پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

 خبر شماره 21

 

دولت جديد كرواسي به رهبري "زوران ميلانوويچ" سوگند ياد كرد.

"زوران ميلانوويچ"، نخست‌وزير جديد كرواسي و رئيس ائتلاف مخالف چپ ميانه اين كشور كه موفق شد اكثريت قاطع انتخابات سراسري اين كشور را به خود اختصاص دهد، در برابر پارلمان اين كشور سوگند ياد كرد. ایشان  در يك سخنراني در برابر پارلمان این کشور  اظهار كرد كه كشورش در بحران به سر مي‌برد، اما اقتصاد اين كشور در شرايط خطرناكي نيست. ميلانوويچ در ادامه افزود: من براي كاهش درآمدهاي عمومي و اجراي برنامه‌هاي رياضت اقتصادي تلاش مي‌كنم. وي گفت: با اين حال نمي‌توانيم بيشتر از پولي كه به دست مي آوريم، خرج كنيم. يكي از مقامات دولت جديد كرواسي نيز در ادامه افزود كه دولت جديد اين كشور وظيفه دارد كرواسي را از بحراني كه ممكن است طي ماه‌هاي آتي اين كشور را در برگيرد، نجات دهد. دولت جديد كرواسي در ادامه متعهد شد كه اين كشور را به يك قطب پيشرفته به لحاظ اقتصادي و توانمند براي رقابت با ديگر كشورهاي اروپايي تبديل كند.

پارلمان كرواسي نيز در اولين راي‌گيري مهم خود با تاريخ 22 ژانويه به عنوان تاريخ برگزاري همه‌پرسي با هدف عضويت اين كشور در اتحاديه اروپا موافقت كرد. 89 نماينده از مجموع 129 نماينده حاضر در پارلمان با اين تاريخ موافقت كردند. روساي مختلف كشورهاي اروپا نيز ضمن تبريك به ميلانوويچ ابراز اميدواري كردند كه عضويت اين كشور در اتحاديه اروپا بتواند در موعد مقرر عملي شود.

 

خانم "آندرا زلاتار ويوليچ" وزیر فرهنگ دولت جدید کرواسی

بدنبال انتخابات پارلماني اخير در كرواسي و پيروزي ائتلاف "كوكوريكو"(قوقولي قوقو ) متشكل از احزاب سياسي " سوسيال دمكرات"،"خلق كرواسي"،دمكرات هاي ايسترا" و " بازنشستگان" و انتخاب آقاي " زوران ميلانويچ" به عنوان نخست وزير، پس از اخذ راي اعتماد ،سمت وزارت فرهنگ اين كشور به خانم "آندرا زلاتار ویولیچ" سپرده شد.

خانم "آندرا زلاتار ویولیچ" متولد 13 آوریل سال 1961 میلادی در شهرزاگرب . ایشان نظریه پرداز ادبیات، نویسنده ،استاد دانشگاه، روزنامه نگار و دبیر مطبوعات می باشند.

خانم " زلاتار ویولیچ" تحصیلات ابتدایی و راهنمایی خود را در زاگرب به اتمام رسانده  و از دانشکده ی فلسفه ی دانشگاه زاگرب در دپارتمان های ادبیات مقایسه ای ،فلسفه و زبان وادبیات کلاسیک فارغ التحصیل شده و در سال 1988 ، از پایان نامه ی مقطع کارشناسی ارشد  در زمینه ی ادبیات کرواسی  و در سال 1992 ازپایان نامه ی مقطع دکتری خود در زمینه ی بیوگرافی قرون وسطی دفاع نمود .

ایشان از سال 1986 استاد دپارتمان ادبیات تطبیقی دانشکده ی علوم انسانی و مطالعات اجتماعی دانشگاه زاگرب بوده و تحقبقات عمده ی ایشان بر روی رابطه ی بین داستان واقعی و تخیلی ،سرگذشت نامه های ادبیات کرواتی و فرهنگ قرون وسطی اروپا متمرکز می باشد .

از سال 2005 وی به تدریس سیاست فرهنگی در آکادمی هنرهای نمایشی دانشگاه زاگرب اشتغال دارد .از سال 2001 تا 2005 به عنوان کارشناس در امورسیاست  فرهنگی شهر زاگرب مشغول بکار می شود و سپس  عضو حزب سیاسی "ها ان اس "  و در امور فرهنگی این حزب مشغول به کار می شود .

وی مولف 9 عنوان کتاب در زمینه های تاریخ ادبیات،نظریه ی ادبیات و  شعر بوده  و دهها مقاله در مجلات معتبر و برجسته داخلی و خارجی منتشر نموده است . در سال 2008 میلادی کتاب " فضای شهر و فضای فرهنگ" را در مورد جنبه های فرهنگی شهر زاگرب به چاپ رساند . ایشان در کنفرانس های داخلی و خارجی متعددی حضور یافته و همچنین از دولت فرانسه جایزه ی" شوالیه ی هنر و ادبیات " را  در زمینه ی ادبیات و هنر دریافت نموده است .از سال 2008 خانم زلاتار عضو شورای کتاب و انتشارات شورای فرهنگی وزارت فرهنگ کرواسی بوده است .

در کنار فعالیت های آموزشی و علمی یادشده ،وی به عنوان سرپرست بخش فرهنگی رادیوی 101 فعال بوده و با چندین نشریه همکاریی می نماید.

 

آخرین گزارش از وضعیت استفاده از کامپیوتر و اینترنت در کرواسی

" هینا "  خبرگزاری  رسمی کرواسی گزارش کرد  ، بر پایه  مطالعات و پژوهش های  صورت گرفته از 70درصد خانوار های کروات توسط مرکز (GFK) (گروه GfK یکی از بزرگترین شرکت های تحقیقات علمی در بازار ، داد و ستد کالا در جهان بوده  و در نورنبرگ ، آلمان مستقر می باشد) تا اواخر  سال  2011  نشان می دهد دو سوم افراد بالای 15 سال به طور مساوی از اینترنت استفاده می کنند .

همچنین از سال 2000 به این طرف ،  46 درصد خانوار های کروات رایانه های خود را ارتقاء بخشیده و این رقم در سال جاری بین 26 تا 70 درصد برآورد  می شود .

77 درصد خانوار های دارای رایانه رومیزی هستند و 43 درصد آنها دارای لب تاب می باشند . این بررسی ها نشان داد 80 درصد کامپیوتر های رومیزی متعلق به خانوارهایی است که در مناطق شمالی کرواسی در منطقه ایسترا زندگی می کنند  . و بیش از 50 درصد خانوار های ساکن در زاگرب از لب تاپ استفاده می نمایند .  استفاده از اینترنت در میان افراد بالای 15سال از میزان 5 درصد در سال 1999 به 63 درصد در سال جاری رسیده است .

دامنه استفاده از اینترنت در بین 96 درصد از افراد  24-15 ساله بسیار شایع می باشد ، این رقم در منطقه ی زاگرب 68درصد می باشد . استفاده از اینترنت در فضای کار 15 درصد و در بین افراد دانشگاهی 24 درصد مشاهده شده است .

 

 

کارناوال  شهر" ریکا  "

  کارناوال شادی شهر" ریکا" که از 17 ژانویه لغایت  19 فوریه در این شهر برگزار می شود از مهمترین کارناوال های شادی کرواسی و اروپاست که از ماه مه سال 1982 میلادی در این شهر برگزار می شود .

این کارناوال به همراه کنسرت ها ، نمایشگاههای متعدد ، اجرای برنامه های زیبا و مهیج برای همه گروه های سنی خصوصا" کودکان و نوجوانان به یکی از پر طرفدار ترین برنامه های سال این شهر تبدیل شده  است .  در ابتدا این کارناوال  با دسته های  کوچکتر  شروع  و در ادامه با جمعیتی  در حدود  20000 نفر و در  یکصد گروه با ماسک های متنوع ، بیش از 600000 بازدیدکننده را از داخل و خارج به خود جذب کرده است . کارناول ریکا در لیست 500 واقعه ی  مهم در اروپا به ثبت رسیده است   و "ساندی تایمز" آن را در میان بیست و چهارمین  وقایع عجیب و غریب جهان در سال  2007 قرار داده و به این رویداد فرهنگی  از سوی سازمان گردشگری اروپا جایزه ای نیز داده شده است .

 

کرواسي ماليات گردشگران را کاهش مي‌دهد

در راستاي جذب بيشتر گردشگران به «کرواسي»، ماليات گردشگران اين كشور کاهش مي‌يابد. در شرايطي كه مدتي قبل يكي از مقامات صنعت گردشگري کرواسي از رشد ‌20 درصدي گردشگران اين كشور در ماه ژوئن، راه‌اندازي دفاتر سيار اطلاع‌رساني به گردشگران و رسيدن سهم صنعت گردشگري در توليد ناخالص داخلي (GDP) كرواسي به 20 درصد خبر داد، نخست وزير جديد کرواسي از كاهش ماليات بر ارزش افزوده براي گردشگران خبر داد.

"زوران ميلانوويچ" نخست وزير جديد کرواسي در يك گفت‌وگوي تلويزيوني با اشاره به اين نكته كه کرواسي گرانترين نرخ ماليات را در ميان کشورهاي منطقه مديترانه دارد، از كاهش نرخ ماليات بر ارزش افزوده براي گردشگران اين كشور از 23 درصد فعلي به 10 درصد در راستاي جذب بيشتر گردشگران به كرواسي خبر داد كه اين امر با استقبال هتلداران و رستورانداران اين كشور مواجه شده است.

افزايش سهم صنعت گردشگري در توليد ناخالص داخلي كرواسي در ماههاي گذشته به 20 درصد ،صدها فرصت جديد شغلي در اين كشور در ماههاي اخير ايجاد كرده، اين در حالي است كه در آينده نزديك اجراي طرحي در شهر «زاگرب»، پايتخت كرواسي، آغاز مي‌شود كه در قالب آن دفاتر سيار اطلاع‌رساني كه در خودروهاي ون مستقر شده‌اند، در سطح شهر تردد كرده و اطلاعات لازم را در اختيار گردشگران قرار مي‌دهند.

صنعت گردشگري از زمان استقلال اين كشور در سال ‌1991، به يكي از اركان اقتصاد اين كشور تبديل شده و كرواسي در سي‌ويك‌ مين دوره‌ي نمايشگاه بين‌المللي گردشگري «فيتور» اسپانيا كه در ماه ژانويه در مادريد، ، برگزار ‌شد، حضور پررنگي داشت.

در سال ‌2007 نيز مسوولان صنعت گردشگري كرواسي اعلام كردند كه با تبديل كردن اين كشور به" كشور سبز" در قالب پروژه‌اي به نام «گردشگر سبز»، سهم كرواسي را از درآمدهاي جهاني از محل جذب گردشگر را به‌نحو قابل توجهي افزايش مي‌دهند.

اكنون كشور كرواسي يكي از مقاصد گردشگران جهان بوده و با در اختيار داشتن بناهاي تاريخي زيبا و طبيعت بكر، سالانه بیش از 15 میلیون گردشگر داخلی و خارجی  را جذب مي‌كند.

 

نخست وزیر کرواسی :  اقتصاد کرواسی  در شرایط خطرناکی قرار گرفته است.

 " زوران میلانویچ" نخست وزیر جدید کرواسی  تاکید کرد، اقتصاد کرواسی در شرایط حساس و خطرناکی قرار دارد و دولت باید تلاش زیادی برای مقابله با بحران مالی و اقتصادی این کشور داشته باشد. شرایط فعلی می تواند برای اقتصاد کرواسی نقطه عطف بزرگ و مهمی باشد .

اظهارات نخست وزیر کرواسی در حالی است که این کشور قصد دارد، در سال 2013 میلادی به اتحادیه اروپا بپیوندد. وی در ادامه تصریح کرد: هر بحرانی می تواند به یک تهدید بزرگ یا یک فرصت بزرگ تبدیل شود و ما می خواهیم بحران مالی و اقتصادی کرواسی را به یک فرصت بزرگ و بی نظیر تبدیل کنیم. وی افزود: بودجه ریاضتی نخستین چالش بزرگ دولت جدید کرواسی خواهد بود.

ما مجبور به کاهش هزینه عمومی بودجه هستیم . دولت جدید کرواسی ماموریت سخت و طاقت فرسایی برای خارج کردن اقتصاد این کشور از بحران عمیق اقتصادی دارد.این در شرایطی است که بحران مالی و بدهی منطقه یورو نیز تاثیر منفی زیادی بر رشد و رونق اقتصادی کرواسی داشته است .

اقتصاد کرواسی به شدت به صنعت گردشگری وابسته است. کرواسی پس از جنگ داخلی سالهای 1991 تا 1995 میلادی از یوگسلاوی سابق جدا شد و از سال 2009 میلادی تا کنون با رکود اقتصادی روبرو شده است . کاهش شدید صادرات ،افت سرمایه گذاری و افزایش بیکاری مهمترین چالشهای دولت جدید کرواسی به شمار می رود و .نرخ بیکاری این کشور به بیش از 18 درصد رسیده است . بانک مرکزی کرواسی اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در سال جاری به 0.5 درصد خواهد رسید و کسری بودجه نیز به بیش از 6.2 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید .

بانک جهانی نیز پیش بینی کرد، رشد اقتصادی این کشور سال آینده بیش از 0.1 درصد کاهش خواهد یافت .

 

کنسرت طبل  " Yamato  " در زاگرب

 در تاریخ 26 فوریه  7 اسفند 1390 کنسرت نوازندگان بین المللی طبل " Yamato " از کشور  ژاپن در زاگرب به اجرای برنامه خواهد پرداخت  .

این گروه قبلا" نیز در مرکز شهر زاگرب به اجرای برنامه پرداخته است.

 

گرامیداشت دومین  سالگرد تاسیس  موزه هنرهای معاصر زاگرب

موزه هنرهای معاصر (MSU) در پایتخت کرواسی جشن دومین سالگرد تاسیس خود را با  یک روز پر از برنامه های متنوع ، سرگرمی و برنامه های فرهنگی در روز یکشنبه 27 آذر  گرامی داشت .

 

نمایشگاه فرهنگ  2011در زاگرب

نمایشگاه فرهنگ 2011  ، یک رویداد سالانه است که  به طور منظم در مرکز دانشجویی زاگرب سازماندهی شده و در آن  برنامه های متنوع و غنی فرهنگی  با طیف گسترده ای از آثار هنری در زمینه های  هنر عملکرد ، حرکات موزون ، فیلم ، ادبیات ، هنرهای تجسمی ، موسیقی ، طراحی ، هنر رسانه جدید ، و غیره  از 24 لغایت 27 آذر به اجرا در آمد .

 

جشنواره ی بین المللی " فیلم های پویا نمایی کودکان و نوجوانان " واراژدین"

سومین دوره ی جشنواره ی بین المللی " فیلم های پویا نمایی کودکان و نوجوانان  واراژدین " از 12 تا 15 آوریل 2012 ( فروردین )1391 در شهر " واراژدین " برگزار می گردد.این جشنواره به فیلمهای  ساخته شده توسط کودکان زیر 18 سال اختصاص دارد .

مهلت ثبت نام و ارسال اثار تا 20 ژانویه (30دی ماه 1390) مقرر شده است.فرم ها ، اطلاعات و شرایط ثبت نام در سایت مربوطه موجود است .

http://www.vafi.hr/en/

 

برگزاری کارگروه  غذای حلال در بلژیک

کارگروه بررسی  غذای حلال  با  مدیریت کمیته اروپایی استاندارد ،   اول دی ماه در بروکسل بلژیک تشکیل جلسه داد  .   در این جلسه کارشناسانی  در  زمینه غذای حلال از اتریش ، هلند ، سوئد ، ترکیه ، فرانسه ، بلژیک  ، کرواسی، بوسنی و هرزگوین ، سوئیس ، صربستان و مقدونیه و نمایندگان اتحادیه ی اروپایی  و انجمن اروپایی تجارت حیوانات و گوشت  حضور داشتند .

 

   جشنواره 2012 IPEW     در کرواسی

IPEW  هفته  بین المللی گروه موسیقی کوبه ای می باشد که از تاریخ  19 لغایت  21 ژانویه در شهر" Bjelovar" برگزار می شود. این جشنواره منحصر به سازهای کوبه ای در کرواسی است و به جمع آوری ،  ترویج موسیقی کوبه ای کوچک و ارائه آثار تکنوازی   می پردازد  . مدیر هنری و مسئول این  جشنواره  پروفسور" ایگور  لسنیک " نوازنده مشهور االات موسیقی ضربی در حوزه  اروپا می باشد .

 

ارکستر" گلن میلر " در زاگرب

ارکستر گلن میلر در سالن کنسرت  "  Lisinski Vatroslav" شهر  زاگرب در تاریخ  13ژانویه  به اجرای برنامه خواهد پرداخت .. این کنسرت در زاگرب بخشی از سفر منطقه ای این ارکستر است  .

«آلتون گلن میلر» (Alton Glenn Miller) (متولد اول مارس 1904 / دهم اسفندماه 1282 خورشیدی) موسیقیدان مشهور سبک جاز، نوازنده ترومبون و تنظیم کننده، آهنگساز و رهبر ارکستر آمریکایی است. او یکی از موفق ترین هنرمندان این سبک در سالهای 1939 تا 1943 و در بحبوحه جنگ دوم بود. «گلن میلر» در 15 دسامبر 1944 (24 آذرماه 1323) در حالی که سوار بر هواپیمای مدل UC-64 ارتش آمریکا؛ برای اجرای کنسرت موسیقی در کمپ سربازان آمریکایی در پاریس (فرانسه)، عازم آن کشور بود، برفراز کانل مانش و بهمراه چند سرنشین دیگر، ناپدید گشت و جسدش هیچگاه پیدا نشد.

 

وزیر فرهنگ جدید  کرواسی و واکنش به عضویت کرواسی به اتحادیه ی اروپایی

خانم "آندرا زلاتار ويوليچ" وزیر فرهنگ دولت جدید کرواسی درآستانه رفراندم عضویت  کرواسی به اتحادیه ی اروپایی در 22 ژانویه 2012  دوم بهمن 1390 در مصاحبه ای پیرامون تاثیر این عضویت گفت  او هیچ جای نگرانی احساس نمی کند ،و معتقد است با پیوستن به اتحادیه ی اروپا یی و دریافت مشوق ها ی اضافی این کشور خصوصا" در بخش فرهنگ می تواند به بازسازی میراث فرهنگی خود پرداخته و با استفاده از پیشرفتهای اروپا در حوزه های  فیلم ، موسیقی ، رقص  و هنر های تجسمی می تواند خود را در جهان بهتر معرفی نماید. وی همچنین نگرانی از حذف یا تضعیف زبان کرواتی را بی معنی دانست و تاکید کرد زبان ملی کرواسی حفظ خواهد شد و تنوع زبانی یکی از پایه های بنای اتحادیه ی اروپا یی می باشد . 

 

 

کارناوال زمستانه 2012 در پاگ

 کارناوال سنتی زمستان 2012  در شهر پاگ با  بیش از 80 سال قدمت  در اولین شنبه پس ازمیلاد حضرت عیسی(ع) آغاز  و  تا چهارشنبه همان هفته ادامه می یابد . در این مراسم  گروههای متعدد با  لباس  های مبدل به همراه رقص و آواز  برنامه های شادی را برای توریست ها و علاقه مندان مهیا می سازند

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1593
Visitorsofday : 143
Visitorsofpage : 450752
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.5469

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها