پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

خبر شماره 16

 

4 دستاورد سفر هیات پارلمانی به کرواسی  

چهار موافقت‌نامه با مقامات ملی و ایالتی کشور کرواسی، دستاورد سفر هیئت گروه دوستی - پارلمانی ایران و کرواسی در مجلس شورای اسلامی به این کشور بود

گروه دوستی جمهوری اسلامی ایران و کرواسی پس از دیدار با رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، نمایندگان احزاب و کمیسیون‌ها و رئیس مجلس و شهردار ایالت اسپیلت کرواسی بر روی موارد چهارگانه کمک به انعقاد موافقت نامه‌های همکاری دانشگاهی، تولید دارو، تبادل فناوری کشتی‌سازی و خواهر خواندگی بین شهرهای کرمانشاه و اسپیلت توافق کردند.در نشست پایانی هیئت‌های گروه دوستی دو طرف، "شریف خدایی " سفیر جمهوری اسلامی ایران در زاگرب، با تشکر از زحمات متقابل دو گروه دوستی، گفت: در همکاری با مسئولان کروات و هماهنگی با مقام‌های کشورمان تلاش خواهیم کرد چهار پیشنهاد فوق را عملیاتی کنیم.وی با اشاره به جلسه رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و دیگر مقام‌های کروات با هیئت ایرانی، تصریح کرد: این امر نشان‌دهنده اهمیتی است که مقام‌های زاگرب و اسپیلت برای رابطه با جمهوری اسلامی ایران قائل هستند.

هیئت 7نفره گروه دوستی و پارلمانی ایران و کرواسی  برای دیداری 4روزه و  در پاسخ به سفر سال گذشته هیئت کرواسی  ، به تهران به سرپرستی   آقای فلاحت پیشه وارد کرواسی شده بودند .

 

کنگره بین المللی  کرواسی در سال 2011 در  شهر "دوبرونیک "

کنکره  بین المللی بررسی وضعیت  کرواسی در سال 2011 در شهر بندری  " دوبرونیک برگزار شد این کنگره با حضور  هشت نخست وزیر ، دیپلماتها و وزرای کشور های اروپایی و آمریکایی ،  " مرسدس بریسو " رییس کمیته منطقه ای اتحادیه ی اروپایی برگزار گردید از رژیم اشغالگر قدس هم رییس کنیسه اسرائیل "روفین ریولین "  و از سوی آمریکا " ویلیام برنز " معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی در این کنگره شرکت داشت .

در این دوره موضوعاتی از قبیل وضعیت اروپای شرقی و برنامه هایی که برای ده سال آینده برای این منطقه باید در نظر گرفته شود ، اقتصاد منطقه ، تحولات حوزه و امنیت جهانی و چشم انداز اتحادیه اروپایی به کشور های غرب بالکان بحث و بررسی قرار گرفت .

خانم "یادرانکا کوسور " نخست وزیر کرواسی درمراسم افتتاحیه اعلام کرد : بزودی کرواسی به 28 عضو اتحادیه ی اروپایی می پیوندد و تاکید کرد کرواسی از عضویت همسایگان حمایت می کند .

"ایوو یوسیپوویچ"  رییس جمهور کرواسی  گفت : جنگ و درگیری مربوط به گذشته است و الان باید به همکاری و آینده نظر داشته باشیم و موضوعات فی مابین کرواسی و همسایگان با مذاکره حل خواهد شد . تغییرات برگشت ناپذیرند و کرواسی برای توسعه اتحادیه ی اروپایی در غرب بالکان تلاش همه جانبه خود را به عمل خواهد آورد .

 

افزایش رشد توریسم در کرواسی    

دولت کشور جمهوری کرواسی  اعلام کرد که در راستای افزایش چشمگیر گردشگران تابستانی این کشور از نیروی پلیس دیگر کشورهای اروپایی برای حفاظت و راهنمایی گردشگران در قالب طرح « فصل امن گردشگری» استفاده خواهد کرد، روز گذشته یکی از مقامات صنعت گردشگری «کرواسی» از پیش‌بینی رشد ‌٥/١ تا دو درصدی درآمدهای این کشور از محل صنعت گردشگری در سال جاری میلادی خبر داد . دولت کرواسی همچنین پیش‌بینی‌کرده رشد چشمگیر گردشگران این کشور، افزایش یک تا ‌٥/١ درصدی سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی (GDP) کرواسی را در پی داشته باشد، این در حالی است که صنعت گردشگری از زمان استقلال این کشور در سال ‌١٩٩١، به یکی از ارکان اقتصاد این کشور تبدیل شده و کرواسی در 31 دوره‌ی نمایشگاه بین‌المللی گردشگری «فیتور» کشور اسپانیا که در ماه ژانویه در شهر «مادرید»، پایتخت «اسپانیا»، برگزار ‌شد، حضور پررنگی داشت.

در سال ‌٢٠٠٧ نیز مسوولان صنعت گردشگری کرواسی اعلام کردند که با تبدیل کردن این کشور به کشور سبز در قالب پروژه‌ی به نام «گردشگر سبز»، سهم کرواسی را از درآمدهای جهانی از محل جذب گردشگر را به‌نحو قابل توجهی افزایش می‌دهند.اکنون کشور کرواسی یکی از مقاصد گردشگران جهان بوده و با در اختیار داشتن بناهای تاریخی زیبا و طبیعت بکر، سالانه هزاران گردشگر را از سراسر دنیا جذب می‌کند.در سال گذشته میلادی تقریبا 4 برابر جمعیت کرواسی معادل بیش از 12 میلیون نفر  از کرواسی بازدید نموده اند .

 

اجرای سمفونی هشتم در زاگرب

در سالن تازه تاسیس" آره نا "با حضور 1000 نوازنده کروات و اسلونی  به مناسبت 20 سالگرد استقلال کرواسی و اسلوونی ،  380 سالگرد ارکستر فیلارمونیک اسلوونی ، 140 سالگرد ارکستر فیلارمونیک زاگرب و 100 سال مرگ آهنگساز بزرگ اتریشی "گوستاو مالر "  سمفونی موسیقی با عنوان سمفونی هزار برگزار شد . این اجرا که با استقبال عظیم روبرو شد رییس جمهور کرواسی و اسلوونی ، رییس مجلس کرواسی ، شهردار میلان و تنی چند از مقامات سیاسی و فرهنگی دو کشور حضور داشتند این اجرا توسط یکی از رهبران برجسته سمفونی  جهان "  والری جرجیو " روسی  مدیریت شد .

 

 

انتخاب رییس جدید کانون نویسندگان کرواسی

در نشست  انجمن نویسندگان کرواسی آقای " بوژیدار پتراتچه " بعنوان رییس جدید  انتخاب شد وی

منتقد ادبی ، مقاله نویس و مترجم بوده و در سال 1952 در  شهر زاگرب متولد شده است ایشان در سال  1971 وارد  دانشکده هنر شد  ایشان  فارغ التحصیل رشته  زبان و ادبیات ایتالیایی و فرانسوی می باشد  وی نزدیک به محافل فکری کاتولیک بوده و  تاکنون کتابها و نقد های ادبی زیادی را به چاپ رسانده است  

 

دوره پیشرفته  روابط بین الملل و  دیپلماسی فرهنگی در کرواسی  

موسسه دیپلماسی فرهنگی  با همکاری دانشگاه بین المللی Dubrovnik یک دوره  جدید کارشناسی ارشد با موضوع  دیپلماسی فرهنگی و روابط بین المللی را از  ماه اکتبر (مهر ماه )  سال 2011 برگزار می نماید  مهلت ثبت نام از تاریخ  10 تیر ماه  تا 9 مرداد    خواهد بود .

 

هفته فرهنگ شهری در Vukovar

از تاریخ 18 تیر ماه ،  در  شهر "Vukovar" هفته فرهنگی با بر پایی  کارگاه های آموزشی موسیقی ، کنسرت موسیقی جاز ، ،  برنامه های  خیابانی  ، نقاشی ، دیوار گرافیتی و برنامه هایی در ورزشگاه شهرستان ، مسابقه  و اسکیت باز ی ، و بسیاری از برنامه  های متنوع دیگر برگزار می شود  

 

"ولادیمیر  گاسپاروویچ " معروف به" گاشو "فوت  کرد

" ولادیمیر  آلتایر  گاسپاروویچ  " پس از  یک دوره بیماری طولانی فوت کرد  او  تهیه کننده ، آهنگساز ، مدیر هنری جشنواره موسیقی جاز ، سردبیر موسیقی جاز از پخش برنامه های رادیو در رادیو کرواتی شهر " Rijeka  " ، بوده  است .

 

جشنواره فیلم Motovun 2011

 سیزدهمین دوره این جشنواره از تاریخ 3 مرداد تا 7 مرداد ماه 1390 با ارائه بهترین های تولیدات سینمایی از سراسر جهان در زاگرب برگزار می شود

 

جشنواره فیلم پولا 2011

پنجاهمین دوره جشنواره فیلم شهر "پولا " برای سال 2011 از تاریخ 25 تیر ماه تا اول مرداد ماه 1390 در این شهر برگزار می شود در این دوره از جشنواره فیلم های کرواتی و تعداد محدودی فیلم های مشترک به نمایش در می آید .

 

 

 رونمایی از  کتاب  "راهنمای معماری زاگرب "  

 کتاب "  راهنمای معماری زاگرب  "نوشته  توسط الکساندر لازلو که  توسط انجمن معماران و آرشیتکت ها منتشر شده است  . ضمن بررسی  تصویری 200 بنای معماری زاگرب ، دوره ساخت و ساز در حدود سالهای 1898 لغایت 2010 را مورد بررسی قرار داده است  

 

سازمان ملل متحد :  دسترسی به اینترنت از  حقوق بشر  است 

پس از  تحولات صورت گرفته و گسترش نا آرامی ها در شرق میانه و انقلاب فیس بوکی  ، نقش اینترنت به عنوان ابزاری قدرتمند برای ایجاد تغییر به شدت مورد توجه قرار گرفت .

با الهام از این اثرات ، سازمان ملل متحد اعلام کرده است  که استفاده از آن را از حقوق بشر می داند .

سازمان ملل متحد با استناد به گزارشگر ویژه خود برای حفاظت از حق آزادی عقیده و بیان ، دسترسی به اینترنت یکی از آزادی بیان محسوب می شود .

 

 

 

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1568
Visitorsofday : 140
Visitorsofpage : 450749
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.8906

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها