پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

سید رضا جعفری /کارشناس فرهنگی رایزنی  فرهنگی ج.ا.ا در کرواسی

 

رشد منفی جمعیت در کرواسی

Every year in Croatia, 40,000 children are born but more than 50,000 are dying. هر ساله  در کرواسی، 40،000 کودک متولد می شوند  ، این در حالی است که بیش از 50.000  نفر در این کشور می میرند The negative trend in the demographic situation in Croatia is the result of what was begining to happen 20-30 years ago and experts say that changes need to be made, reports Tportal. به گزارش سایت خبری تی پرتال  روند منفی بر جمعیت کرواسی  حاکم است .شرایط بد اقتصادی در کرواسی و عدم ثبات آن باعث شده تمایل  به ازدواج در بین جوانان کرواسی کاهش یابد .علیرغم حمایت  نقدی دولت از خانواده ها  و اهداء بودجه ای نقدی برای  هر فرزند باز هم خانواده ها تمایل کمتری به ازدواج و بچه دار شدن دارند و سن ازدواج  در این کشور بالاست .

سفیر جدید پاپ در کرواسی

پاپ بندیکت شانزدهم عالیجناب    (Alessandero  D Errico)  " الساندرو  د  ریکو  " را   به عنوان نماینده ی جدید خود  در  کشور کرواسی منصوب کرد   ایشان  متولد ناپل ایتالیا ،   61 ساله  ، دارای دکترای فلسفه و نماینده ی قبلی پاپ در بوسنی و هرزه گوین  و مونته نگرو بوده است ، نماینده جدید پاپ در کرواسی  همچنین ، نماینده ی پاپ در کشور های تایلند ، برزیل ،  یونان ، و در سفارتخانه های واتیکان در ایتالیا و لهستان هم مشغول به کار بوده است .

 رییس جمهور صربستان در کرواسی اعلام کرد /  از کرواسی متنفر نیست

 با عنایت به  خاطرات تلخ از کشتار و نسل کشی سربازان صرب در طول جنگ در بالکان  ، پس از گذشت چندین سال از این واقعه ،  تومیسلاو نیکولیچ رهبر "حزب پیشرو صربستان" و رهبر "ائتلاف صربستان را به حرکت درآوریم" پیروز انتخابات دور دوم ریاست جمهوری صربستان و اولین رئیس جمهور رادیکال وملی گرای صربستان از زمان سقوط رژیم میلوشوویچ  که از کرواسی بازدید به عمل آورده است  در مصاحبه ای اعلام نمود که از کرواسی متنفر نیست و خواهان توسعه روابط با اتحادیه ی اروپایی و کشور کرواسی است .  تلاش های زیادی برای تلطیف خاطرات تلخ گذشته بین سیاسیون دو کشور صورت پذیرفته است.

75 میلیون بیکار در جهان

نهاد های  آماری وابسته به سازمان ملل اعلام کردند 75  میلیون بیکار در سراسر جهان  وجود دارند  که بیشتر ین انها در کشورهای بالکان و اسپانیا می باشند .

جمعت حدود 75 میلیون نفری اعلام شده شامل  جوانان  سنین  15-24 سال می باشند و آمار ها حاکی از  افزایش حدود چهار میلیون بیکار از سال 2007 می باشد . کرواسی در رده هفتم کشورهای حوزه اروپا قرار دارد و اسپانیا با بیشترین بیکار در رده اول قرار دارد .

اسپانیا: 23.6٪ ، از اوئل سال  2012

یونان: 21.0٪، از اوئل سال  2012

بوسنی و هرزگوین: 27.6٪، از اوئل سال  2011

مقدونیه: 30.9٪، از اوئل سال  2010

صربستان: 23.7٪، از اوئل سال  2011

کرواسی: 14.2٪، از اوئل سال  2012

اسلوونی: 8.7، از اوئل سال  2012

مونته نگرو: 18.1 درصد، از اوئل سال  2011

 براساس همین آمار، تنها کشور جهان که نرخ بیکاری در آن صفر است ، کره شمالی اعلام گردیده است . و کشور های    قطر 0.5٪،  بلاروس 0.7٪  و کوبا 1.6٪، کمترین میزان بیکاری را دارند .  

 

جشن  دانش آموزان مدارس متوسطه  شهر زاگرب در سطح شهر

همه ساله طبق یک سنت قدیمی، دانش آموزان مقطع متوسطه  شهر زاگرب با تجمع در میدان اصلی شهر ، پایان سال تحصیلی را جشن می گیرند . در این مراسم که برخی از مقامات شهری ازجمله شهردار  زاگرب نیز در آن حضور دارند با پاشیدن آرد بروی همدیگر و سوت زدن به  شادی پرداخته و با ادامه مسیر به سمت پارک بزرگ یارون ،این روز را گرامی دارند . این برنامه با پوشش رسانه ای همراه بوده و پلیس حفاظت از این برنامه را به عهده دارد . در جریان برنامه امسال شش فارغ التحصیل  عموما" 18 ساله  به دلیل تخلف از قانون و برهم زدن  نظم  و آسیب رسانی به اتوبوس و تراموای شهری از سوی پلیس دستگیر شدند

 

جشنواره بین المللی فیلم های جدید در  اسپلیت

 جشنواره بین المللی فیلم های جدید 2012  ،  از تاریخ 25 شهریور تا اول مهر ماه در شهر ساحلی و زیبای اسپلیت برگزار می شود . آخرین مهلت ارسال آثارکه باید با فرمت دی وی دی باشد،  11 تیر ماه اعلام شده است  .

تلفن: 0038521600539   /   0038521409544

فکس:0038521700539

 آدرس الکترونیک :  info@splitfilmfestival.hr

 نشانی اینترنتی  این جشنواره : splitfilmfestival.hr

 

ارکستر فیلارمونیک صربستان در کرواسی

کنسرت ارکستر فیلارمونیک  بلگراد در سالن  "Vatroslav Lisinski" شهر زاگرب برای اولین بار در طول سی سال گذشته   در روز دوشنبه 8 خرداد به اجرای برنامه خواهد پرداخت  .

 

افزایش بازدید  گردشگران  خارجی از زاگرب ،پایتخت کرواسی

زاگرب،در یک دوره ی چهار ماهه از ابتدای ژانویه لغایت آوریل 2012 در مقایسه با مدت مشابه  سال گذشته ، رشدی معادل 10 درصد  در زمینه ی جذب گردشگر به خود را اختصاص  داد. بر  اساس آمار موجود بیش از 900000 گردشکر داخلی و خارجی از این شهر دیدن نموده اند که در حدود 200000 نفر  آنها  عمدا" از کشور های آلمان، ایتالیا، اتریش، بوسنی هرزگوین و صربستان و ... بوده اند . مرکز توریستی زاگرب با برپایی نمایشگاههای متعدد در سطح جهان از جمله در سئول، هنگ کنگ ، پکن و صوفیه و شرکت در نمایشگاههای توریسم در سطح جهان از جمله اسپانیا و مهیا نمودن امکانات مطلوب ،تلاش نموده تعداد زیادی از گردشگران را به  این شهر سرازیر نماید

کرواسی پیشتاز پیوند اعضا در جهان

کرواسی یکی از  بهترین کشور های جهان در زمینه ی  اهدا عضو و پیوند کلیه و کبد است.  این کشور  با حداقل انجام یک پیوند عضو در روز و دارا بودن  رکورد 33 اهدا کننده در هر یک میلیون نفر، شرایط مطلوبی را از لحاظ پیوند عضو در سطح جهان  به خود اختصاص داده است .  کرواسی با کاهش 14 درصد  از لیست بیماران در لیست انتظار و افزایش 13 درصدی اهدا کننده عضو ،رکورد خوبی را در این زمینه  نیز به خود اختصاص داده است . کرواسی پیشتاز جهان  با بیش از 33 اهدا کننده در هر یک میلیون جمعیت است. سال گذشته 413 پیوند عضو انجام شده است که افزایش 4 درصد از سال گذشته وجود دارد.تعداد اهدا کنندگان عضو نیز با 13 درصد ،نسبت به سال گذشته  حاکی از از افزایش این مورد می باشد .این کشور همچنیین  توانایی   پیوند های  کبد و کلیه  که یکی از سخت ترین عمل های جراحی است را دارا می باشد .

فیلم مستند کرواسی برنده جشنواره کن فرانسه

در 65 دوره ی جشنواره بین المللی منتقدین فیلم  "کن  "  در  فرانسه  ، فیلم مستند "آخرین آمبولانس صوفیا " ساخته ی " Ilian metev" برنده جایزه ی "فرانسه چهار" جشنواره منتقدین  گردید .   این جایزه شامل یک کمک 4000 یورویی و خدمات تبلیغی برای توزیع فیلم در فرانسه می باشد . این فیلم محصول مشترک کرواسی ، بلغارستان،آلمان،آمریکاو حمایت "آرته" و "دابلیو دی آر" می باشد.

 اولین جشنواره دوچرخه در کرواسی برگزار می شود

The first bicycle festival, with biking workshops and films where visitors can also enjoy a range of interesting lectures, panel discussions, exhibitions and other bicycle-related attractions will be held in Croatias capital Zagreb when Pedalafest 2012 opens from 7-9 June. اولین  دوره ی جشنواره دوچرخه از تاریخ  18 لغایت 20 خرداد در شهر زاگرب برگزار می شود . این جشنواره  طیف وسیعی از برنامه ها شامل کارگاه های آموزشی دوچرخه سواری، پخش  فیلم های جذاب با موضوع دوچرخه ، سخنرانی، میزگرد، نمایشگاه  و سایر جاذبه های مربوط به دوچرخه را شامل  می شود

 

افتتاح آژانس توريستي پرسپوليس در زاگرب

همزمان با ولادت حضرت امام باقر ( ع ) دفتر آژانس توريستي پرسپوليس به مديريت آقاي فاتح رسماً در تاريخ 3/3/91 در زاگرب با حضور سفیر، اعضای سفارت ورایزن فرهنگی جمهوري اسلامي ايران  در زاگرب افتتاح گرديد. در اين مراسم که برخي مديران خطوط هوايي از جمله شرکت هواپيمايي ترکيش ايرلاين و قطر ايرلاين و برخي مسئولين بخش توريست کرواسي ، دوستداران ايران و  ايرانیان  مقیم  نيز حضور داشتند، سفير جمهوري اسلامي ايران ضمن اشاره به ظرفيت ها و جاذبه هاي توريستي ميان ايران و کرواسي براي توسعه صنعت توريسم ، به ويژگي هاي خاص ايران براي جذب توريست هم از بعد تنوع آب و هوايي و هم از بعد تاريخي و فرهنگي اشاره و ابراز اميدواري کرد که اين آژانس بتواند در آينده در توسعه و ترويج و تبادل توريست بين دو کشور موفق باشد. وي افتتاح رسمي اين دفتر در بيستمين سالگرد برقراري روابط ديپلماتيک ميان جمهوري اسلامي ايران و کرواسي را گامي مهم در توسعه روابط برشمرد. مدير آژانش توريستي پرسپوليس نيز در اين مراسم به فعاليت ها و برنامه هاي کنوني و آتي آژانس براي ارائه خدمات بهتر به مشتريان را برشمرد.

فیلم کرواسی برنده ی هفتمین جشنواره بین المللی فیلم  گردشگری لهستان

فیلم ویدئو یی تبلیغی  با عنوان "نوای شادی"  محصول کرواسی ،در جشنواره ی بین المللی فیلم گردشگری در لهستان جایزه نخست را به خود اختصاص داد این دوره از جشنواره در ورشو برگزار گردید

 

چهارمین جشنواره ی فیلم مستند موسیقی در کرواسی

چهارمین جشنواره ی فیلم مستند موسیقی در کرواسی  از تاریخ از 4 لغایت 10 ماه اوت در پارک  " پاکله نیتسا " در شمال منطقه ی دالماتسیا  برگزار می شود

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1579
Visitorsofday : 167
Visitorsofpage : 450776
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.7187

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها