پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

 

با سمه تعالی

 

خبر شماره 11

هفته فیلم ژاپنی در سینما هنر شهر  Rijeka

هفته فیلم ژاپن از تاریخ 5 اسفند در در سینما هنر شهر ساحلی ریکا  آغاز شد . در مراسم افتتاحیه این هفته فیلم " من تو هستم ، تو من هستی " به کارگردانی " Nobuhiko Obayashija " به نمایش در آمد .

 

 رونمایی از کتاب " یهودی زاگرب  " در کرواسی

کتاب "یهودی زاگرب" که  توسط "  Snjeska Knezevic "  و"   Aleksander Laslo  " ، تالیف شده اند ،در عصر روز پنجشنبه 5 اسفند 89 در زاگرب رونمایی شد .

در مراسم رونمایی از این کتاب   " Ivo Josipovic "رییس جمهور ،"  Bandic "  شهردار زاگرب ، سفیر  رژیم اشغالگر قدس  در کرواسی ،  نماینده اقلیت یهود  در کرواسی ، و تنی چند از مقامات کرواسی   حضور داشتند .  این کتاب راهنمای فرهنگی و تاریخی است که در 300 صفحه با  500 عکس به چاپ رسیده است  .این کتاب مربوط  به وضعیت یهودیان در زاگرب و کرواسی پرداخته و با تصاویر سعی نموده ریشه های تاریخی حضور یهودیان را به تصویر بکشد .

 

 

مسابقه   " Sinjska Alka knights " کرواسی در لیست میراث معنوی یونسکو

 خانم "Jadranka Kosor " نخست وزیر  کرواسی در  جمع 42 نمایندگان کانونهای فرهنگی اعلام کرد که یونسکو وابسته به سازمان ملل متحد مسابقه " Sinjska Alka knights " را در فهرست میراث معنوی خود ثبت نموده است . این مسابقه که مختص شهر سین در نزدیکی شهر زاگرب است فقط کسانی می توانند در آن شرکت نمایند که متولد این منطقه باشند و از آن جائیکه تنها زایشگاه این شهر به دلیل کسری بودجه دولت  تعطیل شده است این باز ی نیز با کاهش افراد مواجهه شده و طی چند سال آینده ممکن است از بین برود .  در قدیم حفاظت از این منطقه توسط اهالی ساکن در آن  انجام می شده و درزمان بیکاری برای حفظ توان رویارویی با دشمنان  به این مسابقه می پرداختند .  در این مسابقه افراد شبیه شوالیه ها سوار بر اسب  به نقطه خاصی با نیزه بلند  حمله و هر چه  هدف نیزه به مرکز نزدیکتر باشد امتیاز بیشتری بدست خواهند آورد . وی همچنین گفت غیر از این دو اثر هفت  اثر دیگر نیز در لیست فهرست یونسکو قرار دارند  که به زودی به ثبت خواهند رسید.  

این هفت اثر فرهنگی که قرار است در یونسکو به ثبت جهانی برسد از این قرار است

1-    راهپیمایی پشت صلیب در جزیره "  خوار "

2-    قلاب بافی

3-    جشن قدیس مقدس " ولاهو " حافظ و پشتیبان منطقه دوبرونیک

( در این جشن پرچم خاصی را حمل می نمایند و حامل آن باید ناخدای کشتی و یا یکی از کارکنان مهم آن باشد و نام او در کتاب مخصوصی ثبت می شود و اهمیت این شخص حمل کننده پرچم از شهردار دوبرونیک نیز بیشتر است )

4-    جشنواره سالانه "زنگوله نوازان " ویژه منطقه " کاستا "  از حومه های شهر ریکا که قبل از ورود ایتالیائی ها به این منطقه این مراسم با ماسک روی صورت همراه بوده است

5-    برنامه بهارانه ملکه "لیه لی " مربوط به منطقه گوریان

6-     ساخت سنتی عروسک های چوبی بچه ها ویژه منطقه زاگوریه

7-    موسیقی و هم خوانی دوگانه ( دو گروه موسیقی با صدای زیر و گروه دیگر با صدا ی بم )

مربوط به منطقه ایستریا

قبل از این نیز در سال 2010 آواز  "ojkanje"  از کرواسی به ثبت جهانی رسیده بود.

 

  افزایش بی سابقه بیکاری در کرواسی   

بر اساس اعلام اداره آمار کرواسی ، بیکاری در این کشور در ژانویه سال جاری میلادی نسبت به دسامبر سال گذشته 0.8 %  و نسبت به ژانویه سال 2010 میلادی 1.9 % افزایش داشته است . اداره آمار کرواسی اعلام کرد که میزان بیکاری در ژانویه سال جاری میلادی برابر با 19.6 درصد بوده که بیشترین میزان بیکاری در این کشور از ماه مه سال 2003 میلادی تا کنون است.  همچنین گفته شده است که میزان بیکاری در کرواسی در دسامبر سال گذشته در سطح سالانه برابر با 18.8 % و در ژانویه همان سال برابر با 17.7 % بوده است.کمترین میزان بیکاری در کرواسی در اوت سال 2008 ثبت شده که 12.3 % بوده است.

"جورو پوپی یاچ" وزیر بازرگانی و کار کرواسی در این راستا گفت که آمار نشان می دهد که تا پایان ژانویه 2010   تعداد 334 هزار و 378 نفر در اداره بیکاری ثبت نام نموده اند .

اداره کار یابی کرواسی نیز در گزارشی پیرامون بیکاری در ماه ژانویه که بر اساس پرسشنامه ای از بیکاران بعمل آورده درصد بیکاری را در ماه ژانویه 2011 به میزان 12.6 % اعلام کرده است که این میزان با دیگر کشورها در یک سطح قرار دارد.درصد بیکاران به نسبت مجموع نیروی فعال در کشور اعلام شده است.تحلیلگران اقتصادی با اشاره به بحران اقتصادی که بیشتر کشورهای اروپایی را با مشکلات رفاهی و بیکاری قشر وسیعی از نیروهای فعال مواجه کرده است، معتقدند که جذب سرمایه داران خارجی و کمک به شرکت های کوچک و متوسط که بتوانند فرصتهای شغلی جدید ایجاد کنند و تولیدات محصولات خود و صادرات را افزایش دهند می تواند به میزان بالایی در حل این مساله بزرگ تاثیر پذیر باشد.

 

 جشنواره بین المللی فیلم مستند در کرواسی

جشنواره بین المللی فیلم مستند زاگرب" زاگربداکس" با ارائه 150 آثار برتر بین المللی در سینما  " Movieplex  "  شهر زاگرب از  تاریخ 27 فوریه - 6 مارس  (8 اسفند لغایت 15 اسفند ) در حال برگزاری است .  

 " Nenad Puhovski " مدیر جشنواره، ، به خبرنگاران گفت که بیش از 50 فیلم مستند مربوط به موضوعات بین المللی  و منطقه ای و یک سوم از آنها  فیلم  های کرواتی می باشد  . بخش قابل توجهی از آثار ارائه شده در این دوره از جشنواره به مستند های جنگ اخیر کرواسی بین سال های 1991 تا 1995 اختصاص یافته است . این جشنواره با برگزاری چندین میزگرد نیز همراه می باشد .

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1600
Visitorsofday : 187
Visitorsofpage : 450796
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 3.5156

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها