پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

سید رضا جعفری /کارشناس فرهنگی رایزنی ج.ا.ا در کرواسی

 

 

سهم کرواتها از خواندن کتاب

بر اساس  آمار جامعه ناشران و کتابفروشان  کرواسی  40% کرواتها ماهانه یک کتاب  را می خوانند که این از متوسط جهانی پایین تر است ( بر اساس نظرسنجی سال 2011 در طی سه ماه  44% کرواتها حداقل یک کتاب خوانده اند )   . این رقم در صربستان 39% و در مقدونیه 45%  می باشد . بیشترین خرید کتاب در منطقه دالماتسیا در شمال کرواسی به میزان 68% ، زاگرب 60% و کمترین آن در شهر لیکاسنیه به میزان 47% می باشد .

بر اساس مطالعات صورت گرفته در بین کرواتها  نشان داد 51% نیازی به کتاب ندارند و برایشان جالب نیست 24% محدودیت مالی دارند و 10% آنها کتاب را امانت می گیرند .توزیع جنسیتی کتابخوانی نشان می دهد 53% خوانندگان را زنان تشکیل می دهند .

در سال 2010 در مجموع 7348 عنوان کتاب و مجله و روزنامه  در کرواسی منتشر شده است که از این تعداد 6762  عنوان مجله و  267عنوان روزنامه می باشد  ،    26.5% آن مربوط به ادبیات و زبان کرواتی ، 20.4% علوم اجتماعی و پزشکی و فناوری ، 10.1 درصد سایر موارد بوده   ،   89.7 % آنها به زبان کرواتی و 10.3 % آنها به سایر زبانها از جمله انگلیسی ، ایتالیایی و آلمانی می باشد . 

92.3% موارد فوق به زبان کرواتی و در کرواسی منتشر می گردد . گروه سنی خواننده گان کتاب شامل : 54% سنین 35تا 44 سال ، 45% 25تا 34 سال و مابقی  بیش از 65 سال  می باشد باشد

 

روز بین المللی  یادمان هولوکاست و جلوگيري از جنايت عليه بشريت در کرواسی

همايش سه روزه  "آموزش  هولوکاست و جلوگيري از جنايت عليه بشريت"  ویژه معلمان تاریخ ، دینی ، اخلاق ، فلسفه ، جامعه شناسی ، زبان کرواسی و  زبان های خارجی مدراس ابتدایی و متوسطه کرواسی از  روز 25 ژانويه در زاگرب برگزار شد  .

 در اين مراسم علاوه بر معلمان مدارس  برخي مقامات کرواسي از جمله وزراي فرهگ ،  علوم و آموزش و  تعدادي از کارشناسان داخلي و متخصصين بين المللي هم شرکت نموده اند.

"ژيلکو يوانويچ" ، وزير علوم و آموزش و پرورش گفت، يادآوري قربانيان هولوکاست امر مهمي است اين بزرگترين جنايت در طول تاريخ بشريت بوده است و ما مديون قربانيان هستيم. وزير علوم  در ادامه هشدار داد که در برخي موارد در اين خصوص مطالبي خوانده که آن را کوچک و  يا انکار مي کنند به اعتقاد وزير بهترين پاسخ به آن ، آموزش در مورد هولوکاست است. وی افزود در چارچوب فعاليت اين وزارتخانه در نظر است ، دروس جديدي از جمله آموزش دمکراسي براي شهروندان اضافه گردد ، تا ازاين طريق سطح آگاهي عموم در مورد تيره ترين دوران تاريخ بشريت ، ارتقا یابد.

همچنين " آندره آ زلاتار "  وزير فرهنگ کرواسي هم در اين همايش ابراز عقيده کرده است که حقيقت در مورد هولوکاست را نبايستي فراموش  نموده و ناديده گرفت. از اين رو ضرورت دارد براي تکميل برنامه هاي آموزشي موجود ، از نويسندگان داخلي و خارجي براي نشان دادن حساسيت موضوع هولوکاست اقدام نمائيم از جمله از نويسندگاني همچون اميره کيرتيسز ، اسلوبودان اشنايدر، داشا درنديچ و ديگران. همچنين از طريق رسانه هاي گروهي و ديگر رشته هاي هنري به انتقال آموزش در مورد هولوکاست بپردازيم.

این برنامه  بین المللی با مشارکت وزارت علوم ، آموزش و ورزش ، وزارت فرهنگ ، جامعه یهودیان زاگرب ، جامعه یهودیان اسرائیل ، موزه تاریخ و موسسه تاریخ کرواسی همچنین با مشارکت و حمایت بین المللی سازمان امنیت و همکاری اروپا ،  شورای اروپا  ، خانه آنه فرانک  ، مرکز بین المللی  آموزش هولوکاست ، بنای یادبود د لا شوآ  ، انجمن هولوکاست  برگزار گردید

این همایش از سال 2004  میلادی هر ساله   در کرواسی برگزار می شود . کرواسی در سال 2001 همکاری با این گروه را آغاز و در سال 2005 رسما عضو این گروه گردید .

این انجمن تلاش دارد سه روز مرتبط  با این موضوع (27 ژانویه ،22 آوریل ،22 ژوئن ) را گرامی و در این خصوص آموزش و اطلاع رسانی نماید .

 این آموزش ها اگر چه پس از جنگ جهانی دوم برای دانش آموزان و دانشجویان خصوصا" پس از تصویب برنامه ی ملی آموزش حقوق بشر در سال 1999 انجام شده ولی هدف اصلی  صرفا" یادآوری حوادث آن زمان نیست و هدف اصلی آن جلوگیری از یهودی ستیزی  و ممانعت از تکرار جنایت علیه بشریت می باشد .  از سال 2004 بیش از 500 معلم در این زمینه آموزش دیده اند و با برپایی نمایشگاه ، تدوین  مواد درسی ، کتب و منشورات متعددی برای دانش آموزان و معلمین به چاپ رسیده و در دسترس همه گان قرار دارد . همچنین وب سایت وزارت آموزش و پروش اطلاعات زیادی پیرامون این حادثه در اختیار علاقه مندان و معلمین و دانش آموزان قرار می دهد .

 

آقای "ایو اسلاوس "  از کرواسی  رییس آکادمی علوم و هنر جهان انتخاب شد

آقای "اسلاوس " فیزیکدان و دانشمند هسته ای کرواسی بعنوان رییس  آکادمی علوم و هنر جهان انتخاب شد . این  برای اولین بار است که  یک کروات به این مقام رسیده است .

تحقیقات عمده ی آقای "ایو اسلاوس "   بروی مسائل هسته ای ، فیزیک و علم در مورد علم  می باشد . ایشان دارای 369 کتاب ، مقاله و استاد در موسسه علمی " روجر بوشکوویچ " زاگرب است . آکادمی جهانی علوم و هنر از سال 1960 به ابتکار افرادی مانند انیشتن ، راسل و ... تاسیس شده و خارج از مسائل سیاسی  ، محل بحث و مناظره دانشمندان ، هنرمندان و محقیقین در مورد مسائل حیایتی مادی و  معنوی بشریت می باشد .

شورای این موسسه دارای 4 عضو و دو معاون است این آکادمی دارای بیش از 600 عضو از 86 کشور جهان می باشد از ایران آقای دکتر محمد تقي فرور و از کرواسی نیز چند نفر از جمله "ایوو یوسیپوویچ " رییس جمهور فعلی کرواسی نیز عضو این موسسه بین المللی می باشند

 

آکادمی شوآ در زاگرب

طی مراسمی در انجمن یهودیان کرواسی ، آکادمی شوآ  با حضور رئیس جمهور، وزیر خارجه ، وزیر فرهنگ کرواسی ، سفیر اسرائیل در زاگرب و مسئولین این انجمن و همچنین نمایندگان اقلیت یهود در زاگرب افتتاح گردید.

سانیا تاباکوویچ رئیس و موسس این آکادمی در آغاز مراسم هدف اصلی تأسیس آکادمی را آموزش دائمی هولوکاست برشمرد و ابراز امیدواری کرد که سیستم آموزشی کرواسی این آکادمی را در نظام آموزشی خود بعنوان نهاد آموزشی هولوکاست مورد پذیرش قرار دهد.

آقای ایوو یوسیپوویچ رئیس جمهور کرواسی در این مراسم گفت آموزش هولوکاست در کرواسی دارای اهمیت است چرا که دانش آموزان نمی توانند از کتب کرواسی واقعیات مربوط به جنگ جهانی دوم ، هولوکاست و یا سنوواتس را بیاموزند و این آکادمی می تواند در این خصوص کمک خوبی کند و این نقش مهم را ایفا کند.

قرار است در این آکادمی دوره هایی در زمینه تاریخ، تاریخ هنر، فلسفه سیاسی، حقوق با تأکید بر حقوق بشر، روانشناسی و تبلیغات برگزار گردد. رئیس انجمن یهود در خصوص نقش این آکادمی گفت این آکادمی نسبت به ترویج دمکراسی و حقوق بشر کمک خوبی خواهد کرد.

 

مطالب دو روزنامه معروف کرواسی پیرامون  جایزه اسکار برای فیلم ایرانی

 1) جایزه اسکار برای فیلم ایرانی ( روزنامه ی ویسنیک)

دررده بهترین فیلم های خارجی ، فیلم ایرانی « نادر و سیمین طلاق می گیرند» به کارگردانی اصغر فرهادی موفق به کسب جایزه اسکار شد . اصغر فرهادی در زمان دریافت جایزه اسکار گفت : «افتخار می کنم که این جایزه را به مردم خود هدیه می کنم به مردمی که به فرهنگ ها و تمدنهای دیگر احترام گذاشته و نفرت و دشمنی را خوار می شمارند.

با توجه به این که موفقیت این فیلم با استقبال همگانی مردم ایران مواجه شده اما  برخی از مسئولین دولتی ایران با این فیلم مخالفت کرده و اعتقاد دارند که این فیلم، جامعه ی ایران را به شکل زشتی مطرح ساخته است و این آرزوی غربی هاست.

 2) جایزه اسکار به فیلم ایرانی تا اندازه ای با انگیزه سیاسی اعطا شده است (یوترنی لیست )

در زمانیکه که صدای طبل جنگ در تنگه هرمز شنیده می شود و در حدس و گمان امکان جنگ آمریکا و ایران قیمت نفت را به بالاترین حد خود رسانده است این جالب است که با یک ژست سیاسی ، این جایزه اسکار را به فیلم ایرانی می دهند.

درواقع اصغر فرهادی کارگردان فیلم « نادر و سیمین جدا می شوند» درزمانی این فیلم را به هالیوود آورد که در سال گذشته در برلین برنده شده بود.

این فیلم با روح و استیل خود برخلاف فیلم های است که در هالیوود به کسب جایزه اسکار دست یافتند. این فیلم به گذشته رجوع نکرده است و در اعماق جامعه مدرن است ، به واقعیت نظر دارد و از نظر سیاسی دارای نفوذ می باشد  وفیلم احساسی نیست . این نکته بسیار جالب است که نهایتا یک فیلم ایرانی یک جایزه هالیوودی را کسب نمود و این جایزه اسکار در زمان طلوع جنگ بوقوع پیوست و این نکته جالب است که فیلم ایرانی به عنوان یک فیلم مدرن این جایزه را کسب نمود و صحبت از یک گله گوسفند با چوپان اش در سواحل شنی نیست.

نکته ی جالب دیگر این است که در میان فیلم های آمریکایی هیچکدام شباهتی به فیلم « نادر و سیمین » ندارند . زمانی در دهه هفتاد برخی فیلم ها به این سبک ساخته می شد ولی مدتهای طولانی است که اینگونه فیلم ها در آمریکا تهیه نمی شود.

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1406
Visitorsofday : 168
Visitorsofpage : 450777
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.1563

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها