دوشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٨
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

خبر شماره 9  

بیشترین استقبال مردمی از یازدهمین دوره ی "شب موزه" در کرواسی

بازدید رایگان عموم مردم از موزه ها به همراه برنامه های جانبی (شب موزه) در روزجمعه 28   ژانویه در تمامی موزه های کرواسی  از مهمترین رویداد های هفته ی گذشته کرواسی بود . در.این برنامه که از ساعت 6 بعد از ظهر لغایت 1  بامداد به طول انجامید، تمامی موزه ها ،گالری ها و  نهاد های فرهنگی در 67 شهر ستان  و در 160 مکان ، بروی عموم بازدید کننده گان  باز بوده است و و 315000  نفر از آثار ارائه شده دیدن نمودند .  موزه های"زاگرب" با رکود 161000 نفر و "ریکا "  با 53000 نفر   ، "اوسیک" با 21000 نفر و" زادار" با 14000 نفر بیشترین بازدید کننده را دارا بوده اند . این  شب موزه  با برنامه های جانبی از قبیل نمایشگاه ، کارگاههای آموزشی، سخنرانی ، میز گرد و اجرای کنسرت و نمایش فیلم همراه بوده است . در موزه ی هنر و صنایع شهر زاگرب  نمایشگاه " آرت دکو " شامل آثار هنری کرواسی بین دو جنگ جهانی به نمایش عموم درآمد .

شب موزه  سال گذشته  در 41 شهر ستان و 100 مکان ببرگزار گردید که  در مجموع 278000 بازدید کننده را به خود اختصاص داده بود .

اگر چه قیمت بلیط ورودی موزه ها در کرواسی رقم قابل توجهی نیست اما برنامه ی " شب موزه ها" بهانه ای برای عامه ی مردم و قشر جوان است تا ساعاتی را با دوستان و خانواده اوقات  خوشی  را داشته باشند !

در این شب وسایط نقلیه ی عمومی تا پایان ساعات برنامه، خدمات رایگان ارائه می نمایند و مسئولین فرهنگی شهر نیز به صورت نمادین در میان مردم به بازدید از موزه ها می پردازند .

 

نمایشگاه هنر با حضور وزیر فرهنگ کرواسی

نمایشگاه هنر  کرواسی بین دو جنگ در موزه "هنر و صنایع "شهر  زاگرب در تاریخ 6 بهمن با حضور " Jasen Mesic"وزیر فرهنگ کرواسی افتتاح شد . در این نمایشگاه که  750 اثر نقاشی،صنایع دستی،عکس،فیلم،مبلمان منزل ، سرامیک، ساعت و لباس  از هنرمندان ارائه شد ، با اجرای موسیقی و رقص همراه بود . این نمایشگاه تا 30 آوریل ادامه خواهد  داشت .

 

المپیک فرهنگی  کرواسی   در سال  2012

اولین دوره" المپیک  فرهنگی"  کرواسی در سال  2012 ،  با  ابتکار و مدیریت آقای  " Peter Weisz"در شهر های"osijek " ، " Vukovar" ، "Ludbreg" ، "Krizevci"  و "Fuzine" برگزار خواهد شد .  هدف از اجرای  این طرح که به ابتکار آقای "  وایس " می باشد یکپارچه نمودن رویداد های رقابتی فرهنگی در کرواسی است تا هر چهار سال بهتر ین های  هنر کرواسی و کشور های شرکت کننده در معرض داوری قرارداده شوند و نهایتا" معرفی و ترویج فرهنگ ها در سطح ملی و بین المللی را بدنبال داشته باشد .  این المپیک با حمایت وزارت علوم ، آموزش و ورزش کرواسی و وزارت توریسم این کشور و با شرکت اسپانسر های متعدد برگزار می شود . شرکت کننده گان این رویداد فرهنگی پس از دوهفته تلاش و ارائه آثار خود به جوایز طلا ، نقره و برنز دست خواهند یافت . کشورها ی شرکت کننده تنها در ده رشته  فرهنگی می تواند ، هنرمندان خود را معرفی نمایند . برای اولین دوره این رویداد فرهنگی ، از تمامی کشور های اروپایی دعوت شده و سایر کشور ها می توانند به عنوان مهمان حضور داشته باشند . کمیته های جداگانه ای برای کشور های شرکت کننده  تشکیل شده و در  حال حاضر کمیته  کشور های کرواسی ، اسلوانی ، مجارستان ، آلمان ، نروژ، مونته نگرو ، رژیم اشغالگر قدس ، ایتالیا  ،کوزوو، مالت صربستان ، بوسنی   شروع به کار نموده اند . رشته های موجود در این المپیک فرهنگی  عبارتند از :

1)     سینما ( مستند ، کارتون )

2)     تلوزیون ( ویدئو کلیپ ، تبلیغات تجاری )

3)     تئاتر ( پانتومیم ، تئاتر کوچک ، تئاتر عروسکی ، تئاتر یک نفره یا استند آپ )

4)     موسیقی ( تکنوازی ، تکخوانی ، سنتی ، فولکلور ، باله ، جاز )

5)     نقاشی ( رنگ روغن ، آبرنگ ، گرافیک، ویژوآل آرت ، بیلبرد )

6)      فشن ( روزمره ، ورزشی )

7)     ادبیات ( شعر ، نشر، هنر چاپ )

8)     جواهرات ( هنری ، سوغاتی )

9)     سرامیک

10)عکاسی

11)مجسمه

 

نگرانی پلیس از خشونت در اجرای کنسرت صربها در زاگرب

" Ceca Raznatovic " رهبر گروه زنان خواننده صربی که  اجازه اجرای کنسرت را در زاگرب گرفته اند نگران خشونت در زمان اجرای آن می باشند . پلیس کرواسی این رویداد را  "پر خطر" و اعلام نموده و شاید  تصمیم به ممنوعیت کنسرت بگیرد . مدیران شهر  زاگرب و صاحبان ورزشگاه ماکسیمیر ،  اجرای آن را با  چراغ سبز مسئولین داخلی برگزار می کنند .  

" Ceca Raznatovic "  با " Zeljko Raznatovic " ازدواج کرده بود  کسی که از رهبر ان بدنام نیروهای شبه نظامی صرب  بوده و توسط دادگاه جنایی بین المللی ویژه یوگسلاوی  سابق (ICTY) به خاطر جرائمی که در طول جنگ (1991-1995)  انجام داده بود تحت تعقیب قرار گرفته  و سرانجام  در سال 2000 کشته شد. " Ceca " در حال برنامه ریزی کنسرتی در" ماکسیمیر " شهر  زاگرب به عنوان بخشی از سفر دوره ای به  بالکان برای آلبوم آینده اش می باشد .

 

کنسرت موسیقی برزیل در زاگرب

در تاریخ 14 فوریه 2011  " Egberto Gismonti" گیتاریست ، آهنگساز و پیانیست  مشهور  برزیلی در زاگرب به اجرای برنامه خواهد پرداخت . این نوازنده دارای 48 آلبوم مستقل می باشد و با آلبوم "Sanfona "از سال 1981 به یکی از بهترین نوازندگان جاز در جهان  تبدیل شد .

 

جشنواره بین المللی  فیلمسازی مستند در کرواسی

از تاریخ 10لغایت 13 مارس بطور همزمان در شهر های " ریکا " و " وینکوویتسی "  جشنواره بین المللی فیلم مستند در کرواسی برگزار می شود برگزار کننده گان این جشنواره اعلام نمودند که برای امسال 32 فیلم از 13 کشور در آن شرکت می نمایند .

 

کلیسای اسقفی شهر زادار در آستانه ثبت میراث جهانی یونسکو

شهرستان" Zadar" در مراحل نهایی تکمیل نام نویسی از مجموعه کلیسای اسقفی برای ثبت در فهرست  میراث جهانی یونسکو قرار دارد .

"  Miljenko Domijan"   مدیر ثبت این پروژه  در یونسکو    می گوید مقدار زیادی از  این بنا به دنبال بمب گذاری  ها در طول جنگ جهانی دوم از بین رفته  و برای حفاظت از آن باید اقدام عاجلی صورت پذیرد . این  مرکز در  هسته تاریخی شهر به مساحت 3 هکتار واقع شده و شامل معبد، کلیسای جامع "سنت آناستازیا"، کاخ اسقف اعظم ، کلیسای "سنت دوناتوس " و حوزه علمیه " Zmajevic "، کلیسای ارتودوکس "سنت الیاس"، صومعه با کلیسای" سنت ماری" و نمایشگاه دائمی مذهبی هنر و موزه باستانشناسی می باشد  . در صورت عدم ثبت جهانی و کمک برای بازسازی آن، این بنا تا پنج سال آینده در معرض خطرات جدی تخریب قرار دارند .

 

جشنواره فیلم انیمیشن باز درکرواسی

جشنواره فیلم های انیمشن کرواسی  درتاریخ 19 و 20 فوریه در "سینما اروپا" ی شهر زاگرب برگزار می شود  . مهمترین ویژگی این دوره از جشنواره حضور بهترین محصولات تولید شده در سال گذشته انیمیش کارهای  کروات است که توسط مؤسسه ی فیلم زاگرب و با همکاری انجمن بین المللی فیلم انیمیشن ASIFA) سازمان یافته است.از مهمترین اعضای هیئت داوران این جشنواره  " Nikica Gilic " نظریه پرداز معروف و برنده سال گذشته این جشنواره و" Phil Mulloy "  انگلیسی و انیماتور معرف جهان  می باشند . ورود برای عموم آزاد است

 

نمایشگاهی با عنوان یونانیان قدیم در کرواسی 

این نمایشگاه که از تاریخ 3 مارس لغایت 30می در شهر  " لوبلیانا " کشور اسلوانی برگزار می شود آثاری  هنری روی خاک و ... مربوط به حضور یونانیان در کرواسی به نمایش گذاشته می شود .

 

جشنواره بین المللی" ‏VAFI‏ " در کرواسی ‏

‏"‏ VAFI‏ " جشنواره بین المللی  فیلم های انیمیشن برای کودکان و جوانان می باشدو درتاریخ 29 ‏آوریل تا 1 می در شهر" ‏Varazdin‏" برگزار می شود  .‏ /

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1651
Visitorsofday : 20
Visitorsofpage : 439180
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.3594

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها