پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

سید رضا جعفری / کارشناس فرهنگی رایزنی ج.ا.ا درزاگرب

 

رییس جدید مشیخیت جامعه ی اسلامی و مفتی اعظم کرواسی

در انتخابات  روز شنبه  20 خرداد ماه 1391  جامعه اسلامی کرواسی که در محل مرکز اسلامی زاگرب برای تعین مفتی اعظم و رییس جامعه اسلامی  کرواسی  برگزار شد ، آقای  دکتر  "عزیز حسنوویچ  "   معاون آقای" شفکو عمر باشیج " مفتی اعظم سابق مسلمانان کرواسی ، برای تصدی این سمت انتخاب شد .  در این انتخابات  از تعداد کل  167 عضو رای دهنده جامعه اسلامی،  تعداد   157 عضو حضور داشتند که آقای حسنویچ برای یک دوره ی هفت ساله انتخاب گردید . رقابت اصلی برای تصدی این عنوان ،بین آقایان دکتر عزیز حسنوویچ و حافظ افندی الیلی  بوده است . حافظ الیلی امام جماعت و از حافظان قرآن مجید می باشد که مسئول امور قرآنی مشیخیت اسلامی کرواسی نیز می باشد .در ابتدای این جلسه دو نامزد معرفی شده به بیان دیدگاههای خود در باره مسائل مسلمانان پرداختند و در پایان رای گیری ،  دکتر حسنویچ با کسب 91 رای در مقابل  64 رای رقیب خود، انتخاب گردید .

 دکتر " عزیز حسنوویچ  " متولد 15 اكتبر 1965 در " اوسماچه " (بوسني و هرزه گوين ) ، فرزند ‏ششم خانواده ، متاهل و داراي 4 فرزندمی باشد .‏ایشان  دوره ي تحصیل ابتدايي خود را در زادگاهش گذراند  و از اول ماه مه 1984 میلادی برای  ادامه ی تحصيل در مدرسه ي قاضي خسرو بيك به  سارايوو عزیمت نمود  ، ایشان در ابتدا به عنوان معلم شروع به ‏كار نمودند و در ادامه در سمت امام و خطيب در مسجد "اوساتيتا " (بوسني و هرزه گوين ) به فعالیت پرداختند و هم زمان در دانشكده ي علوم اسلامي ‏سارايوو مشغول به تحصيل شدند . تا سال 1992 خدمت در مسجد "اوساتيا " ، يك سال خدمت سربازي 1895 -1896 و از سال 1992 تا اول ‏سپتامبر 2005 ، امام اصلي مسجد زاگرب بودند وی  قبل از تصدی سمت جدید  ، معاون رياست مشيخيت در امور ديني ، آموزشي ، تبليغي و امور فرهنگي ‏‏ بوده است  .

تحصيلات : ‏

‏-‏ دانشكده علوم اسلامي سارايوو ‏

‏-‏ دانشكده الهيات كاتوليك زاگرب ‏

‏-‏ تحصيل به مدت دو ترم در مدرسه بين المللي ويژه امامان ، خطبا ، مبلغين در مكه عربستان سعودي ‏

‏-‏ دريافت ديپلم نظارتي براي سازمانهاي ديني، خيريه و حفظ محيط زيست ( اين ديپلم در سارايوو توسط ‏tuf‏ آلمان ‏صادر مي شود )‏

‏-‏ فوق ليسانس علوم اسلامي درزمينه ي قوانين شريعت ،عنوان پايان نامه " بحث هايي در مورد خطبه در رابطه با ورود ‏بوسني و هرزه گوين به حلقه ي سياسي و فرهنگي اتحاديه اروپايي" سال 2007 ، از دانشكده علوم اسلامي سارايوو ‏

‏-‏ اخذ درجه ی دكترا ،سال 2009 ، عنوان پايان نامه " بازاريابي در مديريت اسلامي " از دانشگاه بين المللي "نوي پازار " بوسني و ‏هرزه گوين 

فعاليت هاي قبلی ایشان :

‏-‏ معاون رييس مشيخيت كرواسي ، در زمينه مذهبي، آموزشي ، تبليغي و فرهنگي ‏

‏-‏ تدريس فقه درمدرسه ي " دكتر احمد اسماعيلو ويچ " زاگرب ‏

‏-‏ رييس گروه فعاليت هاي حرفه اي مدرسه " دكتر احمد اسماعيلو ويچ " زاگرب ‏

‏-‏ عضو هيات مديره ی مدرسه " دكتر احمد اسماعيلو ويچ " زاگرب ‏

‏-‏ ‏ هماهنگ كننده ي آموزش هاي ديني و اسلامي و تبليغي مشيخيت ‏

رييس گروه نظارت عملكرد كيفي جامعه اسلامي كرواسي‏

‏ عضو و جانشين رييس شوراي جامعه ي اسلامي بوسنيايي ها

عضو كميسيون عملياتي كردن قرارداد هاي روابط ويژه جوامع اسلامي در كرواسي (بين دولت و مشيخيت كرواسي ) ‏

‏-‏ عضو هيات آژانس غذا و محصولات حلال ‏

‏-‏ عضو هيات كميته ي وقف جامعه ي اسلامي كرواسي ‏

‏-‏ استاد پاره وقت ، درس "فرهنگ و تمدن اسلامي" در مدرسه ي نظامي كرواسي ‏

‏-‏ استاد پاره وقت علوم اسلامي در دانشكده علوم انساني دانشکده ی الهیات مسیحی  يسوعيون ‏ دانشگاه زاگرب

داراي آثار مكتوب فراوان در زمينه ي آموزش هاي ديني من جمله : ‏

خطبه خواني ‏  ،  كتب درسی مدارس ‏   ،  اخلاق و شريعت ‏  ، برنامه هاي آموزش مدرس ديني

کرواسی  سی و پنجمین کشور آرام جهان

به گزارش رادیو و تلوزیون دولتی کرواسی و بر اساس شاخص های صلح جهانی برای سال 2012 ،کرواسی سی و پنجمین کشور مسالمت آمیز و آرام جهان شناخته شده است . بر اسا س آمار موسسه اقتصاد و صلح (IEP)  و بر  بررسی های صورت گرفته  از میان 158 کشور جهان و شاخص هایی چون میزان مرگ و میر ، درگیری های داخلی و خارجی ، صادرات تسلیحاتی ، خودکشی ، شمار اوارگان ، حملات تروریستی ، ترور های سیاسی ، کمک مالی و مشارکت در ماموریت های سازمان ملل  ،کرواسی  در این رتبه بندی قرار گرفته است . سومالی بدترین کشور ، و یونان در میان کشور های اروپایی   رتبه 77 را به خود اختصاص داده اند .

خبرنگاران معروف جهان در  شهر اسپلیت کرواسی

شهر 1700 ساله اسپلیت بازمانده ی دوران امپراتوری رومی برای پوشش رسانه ای و معرفی جاذبه های گردش گری این شهر برای علاقه مندان سراسر اروپا و جهان ،میزبان گروهی از معروفترین خبرنگاران و عکاسان دنیا می باشد . سالانه بیش از ده میلیون توریست از  کرواسی بازدید می نمایند و شهر ساحلی "اسپلیت "  با جاذبه های تاریخی ، سواحل  و جزایر زیبا  ، جایگاه ویژه ای در این کشور دارد  .

پیام تبریک رئیس جمهور  کرواسی به  دکتر "حسنویچ" رییس جدید مشیخیت اسلامی کرواسی

آقای دکتر  " ایو یوسیپویچ "  رئیس جمهوری کرواسی  در پیامی ،انتخاب مفتی جدید و رئیس مشخیت اسلامی جمهوری کرواسی را به ایشان  تبریک گفت.رییس جمهور در این پیام  ضمن تبریک  به ایشان  برای  ریاست مشخیت اسلامی ومفتی اعظم  کرواسی گفت : « انتخاب شما حاکی از علاقمندی برای ادامه رابطه ی خوب و هماهنگ، بین جامعه اسلامی و جمهوری کرواسی است که توسط آقای شفکو عمرباشیچ دنبال می شد. براین باورم که فعالیت شما ، در این سمت جدید در راستای تشویق و گسترش درک ، تحمل ، همکاری و گفتگوی ادیان در جهت منافع معتقدین به اسلام با دیگر معتقدین ادیان و شهروندان کرواسی باشد .  برای شما آرزوی موفقیت در این مسئولیت  جدید و زندگی شخصی تان دارم.

کاهش تولیدات صنعتی کرواسی

کرواسی در ماه آوریل ( 13 فروردین لغایت 11 اردیبهشت ) 9.4 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل را در تولیدات صنعتی شاهد بود . کاهش تقاضا در داخل ، رشد منفی تقاضا و تولید در سطح اتحادیه ی اروپایی از مهمترین دلائل این کاهش اعلام شده است

اسلوانی خواهان نظارت جدی تر اتحادیه اروپا بر کرواسی

بعد از اعلام ارزیابی مثبت از روند پیش رو برای الحاق کرواسی به اتحادیه ی اروپایی برای سال 2013 ،  نماینده ی اسلوانی   در امور عمومی اتحادیه ی اروپایی  خواهان نظارت جدی تر این اتحادیه بر کرواسی شد . اگر چه در این ارزیابی هنوز کرواسی به بعضی از نگرانی ها  از جمله سیستم قضایی ، بیکاران ، ورودی های  مرزی و .. پاسخ نداده است  اسلوانی خواهان نظارت بیشتر و دائمی تا قبل از عضویت این کشور در اتحادیه ی اروپایی شد .

زاگرب آماده باش زلزله

در پی وقوع چندین زالزله در ایتالیا و  احساس لرزش آن در کرواسی ، مدیر اورژانس زاگرب اعلام کرد در صورت وقوع زلزله بیش از 6 ریشتر در این شهر  بیش از 50000   ساختمان نابود و حداقل 3000 کشته و 15000 مجروح به دنبال خواهد داشت . با توجه به وقوع زالزه 5.8 ریشتری در شمال ایتالیا ، دانشکده علوم طبیعی در کرواسی اعلام کرد احتمال وقوع زلزله در زاگرب  در یک دوره ی 5 ساله قطعی  و بزرگترین تهدید این شهر محسوب می شود . وی اعلام کرد دستورالعمل نحوه برخورد با زلزله به شهروندان  ارائه خواهد شد .

تلوزیون دولتی کرواسی برنده بهترین تبلیغ تجاری در جنوب شرق اروپا

در روز سه شنبه 9 خرداد 1391 در مسابقه ی انتخاب بهترین برند  تجاری که در صربستان  و با حضور 100 مرکز رسانه ای ،40 شرکت تلوزیونی ، و کشور های یوگسلاوی سابق ، مجارستان ، بلغارستان ، رومانی ، یونان و قبرس برگزار شد  تلوزیون دولتی کرواسی ( HRT) برنده بهترین برند تجاری رسانه ای در جنوب شرق اروپا گردید .

دعوت رییس جمهور صربستان از رییس جمهور کرواسی

پس از بازدید " تومیسلاو نیکولیچ" رییس جمهور جدید صربستان با نماینده کرواسی در اتحادیه اروپایی ، ایشان از " ایوو  یوسیپو ویچ " رییس جمهور کرواسی رسما برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری به بلگراد دعوت نمود . منابع رسمی هنوز به این دعوت پاسخی نداده اند . رییس جمهور کرواسی در مصاحبه ای اعلام نموده که هنوز دعوت رسمی را دریافت ننموده ولی  اعلام کرد به شرطی در این جلسه حضور خواهد داشت که صحبتهای توسعه طلبانه رییس جمهور صربستان کنار گذاشته شود . چندی قبل رییس جمهور صربستان بخشی از "ووکووار " را برای دیگر جزء خاک صربستان نامید . این بخش در حاکمیت کرواسی است .وی همچنیین اعلام کرد به هیچ وجه حتی نپیوستن به اتحادیه ی اروپایی حاضر به جدایی و استقلال کوزوو نیست .

حضور کرواسی در مسابقات جهانی "روبوکاپ " 2012مکزیک

این مسابقات که توسط  فدراسیون جهانی ربوکاپ   ، فدراسیون رباتیک مکزیک  از تاریخ 29 خرداد لغایت 4 تیر ماه در شهر "مکزیکوسیتی"کشور  مکزیک   برگزار می شود ،  " فیلیپ  کومینسکی "  12 ساله از شمال کرواسی ،   به نمایندگی از این کشور  در این رقابت ها شرکت می کند  .

کرواتها در سطح جهان قهوه  بیشتری می خورند

براساس گزارش  یکی از بزرگترین  شرکت های تحقیقاتی در امور بازار (gfk) کرواتهای بالای 15 سال حداقل با نوشیدن یک فنجان قهوه در هفته،  خیلی بیشتر از متوسط جهانی قهوه می نوشند .

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های گرم در جهان که 57 درصد از مردم جهان بالای 15 سال  حداقل یک فنجان از آن را می نوشند .این آمار  نشان داد در چین 17 در صد ، هند 41درصد ، آمریکا 64درصد ، برزیل 71درصد کرواسی 80درصد و ایتالیائی ها هر روزه قهوه می نوشند . ایتالیائی ها ترجیح می دهند قهوه را در فضای لذت بخش بیرون از خانه میل نمایند .

چهلمین دوره بازی های  فرهنگی و هنری در اسپلیت

از تاریخ 9 لغایت 12 خرداد 1391 چهلمین دوره بازی های فرهنگی و هنری  به همت انجمن موسیقی جوانان شهر اسپلیت با حضور 750 هنرمند و در قالب 135 گروه به ارائه آثار هنری خود می پردازند این برنامه ها  شامل انواع رقص  ، تئاتر و موسیقی می باشد که شرکت کننده گان از گروههای سنی مختلفی می باشند .

برای پنجمین سال متوالی حضور فرهنگی کرواسی در اتریش

به مناسبت روز جهانی تنوع فرهنگی برای دیالوگ و توسعه که از سوی یونسکو اعلام شده است، برنامه معرفی فرهنگی کشور ها با حضور 26 کشور از اروپا ، آسیا ، آفریقا و آمریکای لاتین  در شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد . در این برنامه، کشورها به معرفی و ارائه غذ و نوشیدینی های کشور خود در کنار سایر جاذبه های فرهنگی پرداخته و کرواسی نیز برای پنجمین سال متوالی حضوری پر رنگ داشت . کرواسی  به دلیل همسایگی و ارزانی سفر مقصد بسیاری  از اتریشی هاست و غذا و نوشیدین کرواسی برای اتریش ها ،آشنا و بسیار محبوب است و حجم زیاد بازدید کننده از غرفه کرواسی موید همین موضوع می باشد .

ترجمه و چاپ کتاب" حدیث بیداری" در کرواسی

همزمان با بیست و سومین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) ، کتاب "  حدیث بیداری"، به زبان کرواتی ،توسط رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ا در زاگرب در 218 صفحه  ودر شمارگان 1000 نسخه با شابک  کتابخانه ی ملی کرواسی به چاپ رسید که بحشی از کتاب ها  و در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)  در مرکز اسلامی زاگرب توزیع گردید. این اثر در   سایربرنامه های  فرهنگی پیش رو توزیع خواهد شد .

تدریس اخلاق و رفتار اجتماعی از کلاس اول دبستان

بعداز13 سال تدارک و برنامه ریزی،نهایتا"از پاییز سال تحصیلی جاری، درس اخلاق و رفتار اجتماعی در مدارس  کرواسی برقرار می شود. این بخش شامل  دروسی است که دانش آموزان از کلاس اول تا پایان دوره متوسطه سالانه 35 ساعت آنرا می بایست در مدارس بگذرانند . قرار است امسال در 6 مدرسه این برنامه شروع شود و انتظار می رود دو سال دیگر وقت لازم است که در تمامی مدارس کرواسی این برنامه برپا گردد

کرواسی دموکرات ترین کشور در اروپای مرکز ی  در سال 2012

بر اساس گزارش سازمان ملل و مطالعات  مقایسه ای مرکز  خانه آزادی  که از رادیو و تلوزیون  دولتی کرواسی اعلام گردید ،کرواسی بهترین کشور برای توسعه ی دموکراتیک در بین 29 کشور اروپای مرکز ی و اوراسیا انتخاب گردید . شاخص های  این انتخاب عبارتند از جامعه ی مدنی ، روند انتخابات ، رسانه های مستقل ،  حکومت دموکراتیک در سطح ملی ، مدیریت در سطح محلی ، وضعیت فساد و عدالت دولتی می باشد . با توجه به عضویت کرواسی در سال 2013 به اتحادیه ی اروپایی و بروز شواهد مثبت از پیشرفت در بعضی از زمینه ها حال آن که مشکلات فساد اداری  و عدالت اجتماعی همچنان یکی از مهمترین مشکلات کرواسی در این دوره ی گذار و الحاق به اتحادیه ی اروپایی باقی می ماند  .

افزایش بازدید توریست ها از  کرواسی

" ولیکو اوستو ییچ " وزیر توریسم کرواسی خبر  از افزایش حضور  توریست ها در  کرواسی نسبت به مدت مشابه سال قبل داد. وی اعلام کرد  در پنج ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 % رشد را   در زمینه جذب توریسم شاهد بودیم و از  نتایج  اعلام شده  توسط  انجمن گردشگری ابراز رضایت و آنرا عالی توصیف نمود .

رییس جمهور کوزوو در کرواسی

خانم   " Atifete Jahjaga   " رییس جمهور  کوزوو  که برای دیدار رسیمی برای اولین بار به کرواسی سفر نموده است ،روز 18 خرداد ، با رییس جمهور ، نخست وزیر و رییس مجلس  کرواسی دیدار نمود و پیرامون همکاری های دوجانبه اقتصادی و ... به بحث و تبادل نظر پرداخت . در این سفر معاون نخست وزیر،وزیر الحاق به اتحادیه ی اروپایی و وزیر اقتصاد کوزوایشان را همراهی نمودند .

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1453
Visitorsofday : 1
Visitorsofpage : 446746
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.2031

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها