پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

سید رضا جعفری / کارشناس فرهنگی رایزنی ج.ا.ا در زاگرب

 

 سفر  "بان کی مون"   دبیر کل سازمان ملل به کرواسی

"بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل متحد  به همراه همسرش "سون تائک " در طول سفر شش روزه رسمی خود از  کشورهای حوزه بالکان جمعه شب   30تیر ماه  وارد زاگرب پایتخت کرواسی شد.

بان کی مون در مراسم بیستمین سال عضویت کرواسی در سازمان ملل در زاگرب سخنرانی و از مرکز درمانی "آندریا اشتامپار "بازدید نمود . "  آندریا اِشتامپار "  اهل کرواسی  ، یکی از موسسین  سازمان بهداشت جهانی و اولین رئیس مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت درژنو در سال1948 میلادی بوده است.

دبیرکل سازمان ملل همچنین با  " ایوو یوسیپوویچ  " رئیس جمهور و  "زوران میلانوویچ "  نخست وزیر و  " وسنا پوسیچ  " وزیر امور خارجه کرواسی دیدار و گفتگو نمود . دبیرکل سازمان ملل روز  شنبه با حضور در شهر بندری "  پولا "   فستیوال فیلم این شهر را  افتتاح نمود.   وی همچنین از  مناطق مرکزی ایسترای کرواسی  که از جاذبه های گردشگری محسوب می شود نیز بازدید به عمل آورد

دبیرکل سازمان ملل پس از کرواسی وارد  مونته نگرو و سپس در تاریخ 23 ژوئن (دوشنبه) وارد بلگراد پایتخت  صربستان شد . بان کی مون پس از بلگراد به ترتیب از پریشتینا و مقدونیه در 26 ژوئن با سفر به ساریوو پایتخت بوسنی وهرزگوین به سفر شش روزه خود از کشورهای حوزه بالکان پایان داد .

حضور عجیب سفیر ترکیه در کرواسی در جشن سالیانه پیروزی کرواتها بر ترک های عثمانی ALKA) (    

در روز یکشنبه 15 مرداد  جشن سالانه  ALKA) (    با حضور رییس جمهور ، نخست وزیر ، رییس مجلس و مقامات و شخصیتهای عالیرتبه کشوری و لشگری در شهر " sinj "  کرواسی  برگزا ر گردید در این مراسم که هر اولین یکشنبه ماه اوت برگزار می شود  شامل  رژه و نمایش  گروههای نظامی با لباس سنتی و همچنین مسابقه ی اسب سواری است  که تک سوران برای در اختیار گرفتن میله ای فلزی  آویزان در هوا با نیزه به رقابت می پردازند .  این جشن از سال 1715 میلادی به پاس پیروزی کرواتها بر ترک های عثمانی در این شهر برگزار می شود .  این جشن در سال 2010 در لیست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شد .

از نکات جالب این برنامه حضور سفیر ترکیه در کرواسی در این جشن بود که ضمن ابرازتاسف   از آنچه در گذشته روی داده اعلام کرد جهان امروز متفاوت از گذشته است و حضورش در این برنامه را با اهمیت  دانستن فرهنگ کروات دانست. وی با اشاره به  همکاری های نزدیک بین ترکیه و کرواسی در حال حاضر از همپیمانی  دو کشور در ناتو سخن راند . در این مراسم معاون اول  نخست وزیر ،وزیر دفاع ، و رییس پلیس کرواسی سخنرانی نمودند .

کاوش های جدید باستان شناسی  در کرواسی  

کاوش های جدید باستان شناسی  در منطقه ی  «باپسکا» در شرق کرواسی منجر به کشف  آثار ی همچون  شاخ گوزن، جواهرات و ظروف گلی گردید   .  این تحقیقات نشان داد شاخ گوزن آویزان  به دیوار یک خانه دارای قدمتی   6500  ساله می باشد   .  آنچه در این کاوش به دست آمده قدیمی‌ترین سند مربوط به شکار گوزن در کرواسی است بررسی‌های صورت گرفته روی شاخ‌ها نشان می‌دهد که به احتمال زیاد، گوزن شکار شده در حدود 220 تا 250 کیلوگرم وزن داشته و از قدرت بسیار بالایی  به واسطه 12 شاخک کوچک متصل به دو شاخ اصلی برخوردار بوده است.

60درصد کرواتها ورزش  نمی کنند

60 درصد افراد بالغ کرواسی ورزش نمی کنند و  خود را در معرض خطرات بهداشتی ناشی از این کار قرار می دهند . بر اساس این آمار تنها 6 نفر از 100 نفر با ورزش های چون  دویدن ، دوچرخه  سواری و ... برای سلامتی خود تلاش می کنند و این افراد هم پس از مدت کوتاهی آنرا ترک می کنند .  درصد جمعیت غیر ورزشکار هم  عمدتا با رژیم بد غذایی ، عدم استفاده از سبزیجات و میوه ها و استفاده از فست فود ها خود را در معرض خطر قرار می دهند .

شهر کارلوواتس برنده جایزه  "  پایتخت سبز   " از سوئیس

شهر مرکز ی کارلواتس کرواسی از سوی سوئیس به عنوان پایتخت سبز کرواسی اعلام  گردید .  این شهر پس از ارزیابی کارشناسان کمیته ی گردشگری سوئیس به این نشان نائل آمد .

شهر کارلواتس در 56 کیلومتری  جنوب غربی شهر زاگرب  واقع و دارای 55000 نفر جمعیت می باشد .

کانادا میزبان 32500 نفر کروات در طول سه سال گذشته

بر اسا س داده های مرکز آمار کرواسی در طول سه سال گذشته بیش از 32500 نفر از کرواتها  در جستجوی شغل به کانادا سفر نموده اند . کرواسی با معضل بیکاری 300000 نفر ی دست  به گریبان است .

کرواسی دارای 20درصد و  کانادا دارای 7 درصد بیکاری می باشد . در سال جاری میلادی 260000 نفر مهاجر  که عمدتا" از چین و هند می باشند  وارد کانادا شده اند که این افراد پس از اقامت دو ساله موقت فقط جمعیت 10 درصدی از آنها قادر به ادامه زندگی و اقامت بیشتر  در کانادا خواهند بود . بر اساس آخرین آمار طی دوسال گذشته فقط  650 نفر توانسته اند  طبق ضوابط دولت  کانادا موفق به کسب اقامت کار گردند

وضعیت استفاده از مواد مخد ر در کرواسی

مجله علمی مشهور " علوم محیطی" تازه ترین یافته های  تحقیقاتی اخیر  خود در مورد استفاده از مواد مخدر را منتشر کرد در این تحقیق 19 شهر اروپا از جمله لندن ، بارسلون و زاگرب  مورد مقایسه قرا ر گرفته اند .

این تحقیق که روشی نو در ارزیابی مواد مخدر است از تجزیه و تحلیل فاضلاب شهری حاصل گردیده  و مقدار کوکائین و ماری جوانا و سایر مواد شیمیایی مخدر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند . بر اساس نتایج حاصله زاگرب در پایین ترین سطح استفاده از این مواد در مقایسه با شهر های غربی اروپایی  قرار دارد  .

بر اساس آمار سازمان ملل ، کل کاکوئین مصرف شده در اروپا 356 کیلو گرم می باشد که 10 الی 15 درصد مصرف کل آن در جهان است  میزان مواد مخدر  کوکائین در غرب اروپا بسیار بالاتر از شرق اروپاست و زاگرب از این نظر در پایین ترین سطح قرار دارد .  

اولین جشنواره تابستانه رقص سالسا

از تاریخ 4 لغایت 10 مرداد ، اولین دوره جشنواره تابستانه رقص  "سالسا  " در مقابل موزه مردم شناسی شهر اسپلیت برگزار می گردد  . در این دوره از جشنواره   علاوه بر هنرمندان محلی ستاره گان مشهور و بین المللی  این هنر  از جمله الکس لیما ، مارک آنتونی ، جانی واسکیوز هم  به کرواسی می  آیند .

زاگرب چهارمین شهر متمدن جهان

بر اساس نتایج  منتشر شده مجله بین المللی " ریدر  دایجست "  زاگرب چهارمین شهر متمدن جهان اعلام گردید . این نوع از تحقیق که بروی رفتار شهروندان  در سراسر جهان انجام شده  نشان داد  مردمان شهر های نیویورک ،  زوریخ  و  تورنتو رتبه های اول تا سوم و مردمان شهر های ( زاگرب ، برلین ، سائوپائولو ،)مشترکا" عنوان چهارم متمدن ترین  را به خود  اختصاص دادند .

شهر های کوالالامپور ، بمبئی ، بخارست به عنوان شهر های دور  از تمدن در جهان معرفی شدند .

برگزاری فستیوال فیلم موتوون در کرواسی

فستیوال فیلم موتوون از تاریخ 7 لغایت 11 مرداد در شهر موتوون کرواسی برگزار گردید . در این ماراتن پنج روزه  70 عنوان فیلم کوتاه ، بلند و مستند  از سراسر جهان  به نمایش در آمد .

روز گردشگری در شهر " Selce " کرواسی

پنجامین دوره روز گردشگری شهر  " سلس " در تاریخ شنبه 14 مرداد در میدان اصلی و حاشیه ی ساحلی  شهر برگزار می شود  این برنامه با نمایش ها خیابانی ،  آتش بازی  ، نور افشانی ، مانور قایق ها ، روشن نمودن شمع  غذا های محلی این شهر و برنامه های متعدد  موسیقی همراه می باشد  .

 کنسرت " تام جونز "  در شهر  پولا ی کرواسی

"تام جونز " خواننده معرف انگلیسی و بازیگر سینما برای اجرای  یک کنسرت در روز سه شنبه 24 مرداد در سالن معروف و قدیمی آمفی تئاتر پولا حضور یافته و  به اجرای برنامه خواهد پرداخت . بلیط این کنسرت از چند ماه قبل پیش فروش شده است .

نشست تئاتر حرفه ای برای کودکان و نوجوانان  در شهر "چاکووتس " کرواسی

شهر "چاکوتس " از تاریخ 24 لغایت 28 مهر ماه ،  میزبان نشست تئاتر حرفه ای برای کودکان و نوجوانان  خواهد بود  در این نشست  چهار روزه ، علاوه بر بررسی آخرین و ضعیت تئاتر کودک و نوجوان توسط کارشناسانی از تئاتر ملی کرواسی و اتریش ، کارگاههایی هم برای آموزش فعالین شاغل در این حوزه طراحی گردیده  است .

قیمت مواد غذایی در بالکان همچنان در حال افزایش است

در کشورهای اروپای شرقی خصوصا بالکان به دلیل مشکلات اقتصادی جهانی ، خشکسالی ، کاهش قدرت خرید مردم ، عدم دخالت موثر دولت ،  مصرف کننده گان همچنان شاهد افزایش قیمت  خصوصا مواد غذایی می باشند .

قیمت گوشت ، فرآورده های گوشتی ، روغن ف شکر ، سبزیجات ، شیر و محصولات مرتبط با آن در در صربستان در طول دو سال و نیم گذشته افزایشی 60 درصدی را نشان می دهد .

این افزایش قیمت در بوسنی و هرزه گوین در دوسال گذشته 100 درصد  را نشان می دهد در یک خانواده در بیهاج بیش از 50 درصد درآمد خانواده صرف خرید مواد غذایی می شود این درحالی است که در کشور های عضو اتحادیه اروپایی این در صد عدد 15 را نشان می دهد .کرواسی نیز به دلیل نرخ زیاد مالیات مواد غذایی دارای قیمت بالایی می باشند و تولید مواد غذایی جوابگوی نیاز داخلی نیست و این کشور برای تامین نیاز داخل خصوصا توریستها به واردات  انبوه مواد غذایی متوصل شده است .

"گوران پاپوویچ " رییس سازمان ملی فروش صربستان گفت بر اساس آمار  متوسط هزینه هایمصرف کننده در صربستان 850 یورو می باشد در حالی که متوسط درامد یک صرب 350 یورو می باشد و این در حالی است که قیمت مواد همچنان در حال افزایش است .

چاپ تمبر زاگرب توسط شرکت پست اتریش

شرکت پست اتریش اقدام به چاپ تمبر " زاگرب " نموده است این تمبر تصویر نقاشی دفتر پست زاگرب مربوط به سال 1904 میلادی است . از این تمبر تعداد 400000 نسخه چاپ شده و علاوه بر آن نمونه نقره ای ان هم ویژه مجموعه داران   تهیه گردیه است .

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1569
Visitorsofday : 138
Visitorsofpage : 450747
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 2.8594

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها