پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

 

با سمه تعالی

 

خبر شماره 18

نهمین جشنواره فیلم زاگرب

از تاریخ 16 لغایت 23 اکتبر (24 مهر لغایت 1 آبان ) نهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم زاگرب با حضور 30کشور و نمایش 90  اثر  در شهر زاگرب آغاز بکار می نماید .

 هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر نابینایان در کرواسی

از تاریخ 7 لغایت 13 اکتبر ( 15لغایت 21 مهر ) هفتمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر نابینایان در شهر زاگرب بر گزار می شود .در این دوره از جشنواره  گروههای  تئاتر از کشور های  آلمان ، یونان ، صربستان ، اسلوونی ، انگلستان ، آمریکا و کرواسی حضور دارند . این جشنواره با حمایت وزارت خانواده ، آموزش و پرورش ، فرهنگ ، ورزش و سایر نهاد ها برگزار می شود .

 نمایشگاه صنایع دستی ، کتاب ، پوستر و عکس ایران در محل تئاتر  "ترشنیو" شهر زاگرب

به همت رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ا ایران در زاگرب ، نمایشگاه صنایع دستی ،کتاب ، عکس ، پوستر در محل تئاتر " ترشنیو " شهر زاگرب بر پا گردید .

در روز شنبه 9 مهر ماه ، همزمان با اولین اجرای عمومی تئاتر های " هزار و یک شب " در بزرگترین تئاتر کودک و نوجوان کرواسی " تئاتر ترشنیو " مجموعه ای از صنایع دستی ایرانی ، عکس هایی از جاذبه های فرهنگی و  معماری ، کتاب های معرفی فرهنگ و ادبیات کشورمان و پوستر هایی از ج.ا.ایران در محل این تئاتر و با حضور بیش از 400 نفر مهمان ویژه که عمدتا" کارگردانان و هنر پیشه های معروف کرواسی بودند به نمایش علاقه مندان در آمد . در این برنامه که اصحاب رسانه ی جمعی آن را تحت پوشش خبری خود داشتند ،سفیر ج.ا.ا در زاگرب ، مشاور فرهنگی رئیس جمهور کرواسی و برخی از شخصیت های فرهنگی حضور داشتند . نمایش تئاتر " شهر زاد " عنوان اصلی 5 نمایش از قصه های هزار و یک شب با موضوعات " شهر زاد وشهریار "  ، " علی بابا و چهل دزد بغداد " ، "ابولحسن " ،  " سفر های سند باد " و" علاءالدین " می باشد که 15 بازیگر تئاتر آن را برای چندین ماه به مخاطبین کروات بویژه دانش آموزان مدارس عرضه می نمایند .

هدف  اصلی این نمایش ها که آمیزه ای از سنت و مدرنیزم است ، آشنا نمودن مخاطبان کروات با فرهنگ و سنن مشرق زمین می باشد . این برنامه با حمایت بخش فرهنگی شهرداری و وزارت فرهنگ کرواسی برگزار گردید .

  کارگاه پیشرفته باستان شناسی در شهر " زادار " 

آموزش پیشرفته مرمت و حفاظت از آثار  باستانی زیر آب  توسط مرکز بین المللی باستان شناسی زیر آب (ICUA) به مدت  3 ماه  در  شهر ساحلی "Zadar  " از 26 سپتامبر لغایت  24 دسامبر برگزار  می شود . این کارگاه آموزشی با حمایت  دفتر یونسکو در ونیز سازماندهی گردید .

مجمع عمومی فدراسیون اروپایی انجمن ملی کارگردانان تلویزیون و سینما  در کرواسی  
مجمع عمومی فدراسیون اروپایی انجمن ملی کارگردانان تلویزیون و سینما
" FERA" برای سال 2011  در شهر ساحلی " اوپاتیا " از تاریخ 22 لغایت 25 سپتامبر برگزار می شود.

 

کنسرت موسیقی در ساختمان تئاتر  ملی کرواسی

به مناسبت یکصدمین سالگرد گوستاو مالر آهنگ ساز و رهبر ارکستر معروف جهان در  مورخ 24 آگوست کنسرت موسیقی در مرکز تئاتر ملی زاگرب برگزار گردید.  در این برنامه آهنگ های معروف از "گوستاو مالر" و سایر  هنرمندان معروف جهان به اجرا در آمد .

"گوستاو مالر  "متواد 7  ژوئیه   ۱۸۶۰  از شهر " کالیشت " در جمهوری چک که در سال   ۱۹۱۱ چشم از جهان فرو بست وی رهبر ارکستر و یکی از برجسته‌ترین آهنگسازان دوره رمانتیک متأخر  بود.  

 رونمایی  کتاب " دفتر باروک " در زاگرب

این کتاب که توسط خانم"  سوتنیتس " استاد دانشگاه  زاگرب نوشته شده ، به بررسی آثار هنری قرن هفده و هجده در بوسنی و هرزه گوین می پردازد وی که استاد تارخ و هنر این دانشگاه می باشد کتاب جدید خود را در  موزه هنر و صنایع دستی  شهر زاگرب در روز جمعه اول مهر ماه رونمایی نمود  .

 جشنواره موسیقی جاز 2011 "اوروسلاویه"   ، " Oroslavje "

به همت خانه فرهنگ  " اوروسلاویه " شهر "کراپینا" فستیوال موسیقی جاز با شرکت گروه های زیادی از حوزه اروپا درروز یکشنبه 2 اکتبر برگزار می شود .

 جشنواره موسیقی  "  Epidaurus  " 2011

جشنواره موسیقی "  Epidaurus"  که از تاریخ 29 آگوست تا 5 سپتامبر در شهر " Karlovac "برگزار می شود در حاشیه این جشنواره  برنامه های هنری  دیگری شامل تئاتر ، ادبیات ، شعر ، درام سخنرانی های مختلف ، فرهنگ عامه ، برنامه های تربیتی ، شناسایی استعدادهای جوانان ، آشنا یی با  منطقه و غیره می باشد همچنین  شش گروه های رقص از کرواسی و چهار کشور دیگر در  این جشنواره حضور دارند .

 فیلمسازان کروات در جشنواره فیلم ترکیه

" ماجا میلانوویچ " با فیلم داستانی کوتاه  " خوش آمدید  و " ولیکو پوپوویتس " با دو فیلم انیمیشنی  در جشنواره فیلم " بل " کشور ترکیه حضور یافتند . نمایش این فیلم ها در تاریخ 17 لغایت 25 سپتامبر خواهد بود .

  شب فیلم در سفارت برزیل

در محل سفارت جمهوری برزیل  فیلم "عشق یک بار دیگر " در روز چهارشنبه، 28 سپتامبر و با زیر نویس انگلیسی به نمایش در آمدمی آید .

 معرفی ج.ا.ایران در شهر " کارلواتس " کرواسی

به همت رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ا ایران در زاگرب ، ابعاد گوناگون ج.ا.ا در کتابخانه ی جوانان شهر "کارلواتس " معرفی گردید.

در روز جمعه  8 مهر ماه ، ابعاد گوناگون کشورمان من جمله  تاریخ ، جغرافیا ، انقلاب اسلامی ، شهر های مختلف ، آداب و سنن ، مشاهیر ادبی ، جاذبه های گردشگری به اجمال،  به همراه پخش تصاویر مربوطه به زبان کرواتی برای بیش از 70 تن از دانش آموزان مقطع دبیرستان و معلمین مربوطه شهر "کارلواتس " در محل کتابخانه جوانان این شهر معرفی و به سوالات حاضرین پاسخ داده شد .

در این برنامه ضمن توزیع کتابچه معرفی ایران و نوروز به زبان کرواتی بین حاضرین ، تعداد 110 عنوان کتاب به زبان های محلی و انگلیسی به این کتابخانه اهداء گردید .

این برنامه تحت پوشش رسانه های محلی قرار گرفت .

این برنامه که با استقبال بسیار خوب علاقه مندان کروات روبرو بود در ادامه ی چندین برنامه از این نوع می باشد که تاکنون در مدارس کرواسی انجام شده است .

شهر کارلواتس در فاصله 56 کیلومتری زاگرب واقع شده و دارای  تقریبا" 50000 نفر   جمعیت می باشد .

 فیلم  "72 روز " منتخب  کرواسی برای شرکت در جایزه اسکار

انجمن هنرمندان فیلم کرواسی (HDFD) روز پنجشنبه  7 مهر ماه  اعلام کرد،  فیلم "72 روز " ساخته  "  دانیلو شربدجیا "  نامزد جایزه اسکار کرواسی برای بهترین فیلم زبان خارجی آمریکا  خواهد شد .  این فیلم در 28 سپتامبر توسط انجمن فیلم کرواسی انتخاب شد . این فیلم برنده جوایز جشنواره های فیلم پولا و زادار می باشد .  هشتادومین دوره جایزه اسکار از 26 فوریه 2012 در هالیود آمریکا برگزار می شود .

 شرکت کرواسی در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت

با حمایت وزارت فرهنگ کرواسی 35 ناشر کروات با ارائه بیش از 500 عنوان کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت که از تاریخ 12 لغایت 16 اکتبر حضور دارند   .

 ملاقات علما مسلمان بالکان رییس جمهور ترکیه

"مصطفی سریچ" مفتی اعظم  مسلمانان بالکان به همراه دکتر "حسن عزیزو ویچ " معاون مفتی کرواسی و بزرگان اسلامی ازکشور های اسلوانی و صربستان در قالب گروه 16 نفره  در5 اکتبر روز چهارشنبه با مقامات عالیرتبه   ترکیه از جمله عبدالله گل رئیس جمهور ، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ،  احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه  و سایر شخصیت های مذهبی و سیاسی ملاقات نمودند .

کنسرت موسیقی در زاگرب

ژان میشل ژار ، آهنگساز ، ترانه سرا و نوازنده مشهور فرانسوی  در ادامه تور جهانی  خود و پس از اجرای موسیقی در بلغارستان در 9 اکتبر برای اولین بار در تاریخ 11 اکتبر در شهر زاگرب به اجرای موسیقی خواهد پرداخت . 

 اهداء  جایزه بهترین نوآوری در گرافیگ به هنرمند کروات

به انتخاب  هیئت داوران  پنجمین دوسالانه بین المللی گرافیک که از سوی انجمن بین المللی گرافیک برگزار شد  و  در آن آثار بهترین های گرافیک جهان به نمایش درآمد ،  " ماجا پینتاریچ "  از  کرواسی جایزه  نوآوری در گرافیک را به خود اختصاص داد .

 نمایشگاه آثار گران قیمت ازآلمان در زاگرب

50 اثر گران بها  کشور آلمان از آثار باستانی  قرن 15 تا 18 میلادی  ساخته شده از فلزات گرانبها ، سنگ های نیمه قیمتی و مواد با ارزش از منشا آلی شامل  کارد و چنگال ، فنجان قهوه و چای ، شمعدان ، سینی برای خدمت به غذاهای گرم ، لوازم جانبی توالت ، آینه های بزرگ ، شانه ،برس و سفال ، در موزه  هنر و صنایع دستی   زاگرب در معرض دید همگان قرار گرفت این نمایشگاه در مسکو بیش از 400000 بازدید کننده را به خود اختصاص داده است .

 هفته فرهنگی آمریکا در زاگرب

هفته فرهنگی ایالت شیکاگو از تاریخ 11لغایت 13 اکتبر در شهر زاگرب  برگزار گردید هدف سازمان دهندگان این برنامه  سه روزه  معرفی کسب و کار ، تاریخ و فرهنگ شیکاگو به مردم کرواسی بوده است .  "جیمز فولی "  سفیر آمریکا در  کرواسی در این مراسم اعهلام نمود  "شیکاگو در حال حاضر یکی از ایالت های  با  نفوذ ودر زمینه های هنری ، ارتباطات ، آموزش  و صنعت در سطح جهان  است ودر این  زمان، شیکاگو مهد آمریکا استدر مراسم افتتاحیه این هفته فرهنگی که با حضور "ایوو یوسیپوویچ " ریس جمهور کرواسی برگزار شد  . رییس جمهور کرواسی در برنامه افتتاحیه در سفارت این کشور درزاگرب اعلام کرد شیکاگو یکی از مراکز قدرتمند و مهم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در آمریکا و جهان به شمار می رود .

این برنامه در سفارت آمریکا در زاگرب ، موزه هنر های معاصر و تئاتر جوانان زاگرب و میدان اصلی شهر" با نیا لچیچ "  برگزار گردید   .

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1706
Visitorsofday : 200
Visitorsofpage : 450809
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.5313

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها