پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

خبر شماره 14  

 

سفر پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان به کرواسی

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان درروز های 4 و 5 ژوئن 2011  ( 14 و 15 خرداد  1390 ) به مناسبت روز ملی خانواده به کرواسی سفر نمود . رهبر کاتولیک های جهان و هیئت همراه   پس از استقبال رسمی مقامات عالی رتبه کرواسی   در فرودگاه شهر زاگرب ، در کاخ ریاست جمهوری با  آقای  "Ivo Josipovic "رئیس جمهور کرواسی دیدار  و مذاکره نمود، وی  سپس در سفارت واتیکان  در زاگرب با خانم  "Jadranka Kosor" نخست وزیر کرواسی دیدار نمود .  در ادامه  در محل تئاتر ملی کرواسی در زاگرب با نمایندگان جامعه مدنی ، افراد  سیاسی، علمی، فرهنگی، تجار ، هیئت های  دیپلماتیک و چهره های مذهبی از جمله مفتی اعظم مسلمانان کرواسی  ملاقات نمود . وی غروب روز شنبه ، در مراسم با شکوهی که در  میدان " یلاچیچ " برگزار گردید، با جوانانی که از شهر ها و کشور های اطراف برای ملاقات پاپ آمده بودند ، دیدار و  مراسم  دعا و نیایش را برگزار نمودند  . پاپ روز یکشنبه ، به مناسبت "روز ملی خانواده " در کرواسی ، با حضور در میدان اسب سواری زاگرب همراه با کاردینال اعظم کرواسی و دیگر اساقف و افراد مذهبی ،در جمع خانواده های مشتاق حاضر و به ایرادسخنرانی پرداخت وی گفت بیشتر کروات ها معتقدند که کشورشان در مرکز اروپاست و باید به اتحادیه اروپا بپیوندد. پاپ بندیکت شانزدهم ، رهبر کاتولیک‌های جهان، بار دیگر از تلاش کرواسی برای پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت کرد.  واتیکان یکی از نخستین کشورهایی بود که در سال ۱۹۹۲ استقلال کرواسی از یوگوسلاوی سابق را به رسمیت شناخت.

 از دیگر برنامه های پاپ، حضور  در دفتر شورای اسقف ها ی کروات  و ملاقات با "  Josip Bozanic " کاردینال اعظم کرواسی و اسقف های کروات بود به علاوه  وی  در کلیسای  جامع شهر زاگرب   با اسقف ها، کشیش های مذهبی و طلاب ملاقات نموده  و در پایان نماز و دعا را برپا نمود . پاپ بندیکت شانزدهم در ساعت 15/19 روز یک شنبه ، با بدرقه مقامات کشوری ،  زاگرب را با هواپیمای شرکت"  آلیتالیا" به مقصد رم ترک نمود  .

این اولین بار است که پاپ از زمان انتخابش به این سمت در سال 2005، به کرواسی سفر نمود. سخنگوی واتیکان اعلام کرد که پاپ، کرواسی را چون خانه خود تلقی می کند، چرا که این کشور دارای ریشه های مسیحی و کاتولیک بوده و آن را در زمانهای دشوار حفظ کرده است. امروز کرواسی با چالش سکولار شدن رو به رو است و جوانان و خانواده مهمترین چالشی است که کاتولیکها باید با آن رو به رو شوند.

  سفر پاپ به  کرواسی که اولین سفر خارجی وی در سال جاری میلادی بود ، را  1200 روزنامه نگار معروف  ، 25 ایستگاه تلویزیونی تحت پوشش داشتند و سه شبکه ی اصلی تلویزیونی کرواسی به طور مستقیم ،کلیه ی برنامه ها را به طور زنده پخش نمودند.. برای این سفر که تحت شدیدترین اقدامات امنیتی برگزار شد، نزدیک به 2 میلیون یورو هزینه شد ( 14 میلیون کونا )  که آنرا مشترکا" دولت و کلیسا ی کرواسی پرداخت نمودند . به مناسبت دیدار پاپ بندیکت شانزدهم از کرواسی،  شرکت پست این کشور  تمبر یادگاری منتشر  نمود که در  روز 4 آوریل عرضه گردید، شرکت پست کرواسی قبلا" نیز به مناسبت دیدار های  پاپ ژان پل دوم از کرواسی، تمبر های یادگاری منتشر نموده بود .

در گذشته نیز، پاپ ژان پل دوم، رهبر سابق کاتولیک‌های جهان سه بار در سال‌های 1994، 1998 و 2003 به کرواسی سفر کرده بود. حدود 90 درصد از جمعیت 4.4 میلیونی کرواسی کاتولیک هستند و کلیسا تاثیرات قابل توجهی در بسیاری از بخش‌های اجتماعی این کشور دارد.

با توجه به حساسیت بالای سفر پاپ بندیکت شانزدهم به کرواسی از لحاظ امنیتی  ، از 24 مه تا 6 ژوئن استفاده تعطیلات و مرخصی برای کلیه ی زندانیان ممنوع شد البته تنها در صورت فوت بستگان درجه اول و  با همراهی پلیس قضایی، خروج زندانی از محبس ،امکان پذیر خواهد بودبه علاوه در این ایام  پلیس تمامی ساختمان های مسیر را تحت بازرسی قرار داده  و حتی استحکام ستون ها را نیز کنترل و تمامی پرواز ها در زمان ورود پاپ به فرودگاه زاگرب  لغو تا هواپیمای حامل وی و همراهان بدون ترافیک هوای باشد. یک پلیس سابق کرواسی اعلام می دارد این تدابیر از زمان جنگ نیز سختگرانه تر می باشد درزمان حرکت هیات پاپ برای رسیدن به مقاصد دیدارها و برنامه ها تمامی مسافت فرودگاه تا مرکز شهر و خیابانهای منتهی مسدود و ساعات کاری وسایط نقیله ی عمومی در مسیر  تردد پاپ در  شهر زاگرب محدود شدند. از دیگر اقدامات پلیس در این ایام ،تخلیه ی خیابان ها و معابر از اتومبیل های شهروندان، بستن پنجره های منازل در مسیرهای مشرف به مسیر تردد، عدم حضور شهروندان  بر روی بالکن های منازل و ساختمان های مشرف به مسیر تردد، درخواست کمک از شهروندان در معرفی افراد و اشیاء مشکوک ، برداشتن تمامی موانع و سرعت گیرهای مسیر تردد، ثابت نمودن دریچه های آب و فاضلاب،گاز ،برق و تلفن کف معابر و خیابانها در مسیر تردد و دیگر اقدامات نامشهود برای شهروندان بوده است .

از حاشیه های این سفر ،موضوع دستگیری یک دانشجوی 22 ساله کروات در دهکده ‏ی " اشکا برنیا " که با پدر خود زندگی می کرد بود ،چرا که وی در در صفحه اینترنتی خود مطالبی را بر علیه پاپ منتشر نموده بود که با سوء ظن پلیس و تفتیش محل زندگی وی دو قبضه اسلحه و مقدار زیادی مهمات کشف و ضبط شد.‏تا کنون پلیس کرواسی در مورد این دستگیری و احتمال  سوء قصد به پاپ بندیکت شانزدهم واکنشی ‏نشان نداده است.  همچنین گروهی از فعالان ضد کلیسا من جمله انجمن هم جنس بازان با برپایی جشنواره فیلم و نمایش چند فیلم علیه کلیسا در زمان حضور پاپ، اعتراض خود را به حضور وی در کرو.اسی اعلام داشتند  .

همچنین به مناسبت سفر تاریخی  پاپ بندیکت شانزدهم  به کرواسی ازآثار هنرمندان معاصر شامل پرتره و مجسمه ها ی مربوط به پاپ ژان پل دوم و سایر در موزه میمارای شهر زاگرب در روز جمعه 13 خرداد برگزار گردید  .

 

بازدید مفتی مسلمانان کرواسی از چچن ‏

در تاریخ 4 خرداد ماه  آقای"  شفکو عمر باشیج " مفتی اعظم مسلمانان کرواسی پس از چهار سال پیگیری مسلمانان چچن و به دعوت " سلطان میرزایو" رهبر مسلمانان چچن برای شرکت در کنفرانس بین المللی  "روابط اسلام و مسیحیت " به این کشور سفر نمود این کنفرانس در شهر  " گروزنی " با حضور  نمایندگانی از  30 کشور از جمله  کرواسی ، اتریش ، آلمان ، روسیه و اسراییل برگزار شد . از حاشیه های این کنفرانس  حضور نماینده ای  مسلمان از اسرائیل بودکه با تنش هایی همراه شد  .

 

جشنواره تابستانی" Dubrovnik 2011"

قدیمی ترین واقعه ی فرهنگی کرواسی با نام جشنواره تابستانی" Dubrovnik 2011"  همه ساله از 19 تیر لغایت 3 شهریور در شهر زیبا و ساحلی دوبرونیک برگزار می شود این جشنواره شامل برنامه های متعدد هنری از قیبل تئاتر، رقص باله ، موسیقی کلاسیک و اپرا می باشد که مورد استقبال جمع کثیری از توریست ها و علاقه مندان کروات  قرار می گیرد .

 

رونمایی از کتاب " آشنایی با علوم تئاتر معاصر " و " زندگی در تئاتر " در کرواسی

کتاب " آشنایی با علوم تئاتر معاصر " به قلم " بوریس سنکر "  در تاریخ 13 خرداد 1390 در ساختمان جدید تئاتر شهر زادار با حضور علاقه مندان رونمایی شد . همچنین  کتاب " زندگی در تئاتر " اثر " فرانک  پرکینز "روز دوشنبه 16 خرداد  ماه 1390 در دانشگاه آزاد   " Velika Gorica " با حضور مشتاقان رونمایی شد .

 

جشنواره موسیقی " ماکسیما موزیک " در زاگرب

از تاریخ 16 لغایت 18 خرداد ماه 1390 جشنواره موسیقی " ماکسیما موزیک " در موزه میمارای شهر زاگرب با حضور تعدادی از نوازندگان مشهور بین المللی برگزار شد.

 

جشنواره  "دوران باستان  " شهر پولا

از 19 لغایت 21 خرداد ماه ،جشنواره "دوران باستان " در شهر ساحلی پولا برگزار شد. این جشنواره  در سالن  آمفی تئاتر این شهر که یکی از  ساختمانهای  قدیمی و مشهور می باشد   برگزار می شود. در طول برگزاری این  جشنواره برنامه های متعدی   شامل نمایش فیلم و اجرای برنامه های موسیقی ، رقص کهن ، شعر کهن ، خیمه شب بازی  با عروسک ، نمایش های  خیابانی ، تور بازدید از اماکن تاریخی  برای بازدیدکننده گان به اجرا در می آید .

 

نمایشگاهی از آثار فارغ التحصیلان سال تحصیلی 2010 دانشگاهها

  نمایشگاهی از آثار فارغ التحصیلان  رشته های نقاشی ، مجسمه سازی ، گرافیک ، انیمیشن و رسانه های جدید ، مرمت و حفاظت هنر و فرهنگ بصری  بصورت یکپارچه از تاریخ   13 لغایت 19  خرداد ماه 1390در مرکز آکادمی هنرهای زیبا ی کرواسی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت .تمامی این آثار در سال تحصیلی 2010 آفریده شده اند .

 

جشنواره  "هنر 2011  "  در جزیره " سوساک " کرواسی

از اول لغایت 6 تیر ماه 1390 در جزیره  "Susak" واقع در استان " کوارنر " جشنواره  "هنر 2011 " برگزار می گر دد . این جشنواره که میزبان مهمانان متعدد بین المللی و کرواسی خواهد بود شامل کارگاه های  متعدد آموزشی،  طراحی بر روی کاغذ عکاسی ،  و ... خواهد بود  همچنین در طول پنج روز اجرای این جشنواره برنامه های متعددی  شامل  پرپایی نمایشگاه ، نمایش های خیابانی  ، سخنرانی  و سمینارها ، نمایش فیلم و اجرای کنسرت موسیقی  برگزار خواهد شد .

 

سخنرانی  هنر دکوراسیون   در زاگرب

در روز چهارشنبه 11 خرداد 1390 سخنرانی آقای "  Nada  Bezic"  با موضوع "هنر دکوراسیون  در کرواسی بین دو جنگ" در موزه هنر و صنایع دستی با حضور علاقه مندان کروات  برگزار گردید  . این نمایشگاه از ماه ها  قبل برای بازدید عموم برپا می باشد .

 

جشنواره فیلم "تاریخ عکاسی" در Kvarner

جشنواره فیلم " تاریخ عکاسی " با موضوع زندگی افراد معلول  در استان  " کوارنر " از 16 لغایت 26 خرداد  ماه 1390  برگزار خواهد شد در این جشنواره نمایندگانی از شهر  های زادار و ریکا و انجمن های محلی  و اشخاص بصورت انفرادی تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک می گذارند .

 

رونمایی از کتاب " جوزف " در کرواسی

مراسم رونمایی از کتاب "جوزف "  اثر"  Ivica Buljan "  بر اساس رمان "مارگاریت دوراس " در 17 خرداد ماه 1390  در مرکز تئاتر زاگرب رونمایی شد.

 

 

 

نمایشگاه بین المللی عکس  در زاگرب

نمایشگاه بین المللی عکس با عنوان" فوق العاده حساس " از 19 خرداد ماه 1390     در موزه معاصر شهر زاگرب افتتاح شد. در این نمایشگاه  آثار هشت هنرمند بین المللی به نمایش درآمده که در وین ساکن و مشغول به کار می باشند این هنرمندان عبارتند از  " Patrick " Baumüller, Sabine Groschup, Hans Kotter, Michael Nitsche, Christiane Spatt, Viktors Svikisa, Alexander Viscio and Mark Zinka.

 

 نمایش فیلم ایرانی " پرنده باز کوچک"

فیلم سینمایی ایرانی " پرنده باز کوچک" نویسنده و کارگردان رهبر قنبری با زیر نویس کرواتی برای چندمین بار از تلویزیون دولتی کرواسی (  HRT2) در 25 خرداد ماه به نمایش درآمد .

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1653
Visitorsofday : 166
Visitorsofpage : 450775
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.3438

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها