پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

بازگشایی مجدد   قلعه  " Eltz "  شهر " Vukovar "

پس از  بیست سال ترس و وحشت ناشی از  جنگ  در کرواسی  ،  قلعه  " Eltz "  شهر "   Vukovar  "   که  در جریان محاصره سه ماهه در سال 1991 و بمباران زمینی و هوایی به شدت آسیب دیده و بخش هایی از  سقف و سازه های سنگ تراشی ساختمان با آتش سوزی حاصل از  مواد منفجره  از بین رفته بود مجدا" با حمایت مالی وزارت فرهنگ کرواسی بازسازی و مرمت گردید

شهر "   Vukovar " نماد مقاومت در کرواسی محسوب می شود و این مکان نیز یکی از بهترین نماد های مقاومت شهر در جریان جنگ می باشد . برای بازسازی مجموعه قلعه "  Eltz  "  در حدود نود و پنج میلیون  کونا توسط مدیریت توسعه فرهنگی وزارت فرهنگ کرواسی هزینه شده است   . این  بازسازی در قلعه شامل ساختمان کاخ ، چهار باروک ، مزرعه و باغ می باشد و در این پروژه  مرمت مجسمه های سنگی و انواع مختلفی از عناصر تزئینی معماری ساختمان  ساخته شده از سنگ ، فلز ، سنگ مرمر مصنوعی و گچ را شامل شده است  . این پروژه که از سال 2005 آغاز شده با حمایت دولت کرواسی و بانک توسعه اروپا می باشد  . این فضا بازسازی شده از سال آینده به عنوان موزه و گالری مورد استفاده عموم قرار خواهد گرفت .

 

هفتمین فستیوال جاز زاگرب

 هفتمین فستیوال جاز زاگرب  با حضور پیانیست مشهور  " McCoy  " در سالن تازه بازسازی شده  مرکز دانشجویی زاگرب در تاریخ 10 نوامبر  ( 19 آبان 1390 ) برگزار شد این سالن تازه بازسازی شده گنجایش پذیرش 1000 نفر را دارا می باشد .

 

نمایشگاه فعالان عرصه بورس تحصیلی در زاگرب

هفتمین برنامه معرفی فعالان عرصه بورس تحصیلی با شرکت 44 نماینده از 9 کشور  در کتابخانه ملی و دانشگاهی شهر  زاگرب  برگزار شد در این برنامه غرفه داران  اطلاعات مورد نیاز شامل  کمک هزینه های تحصیلی ، فرم های دیگر از کمک های مالی برای تحصیلات دانشگاهی در کرواسی و تشویق  به  تحصیل در خارج از کشور ، برنامه های مطالعه و سایر خدمات آموزشی خود را برای  شرکت کننده معرفی نمودند  .

 

جشنواره فیلم 2011 زاگرب

نهمین دوره  جشنواره فیلم 2011  زاگرب از  تاریخ 16-23 اکتبر در سینما " اروپا" ، سینما "توشکاناتس" و سینما "دوکوکینو"  برگزار  گردید

 

هفته فرهنگی ژاپن در زاگرب

دومین جشنواره سالانه معرفی  فرهنگ ژاپن از 29 اکتبر لغایت 5 نوامبر (  7 تا 14 آبان هفته فرهنگی در ساختمان پست  ، موزه هنر های معاصر شهر زاگرب برگزار گردید .

 

در یافت جایزه برای فیلم " فریب "  از کرواسی

فیلم انیمیشنی " فریب " ساخته " Dinko Kumanovic "  عنوان بهترین فیلم بالکان را در جشنواره فیلم کوکر طلایی  شهر صوفیه بلغارستان اذان خود نمود .

 

کنفرانس تخصصی  موزه ای در گالری زاگرب

از سوی کمیته بین المللی امنیت موزه ای (ICMS ) در گالری  "  Mestrovic " شهر زاگرب آخرین مسائل مربوط به موزه و مرمت آثار باستانی  با حضور کارشناسان و علاقه مندان آثار تاریخی بحث و بررسی  گردید .

 

جشنواره بین المللی تئاتر نابینایان در زاگرب

 هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر نابینایان از تاریخ 7 لغایت 13 اکتبر در شهر زاگرب برگزار گردید

 

کنسرت ارکستر فیلارمونیک زاگرب در شهر  "Sibenik"

ارکستر فیلارمونیک زاگرب به رهبری "  ایوان گوران "  و با نوازندگانی از کرواسی و اسلوانی قطعاتی زیبا از  "موتزارت " را همزمان  با روز پرستاران دراین کشور   ( روزی که کاتولیک ها به قبرستان ها می روند و به مرده ها ادای احترام می کنند ) در شهر " شبنیک " کرواسی اجرا نمودند . در این مراسم اسقف اعظم کرواسی و نماینده رئیس جمهور در امور مذهبی  و به همراه علاقه مندان بسیار، به    مرثیه با شکوه  موسیقی موتزارت  با اجرای ارکستر فیلارمونیک زاگرب گوش دادند.   این برنامه در آستانه تعطیلات بزرگ کاتولیک ها  (10آبان در کرواسی روز پرستاران و به مردگان در قبرستان ها ادای احترام می شود )  با الهام از آثار معنویت مسیحی و اجرای  موسیقی کلاسیک  محقق شده است.

 

دیدار وزیر دادگستری مقدونیه از مرکز اسلامی شهر زاگرب

 نمایندگانی از وزارت دادگستری مقدونیه  به ریاست وزیر دادگستری که در حال دیدار و مذاکره با  مسئولین دادگستری کرواسی بود از مرکز اسلامی شهر زاگرب دیدن نمود .این هیئت  در بدو ورود به مرکز اسلامی مورد استقبال  " Redzep   " رییس مجلس مسلمانا ن کرواسی ، حافظ الیلی از امامان این مرکز و مدرس قرآن و" Imeri" عضو مجلس مسلمانان کرواسی قرار گرفت .  وی در این دیدار ضمن گفتگو با مسئولین مرکز از بخش های مختلف آن از جمله موزه ، کتابخانه ، نمایشگاه ، رستوران و فضای ورزشی  و بنای در حال ساخت یادمان شهدای جنگ در این مرکز دیدن نمود . این هیئت ناهار را مهمان مرکز اسلامی زاگرب بودند .         

 

 

 

اعزام چهل نفر از مسلمانان کرواسی به حج

  طی مراسمی در مرکز اسلامی زاگرب  و با حضور چهل نفر از مسلمانان  شرکت کننده در مراسم حج ابراهیمی از کرواسی  ، آخرین توصیه ها و نکات مربوط به این سفر توسط حافظ الیلی از امامان مرکز اسلامی زاگرب و مدرس قرآن به حجاج ارائه گردید این گروه روز پنج شنبه 5 آبان زاگرب را به مقصد سرزمین وحی  ترک گفت . بر اساس سنت قدیمی حجاج  اعزامی برای جلب رضایت بستگان  و اعلام برای شرکتشان در مراسم حج قبل از سفر طی مراسمی بستگان ، دوستان و آشنایان را در منزل پذیرا شده و ضمن پذیرایی از آنها حلالیت می طلبند . و در پایان مراسم حج و بازگشت حجاج ،  اطرافیان با تهیه هدیه نزد حاجی رسیده و ضمن تبریک و آرزوی قبولی طاعات و عبادات با دریافت هدیه ای متبرک به سرزمین وحی از سوی میزبان  پذیرایی می شوند  .  

 

گرامیداشت عید قربان در کرواسی

مسلمانان کرواسی و  بوسنی و هرزه گوین روز یکشنبه 15 آبان  را عید قربان و گرامی داشتند   . در روز عید قربان  در مرکز اسلامی زاگرب  نماز عید قربان در ساعت هفت و بیست دقیقه صبح  برگزار و هر مسلمان که نیت برای خیرات داشته باشد و حجاجی که  به حج مشرف  شده اند در صورت تمایل مبلغ 1500 کونا (معادل 330000 تومان ) به مرکز اسلامی می دهد و با جمع آوری  این مبالغ توسط یک قصاب مورد تایید مرکز اسلامی گاو هایی خریداری و قربانی می شود یک چهارم این گوشت به فرد حاجی داده می شود و بقیه صرف امور خیریه می شود  و یا خود فرد با تهیه گاو یا گوسفند به تناسب تمکن مالی قربانی را بعد از نماز عید قربان انجام می دهد در روز عید ، مسلمانان به دیدار یکدیگر رفته و این روز را به یکدیگر  تبریک می گویند.  این عید بعد از عید فطر  ، بزرگترین عید مسلمانان این منطقه محسوب می شود .  در این روز خانواده ها با طبخ شیرینی و غذاهای لذیز میزبان فامیل و آشنایان می باشند .

قابل ذکر این که بر اساس قانون کرواسی با عنایت به رسمت شناختن اسلام ، مسلمانان برای این روز اجباری به کار کردن در دوایر دولتی را ندارند و می توانند در این روز غایب باشند .    در نماز عید قربان امسال آقای شریف خدایی سفیر محترم و تنی چند از کارکنان سفارت  و رایزنی ج.ا.ا حضور داشتند .

 بعد از نماز عید قربان ، آقای " باندیچ " شهردار زاگرب برای تبریک به مسلمانان این شهر در محل مرکز اسلامی حضور یافت و با تک تک مسلمانان دست داد و این روز را تبریک گفت ، همچنین برنامه عید بطور زنده از تلوزیون دولتی این کشور مستقیم گزارش و پخش گردید . همچنیین رییس جمهور کرواسی در عصر همین روز با مسلمانان حاضر در مرکز اسلامی ملاقات و این روز را تبریک و از آنجا در جمع مسلمانان شهر ریکا حاضر و به آنها تبریک گفت . همچنیین خانم نخست وزیر نیز در جمع مسلمانان شهر دوبرونیک حاضر و این روز را تبریک گفت .

 

نمایشگاه کتاب "ایسترا " در شهر ساحلی "  پولا "

از تاریخ 11 لغایت 20 آذر نمایشگاه کتاب "ایسترا " در شهر ساحلی پولا با موضوع اصلی" درام هویت " و با حضور 70 نویسنده ،  200 ناشر داخلی و نمایش 15000 عنوان کتاب و 250 مهمان برگزار گردید .

 

(" وچرنی لیست   " معروفترین روزنامه کرواسی  )

حافظ عمار در 18 سالگی قرآن را از حفظ می داند  

روز جمعه برای خانواده مویکانویچ از زاگرب روز خاصی است  و روزعبادت نماز جمعه است . فخرالدین مویکانویچ می گوید من به عنوان مسلمان خرسند و خوشحال هستم و در زاگرب احساس خوبی دارم. عمار پسر فخرالدین از 5 سالگی به تعلیمات دینی روی آورد و بلافاصله با 20 ساعت تعلیم ،خواندن کتاب قرآن مجید را به زبان عربی آموخت. عمار از کودکی علاقه خود را به آموزش قرآن نشان داد و هر روزه 5 تا 6 ساعت به حفظ سوره های قرآن اختصاص داد و هم اکنون در سن 18 سالگی ، کتاب قرآن مجید را حفظ کرده است. عمار در سن 11 سالگی در سارایوو موفق شد در امتحان آموزش قرآن قبول شود واز آن زمان در مسابقات جهانی قرآن شرکت می کند.

 

استقبال چشمگیر از مدهای اسلامی در اروپا    

 "یوردکانا وایس" خبرنگار روزنامه اتریشی وینرسایتونگ در گزارشی با اشاره به اینکه تقاضای استفاده از مدهای اسلامی رو به افزایش است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر استفاده زنان از پوشش های سر تنها منبعث از دلائل دینی نیست. به گفته  "کبری اوستونم " مشاور مد لباس در وین اتریش، طرفداران مد و زنان مسلمان با هم مخالفت و ضدیتی ندارند چون آنچه که بعنوان مثال برای امثال ما مهم است آنست که ما ظهوری زیبا در جامعه داشته باشیم.او با بیان اینکه در مدهای اسلامی پوشاندن موها گوش، گردن، پاها و نیز پرهیز از البسه نازک توصیه می شود، ادامه داد: فروشندگان روسری های زنانه به علاقه خریداران آگاه شده اند تا جایی که امروز روسری های ابریشمی تا 100 یورو نیز فروش می رود.این مشاور مد لباس با اعلام اینکه بعنوان مثال ما در مجموعه خود ماهانه بالغ بر دو هزار دست روسری در اتریش به فروش می رسانیم، گفت: طی سالهای اخیر شمار روسری پوشان بطور چشمگیری افزایش یافته است .  وی ادامه با تاکید بر اینکه امروز مظاهر دین اسلام به بخشی از نمای جامعه اتریش بدل شده است، افزود: خیرالنساء گل همسر عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه، چندی پیش بایکوت دو نگهبان و حافظ مکتب لائیسیته یعنی ارتش و اپوزیسیون طرفدار مصطفی کمال اتاتورک را شکست و با به سر کردن روسری که برای بانوی اول ترکیه غیرقابل پذیرش می نماید در مراسم گرامیداشت روز ملی ترکیه حضور بهم رساند."وینرسایتونگ "در پایان با اعلام اینکه طراحان مدهای اسلامی اکنون در حال توسعه مشترک و توامان فرهنگ و سیاست در کشورهایی مانند ترکیه اند، نوشت: مدتی است که بسیاری از خانمهای شیک پوش شاغل نیز با سرها و موهای پوشیده در خیابانها دیده می شوند.

 

دیدار آقای " حسنو ویچ " امام مرکز اسلامی زاگرب از ایران

آقای دکتر   " عزیز حسنویچ "   استاد د انشگاه  ، رییس مرکز صدور گواهینامه غذای حلال ،   امام مرکز اسلامی شهر  زاگرب  و معاون مفتی اعظم کرواسی در راس یک هیئت اقتصادی   به دعوت اتاق بازرگانی صنایع و معادن در شیراز با آقای  فرقانی  رئیس اتاق  بازرگانی شیراز دیدار نمود
هدف از سفر هیات اقتصادی ،  ایجاد همکاری میان فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دولتی  ایران  و مرکز اسلامی جمهوری کرواسی می باشد  این هیئت پس از ملاقات با آقای فرقانی از کارخانه بستنی "دایتی " ، گروه تولیدی "
BA" تولید کننده غذاهای کنسرو شده  گوشتی ، صنایع لبنی"پگاه"   ،   مجموعه  شرکت " HTC   " تولید کننده  کاشی های سرامیکی بازدید و با مدیران آن به مذاکره پرداخت . این هیئت همچنین از بنا های تاریخی این شهر و تخت جمشید بازدیدبه عمل آورند .

 

سمینار دو روزه تدریس تاریخ در زاگرب

سمینار دو روزه تدریس تاریخ در زاگرب با حضور مورخانی از فرانسه ، آلمان ، کرواسی ، بوسنی و هرزه گوین ، اسلوونی و صربستان،  با درنظر گرفتن تاریخ های  مشترک بین کشور های فرانسه و آلمان  با کشورهای جنوب شرق اروپا  ، و به منظور بررسی شیوه ها و محتوای تدریس تاریخ اروپا در این  کشورها در شهر زاگرب برگزار شد .

 

بازدید دانشجویان ، افسران ارشد  کالج جنگ زاگرب از مرکز اسلامی  زاگرب

گروهی از دانشجویان و افسران جنگ پلی تکنیک نظامی زاگرب از بخش های مختلف مرکز اسلامی زاگرب بازدید و مورد استقبال آقای دکتر حسنویچ قرار گرفتند . وی که  بخش های مختلف این مرکز را برای بازدیدکننده گان توضیح می داد استاد اسلام همین  کالج ، معاون مفتی اعظم کرواسی و امام مرکز اسلامی زاگرب می باشد .

 

 برگزاری روز فرهنگ صربی  درکرواسی

به همت انجمن فرهنگی صرب های کرواسی "Prosvjeta" روز فرهنگ صربی در سه شهر زاگرب ، "ریکا "و "سیساک" از تاریخ اول تا پنجم دسامبر برگزار گردید این برنامه شامل کنسرت ها ، ادبیات ، اجرای برنامه متنوع  ، فیلم و نمایشنامه می  باشد  .

 

 گزارش  وضعیت ایدز در کرواسی

 در حال حاضر بیش از 700 نفر در کرواسی مبتلا به  ویروس ایدز  (HIV)  می باشند بر اساس  آمار موسسه ملی بهداشت و سلامت عمومی نشان می دهد که  در طول  25 سال گذشته در مجموع 921 نفر به  این ویروس  مبتلا می باشند که   در  کل کشور ، 345 از آنها توسعه بیماری ایدز را نشان داده   و 177 از این بیماران  فوت نموده اند. دکتر "تاجیانا  نعمت بلازیچ "  روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در زاگرب پیش از روز جهانی ایدز گفت بر اساس بررسیهای به عمل آمده  به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت 12 نفر به ویروس ایدز مبتلا می باشند  توسعه بیماری کند است و به دلیل  پیشگیری و مراقبتها رایگان افزایش تعداد آن در کرواسی خفیف می باشد . بررسیها نشان می دهد 85 درصد انتقال در  مردان از طریق جنسی بوده و از سال 1985 به این طرف فقط 11 مورد انتقال از مادر به فرزند در کرواسی به ثبت رسیده است این درحالی است که در مان های پیشگیرانه برای مادران آلوده نیز در دستور کار  مراکز بهداشتی قرار دارد .

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1551
Visitorsofday : 186
Visitorsofpage : 450795
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.4688

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها