پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

خبر شماره 12

 

همایش هویت اروپایی بوشنیاک در زاگرب    

همایش هویت اروپایی بوشنیاک روزهای 16و 17 اردیبهشت ماه در مرکز اسلامی زاگرب برگزار می شود. در این همایش دو روزه، 27 مقاله در باره ابعاد هویت قومی و دینی بوشنیاکها در اروپا توسط پژوهشگران و اساتید مسلمان مقدوینه ، بوسنی و هرزگوین، کرواسی و ایران ارایه می گردد.این همایش با مشارکت انستیتو علمی پژوهشی ابن سینا، مجلس ملی بوشنیاکها و مشیخت اسلامی کرواسی برگزار خواهد شد.

سفر پاپ به کرواسی

خبرگزاری رسمی کرواسی  (HINA) گزارش داد پاپ درتاریخ های 4 و 5 ژوئن 2011  ( 14 و 15 خرداد  1390 ) به مناسبت روز ملی خانواده به کرواسی سفر خواهد نمود .وی پس از استقبال رسمی در کاخ ریاست جمهوری با  آقای  "Ivo Josipovic "رئیس جمهور کرواسی و پس از آن  در سفارت پاپ در زاگرب با خانم  "Jadranka Kosor" نخست وزیر کرواسی دیدار خواهد کرد. در ادامه او در محل تئاتر ملی کرواسی در زاگرب با نمایندگان جامعه مدنی ، افراد  سیاسی، علمی، فرهنگی، تجار ، هیئت های  دیپلماتیک و چهره های مذهبی ملاقات خواهد نمود . سپس در ساعت 30/7  عصر با جوانان و مردم در " یلاچیچ " ،میدان اصلی زاگرب  دیدار می نماید . روز یکشنبه ،"روز ملی خانواده "در میدان اسب سواری زاگرب گرامی داشته خواهد شد و سپس در دفتر شورای اسقف ها ی کروات ناهار را مهمان"  Josip Bozanic " کاردینال اعظم کرواسی و اسقف های کروات خواهد بود . سپس ساعت 5 بعد از ظهر در کلیسای  جامع شهر زاگرب   با اسقف ها، کشیش های مذهبی و طلاب ملاقات نموده  و در پایان نماز و دعا را برپا خواهند نمود .

پاپ بندیکت شانزدهم در ساعت 15/19  با بدرقه آقای "  Josip Bozanic ،  زاگرب را به مقصد رم ترک خواهد نمود .

این اولین بار خواهد بود که پاپ از زمان انتخابش به این سمت در سال 2005، به کرواسی سفر می‌کند.

حدود 90 درصد از جمعیت 4.4 میلیون نفری کرواسی کاتولیک هستند و کلیسا تاثیرات قابل توجهی در بسیاری از بخش‌های اجتماعی این کشور دارد.

پاپ ژان پل دوم، رهبر سابق کاتولیک‌های جهان سه بار در سال‌های 1994، 1998 و 2003 به کرواسی سفر کرده بود.

به مناسبت دیدار پاپ بندیکت 16در روز های 4 و 5 ژوئن  از کرواسی،  شرکت پست این کشور  تمبر یادگاری منتشر  می نماید . این تمبر قرار است روز 4 آوریل عرضه گردد شرکت پست کرواسی قبلا" نیز به مناسبت دیدار های  پاپ ژان پل دوم از کرواسی، تمبر های یادگاری منتشر نموده بود .

 

امضای یاداشت همکاری چین و کرواسی

به گرارش خبرگزاری رسمی کرواسی در تاریخ 29 فروردین 1390( 18 آوریل  2011)   یاداشت همکاری بین وزارت فرهنگ کرواسی و اداره عمومی انتشارات و مطبوعات چین به امضاء رسید  . درزمان ملاقات و امضاء این یاداشت همکاری، هیئت چینی کتابخانه دیجیتال که  شامل اطلاعاتی در حوزه  ادبیات ، صنعت چاپ و نشر و مطبوعات چین می باشد را به کتابخانه ملی و دانشگاهی کرواسی اهداء نمود .

 

جشنواره آثار شکسپیر در شهر " دوبرونیک " کرواسی

شهر " دوبرونیک کرواسی همه ساله پذیرای  توریست های زیادی از سراسر جهان می باشد، این شهر در کنار  سواحل دریای آدریاتیک قرار دارد

از اول ماه می سال  2012  "جشنواره بین المللی  شکسپیر "در این شهر ساحلی برگزار  می گردد . "Andro Vlahusic" شهردار و" Michael Lederer"مدیر هنری این جشنواره برای برگزاری آن به توافق نهایی رسیدند. این جشنواره که میزبان تئاتر های مطرح اروپا  فصل حضور توریست ها خواهد بود . نمایش ها به زبان انگلیسی ارائه خواهد شد .

 

راه اندازی سایت اینترنتی تئاتر کرواسی  

درتاریخ 14 مارس مجله الکترونیکی  تئاتر کرواسی  ، در محل انجمن هنرمندان دراماتیک کرواسی (HDDU) ، رسما افتتاح گردید  . در این مجله الکترونیکی بیش از یک هزار نقد تئاتر،  بررسی کتاب و مجلات و نمایشنامه های  برتر برای گروه های سنی  بزرگسالان و کودکان ، همچنین اطلاع رسانی  جشنواره های تئاتر ،  زمان اجرای برنامه ها ی تئاتر در کرواسی و   اطلاعاتی از سال 2008  پیرامون تئاتر ارائه میگردد . آدرس مجله الکترونیکی تئاتر  Kazaliste.hr می باشد

 

هفته فیلم فرانسه زبان در زاگرب برگزار شد

هفته فیلم فرانسه زبان  در سینما  "Tuskanac" شهر  زاگرب  از تاریخ 16 تا 21 اسفند 1389 به عنوان بخشی از  فعالیتهای سفارت فرانسه در پایتخت کرواسی برگزار شد .

 

نویسنده برجسته کروات عضو فرهنگستان ادبیات روسی شد

" لوکو  پالیه تاک " نویسنده ، مترجم و عضو برجسته فرهنگستان علوم و هنر کرواسی  (HAZU) اولین کرواتی است که  به عضویت  فرهنگستان ادبیات روسی پذیرفته شد .

" پالیه تاک " ضمن تایید این خبر، اعلام کرد که "  امبرتو  اکو "  نویسنده معروف ایتالیایی نیز  همراه با او به عضویت  فرهنگستان ادبیات روسی پذیرفته شده است . وی عضو آکادمی روسیه و  برای تلاش  درزمینه های  هنری و انسانی و سهمی که  در تقویت روابط بین مردم روسیه و کرواسی داشت به این عضویت  مفتخر شد.  " پالیه تاک "  در سال 1943 در شهر" دوبرونیک "  به دنیا آمد. او در سال 1968 در رشته زبان کرواتی و انگلیسی از دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی شهر " زادار "  فارغ التحصیل شد و  مدرک دکترای خود را در سال 1992از  دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی شهر  زاگرب کسب نمود.

 

"مادر آسفالت" در کالیفرنیا

فیلم" مادر آسفالت" که تاکنون چندین جایزه بین المللی را به دست آورده است از تاریخ 16 تا 24 اسفند در جشنواره بین المللی فیلم Tiburon شهر  کالیفرنیا  ایالات متحده آمریکا شرکت می کند  .

 

نمایشگاه دوره ای  آثار هنرمندان موزه هنر های  معاصر زاگرب  در ریکا

از تاریخ 19 اسفند لغایت 4 فروردین  مجموعه نمایشگاههای  دوره ای موزه هنر های معاصردر موزه هنرهای مدرن و معاصر شهر  " ریکا " بر پا می شود . آثار  هنری ارائه شده ،مجموعه ای  از آثار هنرمندان معاصری است  که مفاهیم هنری را  در قالب یک کتاب ،  شی ، ویدیو ، هنر وب ، کاربردی ، عکاسی و یا نقاشی مفهومی. ارائه کرده باشند .

 

سفر رئیس جمهور کرواسی به ترکیه

ایوو یوسیپوویچ، رئیس جمهور کروواسی که دیدارش از ترکیه بعد از ٦ سال برای اولین بار در این سطح انجام می گیرد، پس از ورود به آنکارا طی مراسمی از سوی عبدالله گل رئیس جمهور این کشور مورد استقبال قرار گرفت دو رئیس جمهور سپس یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک شرکت کردند.رئیس جمهور ترکیه در بخشی بیان داشت که ما در دوره های اخیر شاهد علاقمندی فراوان مردم کروواسی به سریال های تلویزیونی ترکیه هستیم و طبعا این یکی از روشهای مناسبت برای معرفی ترکیه به کشورهای حوزه بالکان است

از دیگر نکات قابل توجه که در این کنفرانس خبری مورد توجه عبدالله گل قرار گرفت، پخش سریال های تلویزیونی ترکیه در کرواسی بود . از سوی دیگر رئیس جمهور کرواسی گفت: مسئله ای که در این چارچوب قابل توجه است، اینکه ما طی سالهای اخیر با توجه مردم کرواسی به سریال های ترکیه مواجه هستیم که نتیجه طبیعی این مسئله نیز افزایش روزافزون تعداد توریست های کرواسی در ترکیه است.

 

نمایشگاه تمبر ژاپنی در پست کرواتی

از 28 مارس تا 9 آوریل مجموعه تمبر های کشور ژاپن در دفتر پست  خیابان یوریشیچوا  در مرکز زاگرب به نمایش عمومی در آمد  .  در کنار گشایش این نمایشگاه ،کمکهای جمع آوری شده برای آسیب دیده گان حادثه زمین لرزه و سونامی ژاپن  ارسال خواهد شد . کمپینی  از جوانان در این نمایشگاه در حال شکل گیری است تا آثار و نامه هایی برای هم سالان خود تهیه و از طریق پست به دفتر صلیب سرخ در ژاپن ارسال نمایند که هزینه های آنرا تا 50 گرم اداره پست کرواسی به عهده گرفته است .

 

شرکت ناشران کتاب کودک کرواسی در نمایشگاه بین المللی کتاب  بولونیا 

گروهی از  انتشاراتی های  کتاب کودک کرواسی برای ششمین سال متوالی  از طریق  اتاق بازرگانی  کرواسی در نمایشگاه بین المللی کتاب کودک   ‏بولونیا که از تاریخ  28-31 مارس  برگزار می شود شرکت می نمایند .

 

نمایشگاه انفرادی نقاشی "آنتونی ماله نیتسه " 

از تاریخ  25 مارس لغایت 12 آوریل  نمایشگاهی از  آثار نقاشی های  " آنتونی ‏ماله نیتسه  " ‏ با نام "تپش ، زندگی ‏است." با موسیقی  "Dragana Petravić " در گالری "شهر ایده آل ،" مرکز فرهنگ و آموزش و پرورش شهر " ‏سوسدگراد "  برپا بوده است .

 

زيباترين درياچه اروپا سالانه هزاران گردشگر را به «كرواسي» مي‌كشاند.

در شرايطي كه در حدود دو ماه از پايان سي‌ويك‌امين دوره‌ي نمايشگاه بين‌المللي گردشگري «فيتور» كشور اسپانيا كه هر ساله در ماه ژانويه در شهر «مادريد»، پايتخت «اسپانيا»، برگزار مي‌شود، مي‌گذرد، حضور پررنگ كشور اروپايي «كرواسي» در اين نمايشگاه رشد چشمگير گردشگران اين كشور را درپي داشته است. به گزارش يورو توربو نيوز، غرفه كرواسي يكي از پر بيننده‌ترين غرفه‌هاي نمايشگاه امسال بود و در آن جاذبه‌هاي گردشگري اين كشور به ويژه درياچه مشهور «پليتويتسه » (Plitvice) در پارک ملي «پليتويتسه » كه به آن لقب زيباترين درياچه اروپا را داده‌اند، به بازديدكنندگان معرفي شدند و تابه‌حال هزاران گردشگر براي تماشاي اين درياچه راهي كرواسي شده‌اند.

درياچه پليتویتسه که از کوه‌هاي آلپ سرچشمه گرفته‌، هر گردشگري را تحت تاثير خود قرار مي‌دهد. پارک ملي «پليتويتسه» همچنين از آبشارها و غارهاي متعددي نيز بهره مي‌برد و در مجاورت آنها نيز غرفه‌هايي براي اطلاع‌رساني گردشگران راه‌اندازي شده، اين در حالي است كه صنعت گردشگري از زمان استقلال كرواسي در سال 1991، به يكي از اركان اقتصاد اين كشور تبديل شده است. در سال 2007 نيز مسوولان صنعت گردشگري كرواسي اعلام كردند كه با تبديل كردن اين كشور به كشور سبز در قالب پروژه‌ي به نام «گردشگر سبز»، سهم كرواسي را از درآمدهاي جهاني از محل جذب گردشگر را به‌نحو قابل توجهي افزايش مي‌دهند. اكنون كشور كرواسي يكي از مقاصد گردشگران جهان بوده و با در اختيار داشتن بناهاي تاريخي زيبا و طبيعت بكر، سالانه هزاران گردشگر را از سراسر دنيا جذب مي‌كند.

همچنين چند نوع از غذاهاي سنتي كرواسي كه با استفاده از ماهي و انگور طبخ مي‌شوند، شهرت جهاني دارند. در قالب پروژه‌ي «گردشگر سبز» كه اجراي آن از سه سال قبل آغاز شده، فضاي سبز كشور كرواسي به‌نحو قابل توجهي افزايش پيدا كرده است و مناظر طبيعي اين كشور از جمله جنگل‌ها و سواحل مرجاني آن، از طريق شبكه‌هاي تلويزيوني ماهواره‌يي به جهانيان معرفي مي‌شوند.

 

فیلم " روز 72 "  مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت

این فیلم کمدی که توسط  "Danilo Serbedzija " ساخته شده از 7 لغایت 10 آوریل در بلژیک به نمایش درآمد . این فیلم جوایز ارزشمندی را در جشنواره های شهر های پولا و زادار و نیس  کرواسی نیز به دست آورده بود بازیگران این فیلم"  Kresimir Mikic" و "  Bogdan Diklic  "  و" Mira Banjac " و " Dejan Acimovic" می باشند . نویسنده این فیلم " Sasa Rendulic " و  ادیتور  آن "   Ivana Fumic " بود  .

این فیلم با حمایت مرکز سمعی و بصری ، وزارت فرهنگ،و رادیو و تلوزیون کرواسی  و شرکت وانتس از صربستان تولید شده است

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1644
Visitorsofday : 141
Visitorsofpage : 450750
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.8281

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها