات است که در 27 مارس 1949 در یوگسلاوی سابق در شهر " کوتینا" ی کرواسی کنونی به دنیا آمد .

تحصیلات خود را در رشته ی زبان و ادبیات روسی و همچنیین ادبیات مقایسه ای از دانشگاه زاگرب  به دست آورد و در موسسه ی تئوری ادبیات دانشگاه زاگرب مشغول به کار و در کنار آن مشاغلی چون نویسندگی و تحقیق ادبی را دنبال نموده است .

شهرت ایشان در یوگسلاوی سابق مرهون داستانهای کوتاه ، رمان ها و داستانهای تخیلی ایشان است ، که یکی از آثار و.ی برگزیده ی سال و ایشان به عنوان اولین زن این جایزه را دریافت نمود .

ایشان به عنوان محقق ادبی علاقه فراوانی به فرهنگ " آوانگارد " روسیه داشت و سالها در پروژه ی واژه نامه ی " آوانگارد" همکاری داشته است .

وی نویسندگان فراموش شده ی روسی را احیاء و کتاب تخیلی معاصر روسی را منتشر و از روسی به کرواتی نیز ترجمه نمود .

ایشان همچنین ویرایش هایی در گلچین های ادبی" آوانگارد " و معاصر روسیه انجام داد . وی در سال 1991 در زمان شروع جنگ در یوگسلاوی سابق موضع سخت ضد ملی گرایی و ضد جنگ را آغاز نمود  و مقالاتی انتقادی را منتشر که  جنگ را کاری بیهوده و جنایی قلمداد نمود ،  و طولی نکشید که آماج انتقاد  مطبوعات ، مقامات رسمی ، سیاستمداران ، همکاران نویسنده و شهروندان گمنام ملی گرا قرار گرفت . بدین ترتیب از جامعه طرد و در معرض آزار و اذیت های مداوم و سخت رسانه ها قرار گرفت وی در سال 1993 از کرواسی جلای وطن نمود و در خارج کار نویسندگی را ادامه و آثاری را منتشر نمود وی هر از چند گاهی در دانشگاههای اروپا و آمریکا تدریس نموده است .

آثار وی به بیش از بیست زبان دنیا ترجمه و جوایز متعدد ادبی اروپا را از آن خود نموده است .

وی در حال حاضر  به عنوان نویسنده آزاد در شهر" آمستردام " هلند  زندگی می نماید .

جایزه "ژان امری" برای مقاله نویسی که" روبرت مناسه" نویسنده اتریشی آن را پایه گذاری کرده و هزینه آن از سوی «ارسته بانک» اتریش و انتشارات" کلت کوتا  " واقع در شهر" اشتوتگارت "تامین می شود و 12  هزار یورو ارزش دارد که در تاریخ  11 اکتبر در فرانکفورت اهدا می شود.

 

اولین دوره ی فستیوال موسیقی باروک در کرواسی

از تاریخ  17 لغایت 26 شهریور 1391 اواین دوره ی فستیوال موسیقی باروک در جزیره ی" کورچولا"  کرواسی  و باحضور نوازندگانی از کشورهای کرواسی ، ایتالیا ، فرانسه ، بلژیک ، و سه گروه موسیقی از  انگلیس برگزار می شود . قرار است 12 کنسرت در طول ده روز برگزاری این جشنواره اجرا شود .

دوره باروک در موسیقی هنری اروپایی از حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۵۰ در نظر گرفته می‌شود. باروک کلمه‌ای ایتالیایی و به معنی زمخت و ناهنجار است و از کلمه بارکو در ایتالیایی به معنی مروارید صیقل نیافته گرفته شده است. مطرح‌ترین چهره‌های این دوره از موسیقی کلاسیک  باخ، ویوالدی، هندل و آلبینونی هستند. یک قطعه باروک، اغلب فقط بیان‌گر یک حالت است - قطعه‌ای که شاد آغاز می‌شود، تا پایان شاد می‌ماند. آهنگ‌سازان برای تجسم نمودهای احساس، زبانی موسیقایی پدید آوردند؛ در این زبان ریتم‌ها یا الگوهای ملودیک ویژه‌ای به حالت‌هایی معین اشاره داشتند.

این دوره از نظر زمانی بین دوره رنسانس و دوره کلاسیک قرار دارد. این دوره را در موسیقی، به سه دوره آغازین (۱۶۰۰-۱۶۴۰)، میانی (۱۶۴۰-۱۶۸۰) و پایانی (۱۶۸۰-۱۷۵۰) تقسیم می‌کنند. با این که امروزه آثار دوره پایانی باروک معروف‌ترین آثار این سبک هستند، اما دورهی آغازین، با موسیقی‌دانانی چون "مونته‌وردی "یکی از انقلابی‌ترین دوره‌های تاریخ موسیقی است.

 

خواننده ی آمریکایی در زاگرب کرواسی

در عصر  روز چهارشنبه 8 شهر یور 1391   آنتونی کیدیس" Anthony Kiedis"  خواننده  ، ترانه سرا ، و بازیگر مشهور  آمریکایی در حضور بیش از 30000 نفر از علاقه مندان کروات در میدان اسب سورای شهر زاگرب به اجرای کنسرت  خود پرداخت .

آنتونی متولد  1962 میشیگان کشور آمریکااست . او بیشتر  عمر خود را به مواد مخدر اعتیاد داشته  ولی با ان مبارزه و از سال 2000 آنرا ترک نموده است . صدا و سبک خواندن وی نسبت به اولین آثارش  دچار تحولاتی شده و تاکنون دهها آلبوم منتشر نموده که  معروفترین نسخه آن نام " فلفل قرمز تند " نام دارد . 

 

 

 افزایش نرخ بیکاری در کرواسی

علاوه بر تمهیدات دولت برای مبارزه با بیکاری  قبل از عضویت در اتحادیه ی اروپایی در سال 2013 ، نرخ بیکاری در کرواسی  همچنان رو به رشد است .

 سازمان خدمات اشتغال کرواسی اعلام کرد نرخ بیکاری در ماه آگوست ( 11 تیر لغایت 10 شهریور 1391) 17.5 درصد بوده که 0.2 درصد بیشتر از ماه قبل بوده است . وی میزان بیکاران کرواسی را تا 22 آگوست  سال جاری میلادی 300000 نفر عنوان نمود . این وضعیت بویژه در کسب و کار و ساخت و ساز بیشتر مشاهده می شود .  " ایوان کوواچه ویچ " رییس اتحادیه ی کارگران ساختمانی گفت در 4 سال گذشته بیش از 30000 کارگز ساخت و ساز شغل خود را از دست داده اند  . این درحالی است که بیش از 5000 نفر در شش ماه اول سال میلادی جاری کار خود را از دست داده اند . وی به خبرنگار ست تایمز گفت  هزاران آپارتمان خالی است و استاندارد های زندگی به طرز چشمگیری  پایین آمده و قطعا با پیوستن به اتحادیه ی اروپایی در سال میلادی اینده بسیاری از کرواتها برای یافت کار به اروپای غربی خواهند رفت ، و دلیل عمده آن عدم وجود کار در کرواسی خواهد بود .

این بیکاری برای جوانان بیشتر است بر اساس امار ها 38 درصد جوانان کروات بیکار می باشند که این میزان اگر چه کمتر از کشور هایی نظیر اسپانیا (53درصد ) و یونان (54 درصد ) می باشد ولی نوید آینده ای مبهم را برای جوانان رقم می زند . " کاتارینا پاویچ " رییس NGO  فعال برای جوانان  گفت بسیاری از جوانان برای شروع کسب و کار به ما مراجعه می کنند ولی ما بودجه ای برلای حمایت از  آنها در اختیار نداریم .

" کورونوسلاو  ویدیچ " سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد  با تمهیدات دولت مشکلات بیکاری تا سال اینده بهبود می یابد و از افزایش 27.5 درصدی بودجه برای ایجاد فرصت شغلی  و تصویب قوانین و مقررات جدید برای رسیدگی به این موضوع خبر داد .

شایان توجه این که مشکل بیکاری معضلی منطقه ای است ، نرخ بیکاری  در صربستان 25 درصد ، مونته نگرو 13.5 درصد ، بوسنی و هرزه گوین 45درصد ،کوزوو 60 درصد می باشد .

" مارین لایوویچ " مهندس برق از زاگرب در این مصاحبه اعلام گفت چندین مصاحبه برای اشتغال داشته که همگی ناموفق بوده و در حال حاضر به طور جدی به خروج از کشور فکر می کند .  او گفت به شرایط دشوار یافتن شغل در اروپا آگاه است ولی سه سال درشرکت های دولتی و خصوص  کرواسی برای یافتن شغل تلاش کرده و شانس خود را در کشور های عضو اتحادیه اروپایی امتحان می کند .

 

20 اوت روز گرامی داشت شهدای مسلمان در زاگرب

          30مرداد ( 20آگوست 2 شوال ) از طرف مفتی اعظم مسلمانان کرواسی روز گرامی داشت و تجلیل از شهدای مسلمان کرواسی اعلام شد .

بنای یادمان شهدای مسلمان جنگ کرواسی امسال در مرکز اسلامی شهر زاگرب ساخته و با حضور مقامات عالرتبه ی کشوری و لشگری  و  با حضور نمایندگان  کشور های دیگر از جمله ایران   افتتاح شد در این بنای یادمان اسامی شهدای مسلمان کرواسی بروی سنگ  درج شده   است .

 در مراسمی که به همین عنوان در مرکز اسلامی زاگرب وبا حضور مسلمانان و همرزمان شهدا برگزار گردید  پس از سخنرانی مفتی اعظم آقای دکتر " عزیز حسنوویچ "  همرزمان شهدا با لباس های متحدالشکل با نثار تاج گل به مقام رفیع شهدا ادای احترام نمودند .

 

سال تحصیلی جدید  در کرواسی  با نیم میلیون دانش آموز

روز دوشنبه 13 شهریور سال تحصیلی جدید  (2012-2013) در کرواسی آغاز می شود .  " آنکیتسا   نیه ژیچ  " معاون وزیر آموزش و پرورش ضمن اعلام این خبر گفت  516،841 نفر از   دانش آموزان در مدارس این کشور حضور خواهند یافت که 335،457 نفر از آنها را  دانش آموزان مدارس ابتدایی و 181،384 دانش آموزان دبیرستانی تشکیل خواهد داد .

 در سال تحصیلی جدید 181,384   نفر در تمام مقاطع دبیرستان فارغ التحصیل می شوند که    از میان حدودا" 40000 نفر  فارغ التحصیل سال آخر  مقطع دبیرستان  ، حدود   30000 نفر از آنها   در دانشگاهها ی کرواسی جذب می گردند  ،  مابقی  فارغ التحصیلان یا توانایی پرداخت هزینه های دانشگاه را ندارند یا قادر به عبور از امتحانات ورودی به دانشگاهها  نیستند .   سال تحصیلی دانشگاهها نیز  ممکن است  10 مهر یا 17 مهر ماه آغاز شود .  معضل بیکاری یکی از مشکلات جدی دولت است و جمعیت بیش از  4 میلیونی کرواسی ،  بیش از 300000 نفر بیکار را درخود جای داده است .

 

 

 

اولین هتل زاگرب با غذای حلال

هتل چهار ستاره " آریستوس " شهر زاگرب برای اولین بار در زاگرب با دریافت گواهینامه حلال از جامعه  اسلامی  کرواسی ،  از این پس مسافران مسلمان مهمانان خود را با غذای حلال میزبانی  می کند  . 

هتل  "آریستوس "که در حاشیه جنوبی شهر و در مسیر فرودگاه واقع شده است  در فاصله حداکثر 15 دقیقه ای تا مرکز شهر واقع ،   در سال 2003 رسما شروع به کار و با افتتاح بخش های  جدید در سال 2009  ، در ابعادی بیش از 10000 متر مربع هتلی 4 ستاره و شیک با 150 اتاق و 270 تخت که مجهز به همه امکانات و دارای سالن های متعدی بر ای برگزاری همایش های ملی و بین المللی ،  جشن ها  و سایر فعالیت ها  است . 

 پس از بازرسی و راستی آزمایی انجام  شده  توسط  مرکز صدور گواهینامه  حلال جامعه اسلامی کرواسی، در مراسمی که با حضور شخصیتها و مقامات در هتل "آریستوس "   برگزار شد آقای دکتر "عزیز حسنویچ  " مفتی اعظم کرواسی و رییس مرکز  صدور   گواهی حلال جامعه ی اسلامی کرواسی   ، گواهینامه حلال را به مدیر اجرایی هتل آقای  " رومن اشپولیار " اعطاء نمود . در این برنامه آقای " میلان باندیچ " شهردار زاگرب ، هیئت های دیپلماتیک از سفارتخانه های  چندین کشور از جمله ج.ا.ا  ، مهمانان سیاسی و اقتصادی،امامان و  نمایندگانی از مرکز اسلامی زاگرب حضور داشتند .

هتل" آرسیتوس " با اختصاص 15 اتاق ویژه برای مسافران مسلمان ، تعیین قبله در داخل اتاق ها ، قرار دادن سجاده برای نماز ، تهیه گوشت حلال از مراکز مورد تایید جامعه ی اسلامی کرواسی، عدم قرار دادن مشروبات در داخل یخچال این اتاق ها  ، اختصاص آشپزخانه  و ظروف مجزا برای تهیه غذا های اسلامی به این نشان نائل آمد   .

آقای" حسنوویچ " مفتی اعظم کرواسی در این مراسم گفت  :  توجه به غذای حلال گامی  رو به جلو در  جهت آگاهی و شناخت نیاز های  آن دسته از مسافرانی است که به زاگرب می آیند .  (مسلمانان)

مرکز صدور گواهینامه حلال جامعه اسلامی زاگرب به منظور نظارت بر تولید محصولات غذایی با کیفیت حلال در 29 ژانویه 2010  تاسیس گردید رییس این مرکز دکتر "عزیز حسنویچ " می باشد که اخیرا"  به عنوان مفتی اعظم کرواسی نیز برگزیده شده است .  معاون ایشان "الدین دوگانییچ " می باشد. هشت نفر در غالب  دو گروه سه نفره و پنج نفره  فعالیت های اجرایی این مرکز را کنترل می نمایند علاوه براینها  در طول سال  با اعزام 18 کارشناس به مراکزی که گواهینامه حلال به آنها داده شده بر روند تهیه و طبخ غذا و محصولات غذایی  نیز نظارت می نماید .بر اساس توافق صورت گرفته کلیه ی هزینه های این نظارت بر عهده شرکت ، مرکز یا هتل میزبان و دریافت کننده ی  نشان حلال می باشد .

این مرکز تخصصی در جامعه اسلامی کرواسی ، علاوه بر نظارت بر تولید محصولات حلال در کرواسی و صدور گواهینامه حلال ،  به آموزش  تولید غذای حلال ، برپایی و مشارکت در  نمایشگاههای داخلی و خارجی ، فعالیت های رسانه ای و تبلیغاتی نیز  می پردازد .

آقای دکتر "حسنویچ " تاکنون چندین بار به ج.ا.ا سفر نموده و در خصوص توسعه تولید محصولات حلال  در کرواسی ، ملاقاتهایی با  مسئولین چندین شرکت  دولتی و خصوصی  تولید مواد غذایی در ایران  داشته است .

تاکنون در کرواسی 3هتل و 2 ویلا ی  " بوشکا "  در شهرو جزیره  ساحلی" کرک "، هتل "توریست "در شهر " واراژدین " ،  هتل" آرت " در شهر " اسلاونسکی برود " ، هتل" اسپاچیو" در شهر کوچک " لیپوواتس " موفق به دریافت نشان حلال از این مرکز شده اند .

 

 

شهریور 1391

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1506
Visitorsofday : 196
Visitorsofpage : 450805
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 2.8438

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها