سه شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

همه پرسی عضویت  کرواسی به اتحادیه ی اروپایی

رییس کمیسیون انتخابات کرواسی با اشاره به رای نهایی در همه پرسی برای عضویت در اتحادیه اروپا گفت: از 4416684 واجد رای داخل و خارج از کشور، 1924584  نفر در همه پرسی روز یکشنبه 22 ژانویه (2 بهمن) شرکت کردند و 1274815 نفر ( 66.24 درصد) به پیوستن کشورشان به اتحادیه اروپا رای مثبت دادند.

هرمان وان رومپی، رئیس شورای اتحادیه اروپا و خوزه مانوئل بارسو، رئیس کمسیون این اتحادیه، در این خصوص با صدور یک بیانیه مشترک، به مردم کرواسی تبریک گفتند.

رومپی و بارسو، تاکید کردند، عضویت در اتحادیه اروپا، فرصت های جدیدی برای کرواتها فراهم ساخته و بدین ترتیب، ثبات و رفاه کرواسی تضمین خواهد شد.در این بیانیه، از حکومت کرواسی خواسته شد که اقدامات لازم برای عضویت در اتحادیه اروپا از اول ماه ژوئیه سال ۲۰۱۳ ( تیرماه 1392)را انجام دهد.

کرواسی که در سال ۱۹۹۱ استقلال خود از یوگسلاوی پیشین را اعلام نمود، مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا را در سوم ماه اکتبر سال ۲۰۰٥ ، همزمان با ترکیه آغاز کرده بود.کرواسی در اواسط سال گذشته مذاکرات با اتحادیه اروپا در جهت عضویت در این اتحادیه را به پایان رسانده و در نهم ماه دسامبر نیز قرارداد عضویت در اتحادیه اروپا را امضا کرد.

وسنا پوسیچ وزیر امور خارجه کرواسی در حمایت از عضویت کشورش در اتحادیه اروپا پیش تر گفته بود: کرواسی بعد از عضویت در اتحادیه اوپا در سال 2013 از این اتحادیه 630 میلیون یورو و در سال 2014 میلادی، 47/1 میلیارد یورو کمک مالی دریافت خواهد کرد.

بر اساس مقررات اتحادیه ی اروپایی، اکنون که نتیجه همه پرسی برای عضویت کرواسی در  این اتحادیه مشخص شده است، وزیر امور خارجه این کشور می تواند  بدون حق رای ،تا ورود رسمی در جلسات کاری شورای وزیران امور خارجه ی  اتحادیه ی  اروپا یی شرکت کند.

کرواسی در میان جمهوری های سابق یوگسلاوی پس از اسلونی ،دومین کشوری است که به عضویت اتحادیه اروپا درمی آید.

 

وب سایت انگلیسی زبان  اهل البیت : 

کتاب کلمات قصار حضرت امام  در کرواسی منتشر شد .

کتاب توصیه  ها و  سخنان امام خمینی (ره) در مورد مسائل سیاسی ، اجتماعی ، مذهبی و ...  در کرواسی منتشر شده است .این کتاب توسط  دکتر سعاده کانسوه  ، به کرواتی برگردان  شده و به طور مشترک با  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در زاگرب ، پایتخت کرواسی منتشر شده است.
این کتاب تا کنون به 15 زبان جهان ترجمه  شده است. نسخه اصلی این کتاب توسط  سازمان انتشارات موسسه تنظیم و  نشر آثار امام خمینی (ره) و در سال 1993  میلادی منتشر شده است 

 

گرامی داشت  شاعر کروات  در  دانمارک 

برنامه  گرامی داشت "  مارکو مارولیتس " ، شاعر برجسته و انسان گرای  کروات  با حمایت سفارت کرواسی در دانمارک از 17 ژانویه لغایت 10 فوریه در کتابخانه ی دانشکده ی علوم انسانی " کپنهاگ "  برپا می باشد . او راپدر رنسانس کرواسی می دانند .

وی در 18 آگوست 1450 در شهر " اسپلیت"  به دنیا  آمد  وی از دانشگاه پادوا (ایتالیا) فارغ التحصیل شد   و در  سن 73 سالگی در  5 ژانویه 1524   میلادی در شهر زادگاه خود  فوت نمود .

به احترام این شاعر کروات، یکی از میادین شهر زاگرب به نام او نامگذاری و تندیس وی در آن نصب گردید به علاوه  از مجسمه ی وی که هدیه ای از طرف دولت کرواسی بود ، در سال 2008 میلادی در شهر  " سانتیاگو "  شیلی طی مراسمی با حضور وزیر فرهنگ سابق کرواسی پرده برداری گردید .

 

جشن سنتی کروات های" بورگن لاند " اتریش

شصت و پنجمین دوره جشن سنتی کروات های مقیم اتریش در روز شنبه اول بهمن در" بورگن لاند "    اتریش برگزار شد .  این دوره با شعار " اتریش ، مجارستان و کرواسی در آینده " به همراه برنامه های  ترانه ،رقص و موسیقی و با حضورگروه های فولکلور از مجارستان ، ایتالیا ، اسلواکی و کرواسی  گرامی داشته شد  . آقای "تیبور یاگوویچ " مدیر این برنامه گفت این جشن برای  ارائه سنت ، فرهنگ و آداب و رسوم جامعه کروات در این شهر برگزار می شود .

خاطر نشان می سازد ، جمعیت کروات های مقیم اتریش بالغ بر 200000 نفر است که 40000 تن از آن ها مقیم پایتخت این کشور بوده و اخیرا" یکی از انجمن فرهنگی" قطب نمای جهانی کروات ها"  ، از مقامات اتریش خواستار آموزش زبان کرواتی برای 15000 دانش آموز کروات در مدارس این کشور شده است .

 

هفتمین دوره ی برنامه ی " شب موزه ها" ی کرواسی

در تاریخ  27 ژانویه 2012 ( 7 بهمن 1390)  با مدیریت انجمن موزه  های کرواسی و با  همکاری بیش از 100 موزه ، گالری و نهادهای فرهنگی کرواسی در سراسر کشور،  هفتمین برنامه ی بازدید از موزه ها تحت عنوان "شب موزه  "برگزار می شود .  

شب موزه، یک رویداد سالانه است که برای معرفی موزه ها و آشنایی با فرهنگ و تمدن کرواسی توسط  موزه های کرواسی برگزار می شود  برنامه ی شب موزه در 72 شهر و 150 مکان فرهنگی از ساعت 6 عصر لغایت 1 بامداد برگزار می شود . ورود به تمام سالن ها رایگان می باشد.

سال گذشته این برنامه  که در 160 سالن و 67 شهر  برگزار شد،  314659 بازدیدکننده را به خود جلب نمود .

 

جشنواره فیلم های پویانمایی  کرواسی

جشنواره فیلم  های پویانمایی کرواسی در تاریخ 24 و 25 مارس  (5 و 6 فروردین 1391 ) در سینمااروپا ی شهر  زاگرب با ارائه  بهترین انیمیشن های  تولید شده در سال گذشته برگزار می شود .

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توان به آدرس زیر مراجعه نمود

 http://hrvatska-animacija.org/

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1643
Visitorsofday : 120
Visitorsofpage : 454290
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.7344

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها