پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

خبر شماره 13

 

همایش هویت اروپایی بوشنیاک ها  در مرکز اسلامی زاگرب برگزار شد

شانزدهمین همایش سالیانه مرکز اسلامی زاگرب تحت عنوان "هویت اروپایی بوشنیاکها”  پس از دو روز بحث و تبادل نظر در تاریخ 16 و 17 اردیبهشت ماه به کار خود پایان داد.در این همایش، 26 مقاله علمی در باره ابعاد مختلف هویت بوشنیاک ها  توسط محققان و متخصصان علوم اجتماعی، سیاسی و انسانی ارایه گردید. در میان شرکت کنندگان بایستی از" شفکو عمر باشیچ " مفتی زاگرب، دکتر" فرید موهیچ" ، دکتر " انس کاریچ"، دکتر" حیلمو نرمالیا" و دکتر" شاچیر فیلاند"را نام برد.همایش با سخنان" باقر عزت بگویچ" ، عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین افتتاح شد. وی از اهتمام برگزار کنندگان این همایش تشکر و قدردانی نمود. روز دوم همایش با حضور و سخنرانی دکتر  "ایو یوسیپویچ"، رییس جمهور کرواسی آغاز شد. وی در سخنانی کوتاه به نقش بوشنیاکها در دیالوگ بین اسلام و مسیحیت به سخنرانی پرداخت و با اشاره به اهمیت برگزاری این همایش، از برگزاری آن توسط نهادها و انستیتوها بویژه انستیتو علمی پژوهشی ابن سینا تشکر کرد.آقایان عباسی و عابدپور از طرف انستیتو علمی پژوهشی ابن سینا که در سارایوو فعال می باشد ، در این همایش شرکت کردند.  مقاله آقای عابدپور تحت عنوان " در باره مفهوم هویت " در این همایش ارایه شد.همایش با همکاری اجتماع ملی بوشنیاکهای زاگرب، جامعه اسلامی و مجلس اسلامی کرواسی و انستیتو علمی پژوهشی ابن سینا برگزار گردید.برگزاری این همایش بازتاب وسیعی در رسانه های خبری کرواسی و بوسنی و هرزگوین داشت.در مراسم افتتاحیه ،سفیر ج.ا.ا ،رایزن فرهنگی و تعدادی از همکاران سفارت نیز حضور داشتند .

 

دعوای  ایتالیا و کرواسی بر سر مارکوپولو  

«مارکوپولو» را همه جهان به عنوان جهانگردی ونیزی می‌شناسند اما کرواسی ادعایی خلاف این را مطرح کرده و سرسختانه روی آن پافشاری می‌کند. کروات‌ها اصرار دارند مارکوپولو را به نام خودشان ثبت کنند و این مسئله که درابتدا چندان جدی گرفته نمی‌شد این روزها واکنش تند مسئولان ایتالیایی را در پی داشته است.در واقع مکان و زمان دقیق تولد مارکوپولو مشخص نیست اما تقریبا تمام محققان می‌گویند این جهانگرد اهل شهر ونیز است. با این حال تعداد معدودی از تاریخ نویسان عقیده دارند او در جزیره «کرورچولا» در خلیج آدریاتیک به دنیا آمده که امروزه کرواسی نامیده می‌شود.بر اساس این نظریه پدر او تاجری از «دالماتی» به نام «مافئو پیلیک» بوده و زمانی که نام فامیلش را در ونیز ثبت کرده به «پولو» تغییرداده شده است.اما داستان جنگ میان ایتالیا و اسلواکی بر مالکیت و تابعیت این مشهورترین جهانگرد جهان از زمان برگزاری یک موزه در شهر «هانجو» چین آغاز شد.این موزه که برای بزرگداشت مارکوپولو راه اندازی شده بود نه توسط مقامات عالی رتبه ایتالیایی بلکه توسط رئیس‌جمهور سابق کرواسی به نام استفن مسیچ افتتاح شد.دلیل تاسیس این موزه در شهر یانگزو این بود که مارکوپولو از سال 1282 تا 1284 در دربار این شهر به صورت رسمی اقامت داشت. مسیچ زمان افتتاح این موزه مارکو را کاشفی جهانی و متولد کرواسی نامید که چین و اروپا را به هم مرتبط کرد.همین داستان بود که واکنش ایتالیایی‌ها را به دنبال داشت. روزنامه «کوریره دلا سرا» سخنان رئیس‌جمهور سابق کرواسی را «مضحک» و «محرک» نامید و نوشت:«مانند این است که بگویند معمار برج پیزا مکزیکی بوده است. این ادعا با واقعیت فاصله بسیار دارد.»این روزنامه دیپلمات‌های ایتالیایی در چین را به دلیل سکونت اهانت آمیزشان به شدت سرزنش کرده است: «چه طور ممکن است وجه شخصی که به اندازه مارکوپولو در میان چینی‌ها مشهور و شناخته شده است را به این سادگی خراب کرد. او با امپراتور چین رابطه دوستانه داشت و روابط جهانگردی و تجاری را میان دو قاره وسعت داد. چطور ممکن است آنها ندانند مارکوپولو ایتالیایی بوده؟» 

 

 

 

بزرگترين لبخند جهان ،  هزاران گردشگر را به «كرواسي» كشاند.

در شرايطي كه در حدود سه ماه از پايان سي‌ويك‌امين دوره‌ي نمايشگاه بين‌المللي گردشگري «فيتور» كشور اسپانيا كه هر ساله در ماه ژانويه در شهر «مادريد»، پايتخت «اسپانيا»، برگزار مي‌شود، مي‌گذرد، حضور پررنگ كشور «كرواسي» در اين نمايشگاه رشد چشمگير گردشگران اين كشور را درپي داشته،  و در روزهاي گذشته بزرگترين لبخند جهان  ، هزاران گردشگر را به پايتخت اين كشور كشاند. بزرگترين لبخند جهان براي ثبت در گينس با حضور 768 تن در شهر «زاگرب»، پايتخت کرواسي خلق شد و طی آن  هزاران گردشگر براي تماشاي آن راهي اين كشور شدند، اين در حالي است كه صنعت گردشگري از زمان استقلال كرواسي در سال 1991، به يكي از اركان اقتصاد اين كشور تبديل شده است.

در سال 2007 نيز مسوولان صنعت گردشگري كرواسي اعلام كردند كه با تبديل كردن اين كشور به كشور سبز در قالب پروژه‌ي به نام «گردشگر سبز»، سهم كرواسي را از درآمدهاي جهاني از محل جذب گردشگر را به‌نحو قابل توجهي افزايش مي‌دهند. اكنون كشور كرواسي يكي از مقاصد گردشگران جهان بوده و با در اختيار داشتن بناهاي تاريخي زيبا و طبيعت بكر، سالانه هزاران گردشگر را از سراسر دنيا جذب مي‌كند. همچنين چند نوع از غذاهاي سنتي كرواسي كه با استفاده از ماهي و انگور طبخ مي‌شوند، شهرت جهاني دارند. در قالب پروژه‌ي «گردشگر سبز» كه اجراي آن از سه سال قبل آغاز شده، فضاي سبز كشور كرواسي به‌نحو قابل توجهي افزايش پيدا كرده است و مناظر طبيعي اين كشور از جمله جنگل‌ها و سواحل مرجاني آن، از طريق شبكه‌هاي تلويزيوني ماهواره‌يي به جهانيان معرفي مي‌شوند. این کشور در طول سال تقریبا" 4 برابر جمعیت خود بالغ بر 12 میلیون توریست را پذیرا است

 

 

 

نیکولا  کنز  برنده سه جایزه از جشنواره ی جهانی رمی  هوستون

 " نیکولا کنز "  در کرواسی تحصیل نمود  ه وانواع زیادی از فیلم  ها را برای نهادهای مختلف کرواسی تولید نوده است  . وی  در سال 2011 موفق به کسب سه مدال طلا از Remi WorldFest    در هوستون شد  .  

 

جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن کودکان و نوجوانان (VAFI 2011 )

دومین دوره  جشنواره  بین المللی فیلم انیمیشن کودکان و نوجوانان از 29 آوریل  تا  1مه ( 9 لغایت 11 اردیبهشت )  در شهرستان واراژدین  برگزار گردید .  این جشنواره با مشارکت جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان (VAFI) لس آنجلس برگزار گردید  . 

 

 امضا قرارداد ساخت مرکز اسلامی در شهر سیساک 

خبرگزاری رسمی کرواسی ( هینا ) به نقل از" عبدالرحنن هارسویچ  ‏ ‏ " رئیس کمیته اجرایی جامعه اسلامی شهر سیساک  گزارش داد  ، " فاروق مازورویچ  " معمار و پیمانکار  این بنا در  روز یکشنبه 18 اردیبهشت  قرارداد ساخت مرکز فرهنگی اسلامی سیساک  را به امضاء رساندند .  آقای "شفکو عمر باشیج " رئیس جامعه اسلامی کرواسی ، که با حضور در مراسم امضای این قرار داد  گفت : این  یک روز تاریخی برای مسلمانان سیساک است .بر اساس سرشماری سال گذشته این منطقه دارای 4000 مسلمان میباشد که  2500  نفر در شهر سیساک زندگی می کنند این شهر در 50 کیلومتری زاگرب واقع شده است .

 

شرط جدید دولت کرواسی برای سینماگران  

دولت کرواسی برای جذب گروه‌های فیلمسازی بین‌المللی تصمیم گرفته یک سری معافیت‌های مالیاتی را به مورد اجرا بگذارد و به محصولات مشترک و بین‌المللی، کمک‌های مادی و معنوی ارائه دهد .طبق قانون جدیدی که دولت کرواسی تصویب کرده از این پس فیلم‌هایی که حداقل 20 درصد از صحنه‌های خود را در این کشور حوزه ی بالکان فیلمبرداری کنند، شامل بخشودگی مالیاتی می‌شوند.این بخشودگی مالیاتی شامل تمام فیلم‌های سینمایی داستانی و مستند، کوتاه و بلند، درام، انیمیشن و همچنین محصولات مختلف تلویزیونی خواهد شد.اجرای این قانون از ماه دسامبر (اواسط ماه آذر 1390) رسمیت پیدا خواهد کرد. مسئولان رسمی کرواسی امیدوارند این اقدام باعث خلق کار برای هنرمندان و تکنسین‌های داخلی شود.به گفته رسانه‌های گروهی باور مقامات رسمی این است که با حضور گروه‌های فیلمسازی بین‌المللی در کرواسی آنها، از نیروی کار اهالی هنر کشور استفاده خواهند کرد.مقامات رسمی کرواسی هم‌چنین اعلام کرده‌اند به فیلم‌هایی که چهره‌ای مثبت و مقبول از این کشور و لوکیشن‌های آن ارائه دهند، کمک مالی می‌کند.تحلیل‌گران اقتصادی می‌گویند دولت کرواسی امیدوار است با جذب هنرمندان و پروژه‌های بین‌المللی از یک سو صنعت تروریسم خود را تقویت کند و از سوی دیگر ارز خارجی وارد کشور کند.این در حالی است که رسانه‌های گروهی اروپایی از کرواسی به عنوان یکی از معدود کشورهای اروپایی اسم می‌برند که بهترین مقصد توریست ‌ها در ایام تعطیلات تابستانی و کریسمس است.چنین به نظر می‌رسد که مسئولان کرواسی با برقراری معافیت‌های مالیاتی برای فیلم‌های خارجی قصد دارند بقیه ایام سال را نیز تبدیل به روزهایی پر از جهانگرد خارجی برای شهرهای مختلف خود کنند.گروه‌های فیلمسازی خارجی برای بهره‌گیری از معافیت‌های مالیاتی و تشویق‌های مالی باید یک اصل دیگر را نیز رعایت کنند.آنها باید برای تولید فیلم یک همکار تهیه کننده کراوات هم داشته باشند.

قبل از این دو کشور اروپای شرقی و اردوگاه کمونیستی سابق توانسته‌اند فیلم‌سازی بین‌المللی را جذب لوکیشن‌های جذاب خود کنند.این دو کشور مجارستان و جمهوری چک هستند که در چند سال اخیر شاهد کاهش حضور این گروه‌های فیلمسازی بوده‌اند.

 

7 میلیون بازدید کننده از مراکز فرهنگی کرواسی

 بر اساس اخبار دفتر مرکز  آمار کرواسی در  سال 2009 بیش از هفت میلیون از  تئاتر ، سینما ، کنسرت ، موزه ها ، صنعت چاپ و نشر  این کشور  بازدید داشته است.

 

یکصدو پنجاهمین سال تاسیس آکادمی موسیقی کرواسی  گرامی داشته شد  

به مناسبت  یکصدو پنجاهمین سالروز تاسیس آکادمی موسیقی زاگرب  ، 5 مجموعه از موسیقی های کرواتی در سالن " فیلار مونیک " شهر زاگرب در تاریخ 9 اردیبهشت به اجرا گذاشته شد . این برنامه که با شکوه تمام و استقبال فراوان برگزار شد برای عموم مراجعه کننده گان رایگان بود . 

 

کنسرت موسیقی پاپ انگلیسی در کرواسی

پس از سه سال استراحت، گروه موسیقی پاپ  "جورج مایکل" از خواننده گان مطرح انگلیس در یک تور اروپایی که از 29 شهر یور آغاز می شود به چند کشور اروپایی از جمله کرواسی سفر خواهند نمود. این گروه قرار است  47 کنسرت در کشور های جمهوری چک، دانمارک، آلمان ، ایتالیا ، لهستان، مجارستان ، کرواسی و بریتانیا اجرا  نماید . اولین کنسرت در شهر پراگ و بیشترین اجراها  در انگلیس با 11 برنامه خواهد بود  . قیمت بلیط این کنسرت در کرواسی  برای علاقه مندان بین 300 تا 700 کونا (40 تا 95 یورو ) خواهد بود .

 

کرواسی  میزبان مسابقات جهانی فوتسال   2012

 رییس کمیته فوتسال فدراسیون فوتبال از برگزاری دو بازی دوستانه رفت و برگشت تیم ملی ج.ا.ا با تیم ملی کرواسی خبر داد.کرواسی  به عنوان یکی از اعضای کمیته‌ای که بازی‌های ستارگان جهان را ترتیب می‌دهد، نقش ارزنده‌ای در این بخش دارد ، ضمن اینکه " ماتو استانکوویچ  " سرمربی تیم کرواسی هم با تیم لیبی قهرمان آفریقا شده بود  . براساس مذاکرات صورت گرفته  مسئولین دو فدراسیون ، آبان‌ امسال، تیم  ملی فوتسال کرواسی  به ایران خواهد آمد و  پس از انجام دو بازی نهایتا"  در دی‌ ماه  امسال ، میزبان تیم ملی فوتسال کشورمان  خواهد بود.

 

یک  زن کروات برنده بهترین بازیگر  د ر بروکسل

خانم " لانا  باریتس  " به خاطر باز ی در  فیلم  " ماه زرد " برنده جایزه بهترین بازیگر نقش زن از  چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه بروکسل شد .


چاپ فرهنگ لغت  جدید در کرواسی

 در روز شنبه 24 /2/90 فرهنگ لغت دو زبانه کرواتی - آلبانیائی در محل خانه چاپ و نشر کرواسی و توسط انتشارات معروف" کتاب مدرسه "  رونمایی گردید . چاپ این کتاب گامی مهم در تعمیق  روابط جدید بین فرهنگ ها ی کرواسی و البانی خواهد بود .

  

نمایشگاه آثار زنان با عنوان " نوشته های  زنانه  "

از 27 اردیبهشت لغایت  3 خرداد نمایشگاه "نوشته های  زنانه" در سالن شماره 46 گالری "  هستم " شهر زاگرب ، با موضوع نسخ خطی تا  دوران معاصر و ارائه چهار مقاله از خانم ها " Lale Medicine" ، " Tina Gverović" ، " Renata Poljak " ، " Neli Ruzic"  برگزار می شود .

 

دکتر " Miljenko Grgic "، موسیقی شناس معروف کرواسی فوت کرد

 در روز شنبه24 اردیبهشت دکتر " Miljenko Grgic "، موسیقی شناس، استاد دانشگاه و عضو انجمن نوازندگان و آهنگسازان  و یکی از اعضای برجسته جامعه موسیقی کرواسی در سن  60 سالگی و فات یافت . مراسم به خاک سپاری وی در روز دوشنبه 26 اردیبهشت برگزار گردید

 

بازار و نمایشگاه کتاب  زاگرب

هشتمین دوره  بازار- نمایشگاه کتاب  شهر زاگرب از 28 اردیبهشت لغایت 7 خرداد  در چندین کتاب فروشی و انتشاراتی بزرگ کرواسی مانند "پروفیل " ،"لیواک" " و ب ز"  با حضور  بیش از یک صد ناشر ،نویسنده و منتقد ادبی  برگزار می شود .

نمایش فیلم های ایتالیائی و اسپانیائی در زاگرب

به همت سفارت اسپانیا و ایتالیا  در زاگرب و انجمن فیلم کرواسی  ، فیلم های منتخبی از این دو کشور در سینما  " توشکاناتس " به نمایش درآمد  . دیدن  این فیلم ها برای عموم رایگان بود .

 

نمایش آثار هنرمندان مجسمه ساز در " اوسیک "

از تاریخ 23 اردیبهشت  در گالری خانه هنرمندان شهر اوسیک آثار بیش از 13 هنر مند مجسمه ساز کروات به نمایش درآمد .

 

پنجمین  جشنواره اروپایی  فیلم یهودی

پنجمین جشنواره اروپایی فیلم یهودی در سینما اروپا  از تاریخ اول لغایت 7 خرداد ماه  برگزار خواهد شد در این دوره از نمایش موضوعاتی چون  "زنان در هولوکاست"با  نمایش فیلم ، سخنرانی ، کارگاه ، نمایشگاه، رقص و موسیقی برای جوانان  و مطالب مختلف آموزشی  را در برخواهد داشت  . بازدید برای عموم رایگان است .

 

پیام تبریک وزیر فرهنگ کرواسی به مناسبت روز جهانی موزه

آقای  Jasen Mesic وزیر فرهنگ کرواسی طی ارسال پیامی به اعضای انجمن موزه کرواسی ، کمیته ملی ICOM کرواسی ، اساتید و دانشجویان این رشته ، دانشکده فلسفه دانشگاه زاگرب ، اعضای شورای متخصصان و محققان موزه کرواسی ، و همه علاقه مندان و بازدید کننده گان موزه روز 28 اردیبهشت روز جهانی موزه را گرامی داشته و به انها تبریک گفت .

 

هفته فرهنگ مسیحی در شهر های " Osijek  "، " Vinkovci " ، "  Brod Slavonski"

هفته  فرهنگ مسیحی در سال 2011 به عنوان "یک رویداد فرهنگی " با  انجام یک سری  برنامه با موضوعات مسیحی، شامل  کنسرت موسیقی معنوی ، ادبی و فلسفی ، کلامی ، نمایش فیلم و نمایشگاه های هنری در شهر های  Osijek ، Vinkovci و Slavonski Brod از  تاریخ 1 لغایت 8 خرداد  گرامی داشته  می شود .

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1666
Visitorsofday : 162
Visitorsofpage : 450771
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.3125

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها