چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

باسمه تعالی

 

سیدرضا جعفری/ کارشناس فرهنگی رایزنی ج.ا.ا در کرواسی

 

صدور مجوز 290  نمایش  در پنج سال گذشته از وزارت فرهنگ کرواسی

خانم "  آندره آ  زلاتار  ویولیچ "   (   Andrea Zlatar Violić ) وزیر فرهنگ کرواسی در پاسخ به انتقادی در مورد وضعیت ضعیف تئاتر در کرواسی اعلام کرد بر اساس آمار موجود بیش از 290 نمایشنامه  در بین  سالهای 2007  لغایت 2011 از وزارت فرهنگ کرواسی مجوز گرفته اند و این آمار که برای اولین بار چنین رشدی را نشان می دهد  حکایت از وضعیت خوب نمایش در کرواسی دارد . وی با اشاره به نامه  انتقادی جمعی از نویسندگان به وزیر فرهنگ  اعلام کرد وزارت متبوعش  با تعیین قیمت و صدور مجوز های جدید و بازرسی ها ، نظارت دقیق بر وضعیت نمایش در کشور دارد . وی از هیئت انتخاب نمایش نامه ها در وزارت فرهنگ و روند انتخاب آنها  دفاع کرد  و از صدور مجوز نویسندگی به بیش از 93 نفر خبر داد .

 

جشن عید پاک در کرواسی

هر دو کلیسای کاتولیک و ارتدوکس در جنوب شرقی اروپا عید پاک را در تاریخ 20فروردین 1391 جشن گرفتند . درکرواسی مومنان عمدتا" کاتولیک مسیحی، همواره   با هیجان و احترام خاص در انتظار عید پاک می باشند . عید پاک نیز به معنی با خانواده بودن برای آنهاست  و باعث  صمیمیت و همدلی فرزندان و نوه ها با بزرگ خانواده می باشد در یونان عمدتا ارتدوکس ،  آداب و رسوم بیش از یکصد ساله در این روز همچنان در بین خانواده ها ادامه دارد .

مسیحیان ساکن کرواسی دو- سه روز قبل عید پاک فقط گوشت ماهی می خورند و از سایر گوشتها استفاده نمی کنند در عصر روز قبل از عید و صبح زود روز عید  ، یک نفر به نمایندگی از خانواده در سبدی تزیین شده مجموعه ای از غذا ها شامل نان مخصوص عید " پاک" ، تخم مرغ رنگ شده ،  تعدادی پیاز چه  ،مقداری شراب ، تکه های گوشت خوک ، و نمک را برای تبرک به کلیسا برده و  پس از تبرک کشیش با آب مقدس ، اعضای خانواده با هم صبحانه را از آن غذای متبرک  میل نموده و  سپس تا ظهر فرصت دارند که به کلیسا بروند و اعمال عید را در کلیسا بجا آورند بعد  برای صرف ناهار به منزل باز گشته  و با اعضای خانواده و بزرگتر ها ناهار را خورده سپس برای دیدن بستگان و بزرگتر های فامیل و دوستان به دیدن آنها می روند  .

عید قیام یا عید پاک ، یکی از روزهای تعطیل در سال مسیحی است که با یکشنبه ی بین تاریخ های 22 مارس تا 25 آوریل هر سال مسادف که این تاریخ در کشور های مختلف و در سالها متفاوت می باشد .  مسیحیان بر این باورند که در این روز عیسی مسیح (ع)پس از اینکه به صلیب کشیده شد،دوباره زنده شده و برخاست (رستاخیز).

این عید در پایان هفته ی مقدسی است که عیسی (ع)وارد اورشلیم  ، توسط سربازان رومی دستگیر و پس از تحمل مصائب و سختی‌ها بر فراز تپه جلجتا در اورشلیم مصلوب می‌شود.

 

ششمین دوره ی  جشنواره ی "فیلم های صامت" در زاگرب

 

ششمین دوره ی فیلم های صامت با عنوان " PSSST! SILENT FILM FESTIVAL" توسط مرکز فرهنگی ترشنویوکا در شهر زاگرب از 9 الی 11 نوامبر 2012 (    19لغایت 21 آبان ) برگزار می گردد . آخرین تاریخ برای ارسال آثار 15 اکتبر 24 مهر  ماه 1391 می باشد . این جشنواره به صورت رقابتی انجام و به بهترین اثر "جایزه ی بزرگ برچکو "تعلق می گیرد .

نشانی اینترنتی این جشنواره ،حاوی اطلاعات و قوانین شرکت آثار:

http://festivalnijemogfilma.com/en/festival-rules

فرم ثبت نام آن لاین:  http://festivalnijemogfilma.com/en/application

 

 

بیانیه هجدهمین سمپوزیوم «اسلام در اروپا، جایگاه و چشم انداز» در کرواسی

به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد افتتاح مسجد زاگرب و با حضور  15 اندیشمند خارجی ، توسط مجلس جامعه اسلامی زاگرب و با حمایت و مشارکت مؤسسه علمی پژوهشی ابن سینا در سارایوو ،از31 فروردین ماه الی 2 اردیبهشت ماه، هجدهمین سمپوزیوم علمی، بین المللی «اسلام در اروپا، جایگاه و چشم انداز» در محل مرکز اسلامی زاگرب برگزار گردید  .

 استاد رحیم پور ازغدی به عنوان مهمان ویژه از ایران، در خصوص نقش اسلام در تربیت نسل جوان در اروپا و همچنین آقای برزنونی مدیر مؤسسه ی علمی و پژوهشی ابن سینا نیز مقاله ای  با عنوان «تأملی در تساهل و مدارا در فرهنگ اسلام» در این همایش ارائه نمودند

خلاصه مقالات مطرح شده در این سمینار به آدرس زیر به زبان فارسی موجود است :

http://www.ibn-sina.net/fa/tekstovi/1499-knjiga-saetaka-sa-simpozija-qislam-u-europi-stanje-i-perspektiveq.html

 

متن بیانیه پایانی همایش بین المللی «اسلام در اروپا؛ وضعیت و چشم انداز» به شرح زیر است:

اسلام و مسلمان ها جزء جدایی ناپذیر جغرافیایی و تمدنی و معنوی اروپا می باشند. مسلمان ها در طول قرن های متمادی تمدن و معنویت اروپا را غنا بخشیده و اکنون نیز بخشی از تنوع اروپایی هستند. مسلمان ها اروپا را به تحول درونی مثبت تشویق می کنند، تحولی که دستیابی به عالی ترین استانداردهای رعایت حقوق و تأمین نیازهای انسان ها را ممکن ساخته و به نهادینه سازی معنویت و روابط اجتماعی براساس تعامل و احترام متقابل منجر شود. اروپا در قرن 21 با وجود همه گسست های درونی و اختلافات، نمی تواند و نباید نسبت به شکل های مختلف پیش داوری ها و عدم تحمل ها در باره مسلمان ها و عدم رعایت حقوق جوامع مسلمانان در اروپا بی تفاوت باشد. از سوی دیگر مسلمان ها باید تلاش بیش تری مبذول دارند تا راهکارها و شیوه های مناسبی برای تطبیق با شرایط جوامع اروپایی و فضای فرهنگی اروپا و چارچوب های حقوقی و قانونی آن بیابند. این انطباق و بومی سازی به معنای پذیرش صرف موازین و معیارهای حقوقی و هنجارهای اجتماعی موجود نیست، بلکه به معنای مشارکت در همه روندها و پروسه ها و نیز رویارویی با مسایل و چالش های معاصر اروپایی است.

اسلام، مسیحیت و دیگر ادیانی که در سرزمین اروپا وجود دارند، منابع لایزال تعالی و رشد انسان به عنوان موجود خیر، مهر، خلاقیت و همبستگی اند. رهبران دینی و اجتماعی اروپا بایستی به جای تأکید بر تفاوت ها، به پرورش آن دسته از ابعاد هویت اروپایی ها بپردازند که متضمن ارزش های کلی و جامعی چون صلح، مدارا، نیکی و همدردی است. نهادهای دولتی و سازمان های غیر دولتی هم باید عامل ایجاد فضای جدیدی باشند، فضایی که انسان ها تفاوت های هویتی خود را فرصتی برای دوستی بیش تر و کسب تجربه های جدید بدانند.

در همین راستا این همایش نیز به اعتقاد ما گامی مؤثر بوده و شاهد گویای اهمیت گفتگو و احترام به دیگری به عنوان پیش فرض های اساسی اروپای ثابت و آینده دار است.

زاگرب، 21 آوریل 2012میلادی

رئیس مجلس جامعه اسلامی زاگرب  /دکتر گزیم رجپی

 

ایجاد صفحه ی "جغرافیای ایران "در دانشنامه ویکی پدیا به زبان کرواتی

به دنبال ایجاد صفحات  ويژه" تهران "  در سايت دانشنامه  ويكي پديا به زبان كرواتي  ، صفحه ی  جدید  "جغرافیای ایران  " به زبان کرواتی با عنوان :" Zemljopis Irana"   نیز برای علاقه مندان ، محققین ، دانشجویان ،مدرسین دروس تاریخ و جغرافی  کروات توسط آقای " ایوان کسیچ" "دانشجوي سال آخر معماري ،از علاقمندان به کشورمان و مرتبط  با این  رایزنی تالیف گردید .

این صفحه که برای اولین بار ایجاد شده و از نظر اندازه و محتوی فراتر از دیگر صفحات مشابه به زبان های دیگر من جمله فارسی و انگلیسی است، در بیش از 67 صفحه ،حاوی 86 تصویر و 70 نقشه و نمودار با بهره گیری از بیش از 300 مرجع ایرانی و خارجی ، به تفصیل مطالب ارزشمندی  پیرامون تمامی ابعاد جغرافیایی  کشورمان از دوران کهن تا زمان حاضر و تازه ترین  اطلاعات را در  دسترس علاقه مندان قرار می دهد . این مقاله ی مفصل و بسیار مفید با 13 عنوان اصلی و 32 زیر عنوان به این موارد پرداخته است :

جغرافیای ایران باستان ، کارتوگرافی ایران ،  کارتوگرافی باستان ،  کارتوگرافی معاصر جغرافیای منطقه ای ،  جغرافیای سیاسی ، بافت تاریخی  ،جزئیات مرزهای رسمی با کشورهای همسایه ، استانهای مرزی  ، جغرافیای انسانی ، جغرافیای فرهنگی ، جغرافیای اقتصادی ، جغرافیای مدرن ، جغرافیای شهری ، نقشه های  اروپایی  ، زمین شناسی ،  مواد اولیه و معدنی  ، مراکز مهم بلایای طبیعی  ، ژئو مورفولوژی ، کوه ها ، دشت ها ، آب و هوا ،  باران ، رودخانه ها ،  دریاچه های طبیعی ، مهندسی آب  ، آبرسانی ، کانال ها و قنات  ، سدها و دریاچه های مصنوعی  ، جغرافیای زیستی و   جغرافیای گیاهی و حیوانی  .

 نشانی اینترنتی این صفحه :

http://hr.wikipedia.org/wiki/Zemljopis_Irana#Planine

 

 

هفته ی فیلم اروپایی در کرواسی

از تاریخ 12 لغایت 20اردیبهشت هفته ی فیلم اروپایی با نمایش فیلم ایتالیائی  Terraferma در سینما ی شهر های  "ریکا " ،  "پولا " و موزه هنر های معاصر شهر زاگرب با حضور |"آندریا زلاتار " وزیر فرهنگ کرواسی برگزار گردید   برگزار کننده گان این برنامه  کمسیون عضویت کرواسی به اتحادیه ی اروپایی و باشگاه فرهنگی کرواسی ، انجمن فرهنگی اتریش، انستیتو فرانسه، موسسه فرهنگی ایتالیا در زاگرب و سفارتخانه های دانمارک و هلند بوده اند .در این رویداد فیلم هایی از کشور های ایتالیا ، اتریش ،ایرلند ، اسلونی ، فرانسه ، هلند ، دانمارک به نمایش در می آید .

 

دیدارآقای  مهمان پرست سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان از کرواسی

رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت امور خارجه  کشورمان و هیئت همراه از تاریخ  26 تا 30 فروردين ماه 1391  در راستای دیدار از منطقه بالکان و پس از سفر به کشور های بوسنی و هرزه گوین و صربستان برای دیدار با مقامات ، مراکز و شخصیتهای فرهنگی و سیاسی وارد زاگرب شد . برنامه  های سفر آقاي مهمانپرست و هيأت همراه در  کرواسي بدین شرح بوده است : بازديد از مرکز اسلامي و ملاقات با آقاي شفکو عمر باشيچ مفتي اعظم مسلمانان کرواسي ، ملاقات با "استپان مسيج" رئيس جمهور سابق کرواسي   ،  آقاي "دوکا "رئيس انجمن خبرنگاران  ، آقای" فيليپ" رئيس اتحاديه خبرنگاران  کرواسي ، برگزاري کنفرانس مطبوعاتي در محل انجمن خبرنگاران  کرواسی  ، ديدار با همکاران نمايندگي سیاسی  و نهادهاي ايراني مقيم  کرواسی  ،  ، آقاي "گوران اوگورليچ" سردبير روزنامه وچرني ليست و همکاران وي ، آقاي "يوسيپ لکو "نائب رئيس پارلمان کرواسي  ،خانم "مارينا ملادينئو" مشاور رئيس جمهور در امور سياست خارجي ،   خانم "اشميلانا اشکوگور "مدير عامل خبرگزاري رسمي کرواسي هينا و از  روزنامه مشهور" وچرني ليست   "  و از خبرگزاري  یاد شده بازدید نمودند .  ، مصاحبه اختصاصي تلويزيون دولتي کرواسي (‌HRT  )  با جناب آقاي مهمانپرست  از دیگر برنامه های این سفر بود .

خانم افخم ،مدیر کل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه  نیز که عضو هیات کشورمان بودند،  با خانم" ياوور" مدير   کل  روابط  دوجانبه وزارت امور خارجه  کرواسی  ، آقاي "ملادن آندرليچ "مدير کل آکادمي ديپلماتيک و ديپلماسي عمومي بطور جدا گانه ملاقات نمودند .

 

اعلام آمادگی برگزاری هفته فرهنگی بین استانداری فارس و کرواسی

آقای صادق عابدین در دیدار با "آساد پرویچ" سفیر کرواسی در ایران، با اشاره به پنج دیدار سفیر کرواسی از استان فارس در گذشته، اظهار داشت: نتایج بازدیدهای گذشته باید مورد بررسی قرار گرفته و در چند ماه آینده باید ارتباطات میان دو کشور به سرعت گسترش یابد.وی با بیان اینکه استان فارس در زمینه مسائل فرهنگی، اقتصادی، صنعتی و کشاورزی دارای ظرفیت بالایی است، اظهار داشت: محصولات کشاورزی استان فارس دارای جایگاه ویژه ای در ایران است و زمینه بسیار مناسبی برای همکاری در این حوزه ها با کشور کرواسی وجود دارد.نماینده عالی دولت در استان فارس با تاکید بر علائق فرهنگی دو کشور، برگزاری هفته فرهنگی شیراز در زاگرب پایتخت کرواسی را شروع مناسبی برای گسترش روابط فرهنگی و آشنایی میان نخبگان و هنرمندان دو کشور برشمرد.

استاندار فارس با اشاره به این که شهر شیراز دارای دانشگاه های بسیار معتبری در سطح ایران است، افزود: دانشگاه شیراز از معتبرترین دانشگاه های ایران است و برخی دانشمندان و اساتید آن دارای شهرت جهانی هستند و همچنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز دارای یکی از بزرگترین گروه های جراحی پیوند اعضا در سطح جهان است.

سفیر کرواسی در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار خواستار گسترش روابط با کشورمان بر اساس مسائل فرهنگی و هنری شد و افزود: با توجه به بررسی های صورت گرفته توسط انجمن دوستی ایران و کرواسی، شیراز شهر مناسبی برای گسترش این گونه ارتباطات است.آساد پرویچ با تاکید بر این که دانشگاهیان، افرادی خلاق و خوش فکر هستند، گفت: باید ارتباط عمیق و مناسب میان طیف دانشگاهی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کرواسی، فراهم شود تا به تدریج زمینه گسترش ارتباط میان سیاسیون نیز مهیا شود.

 

 

چهلمین دوره ی جشنواره فیلم انیمیشن کرواسی

 چهلمین دوره ی جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن کرواسی ( Animafest ) از تاریخ 9لغایت 14 خرداد در شهر زاگرب برگزار می شود  .


افتتاح موسسه ی کنفوسیوس دانشگاه زاگرب

روز یک شنبه 24  خرداد همزمان با بیستمین سالگرد روابط دیپلماتیک جمهوری کرواسی و جمهوری خلق چین ، در محل مرکز فرهنگی دانشگاه زاگرب و با حضور جمعی از مقامات سیاسی، دانشگاهی و فرهنگی کرواسی من جمله وزیر آموزش عالی،نماینده ی وزارت امورخارجه،نماینده ی شهردار زاگرب، سفیر جمهوری خلق چین در کرواسی ،رییس انستیتو تجارت خارجی شانگهای ،روسای دانشکده های زاگرب و جمعی از علاقمندان" موسسه ی کنفوسیوس دانشگاه زاگرب " افتتاح گردید . هدف از راه اندازی این موسسه ترویج زبان و فرهنگ چینی و ترغیب دو کشور برای افزایش روابط تجاری می باشد .به همین منظور هفته ی فرهنگی چین شامل نمایشگاه نقاشی،خط ، کارگاه ، هنرهای رزمی و ... به مدت یک هفته برقرار خواهد بود .انیتیتو کنفوسیوس دارای 300 شعبه در سراسر جهان می باشد .

در این مراسم رایزن فرهنگی ومعاون سفارت ج.ا.ا در زاگرب حضور یافتند.

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1476
Visitorsofday : 60
Visitorsofpage : 439293
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.3438

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها