پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
همدان - غار علي صدر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

 

خبر شماره 8

برگزاری مراسم اربعین حسینی در زاگرب

مراسم اربعین سرور و سالار شهیدان، امام حسین (ع) در تاریخ 4/11/89 با حضور عاشقان و شیفتگان آن امام عزیز ، همکاران و خانواده های آنان در اقامتگاه سفارت ج.ا.ا.برگزار ‌شد. در این مراسم سخنران ضمن اشاره به واقعه عظیم عاشورا و شخصت و ویژگی های عرفانی امام حسین ( ع )، به بیان ویژگی های کلمه و موضوع اربعین پرداخت و مطالبی در این باره ایراد کردند. در این مراسم معنوی و پرفیض مداح اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نیز در قالب شعر و نوحه به ذکر مصائب امام حسین(ع) و یاران باوفایش به عزاداری و سینه زنی پرداخت. این مراسم با اطعام و پذیرایی به پایان پذیرفت.

 

ساخت مسجد و مرکز اسلامی

بعد از مرکز اسلامی شهر "ریکا" ، مرکز اسلامی و فرهنگی دیگری به مساحت 2500 مترمربع در شهر "پولا"  واقع در استان " Istria"،" ایسترا " احداث خواهد شد. این مرکز اسلامی در مرکز شهر" پولا "ساخته خواهد شد و از سال 2012 کار ساخت آن شروع و  ارزش این  پروژه 2 میلیون یورو برآورد می گردد .   "ایساد یوکان" امام اصلی این مسجد ، جمع آوری پول برای ساخت آن را مشکل ندانست  و  تامین آنرا از  محل  کمکهای مردمی   اعلام نمود . تنها مشکل در دستیابی به جواز ساخت ، شکایت یکی از همسایگان است . در واقع این مرکز، با بازسازی مسجد فعلی و ساخت مجموعه جدید در کنار آن احداث خواهد شد.

این مرکز اسلامی که در مرکز شهر پولا ساخته می شود ، حدود 500 متر از اثر باستانی مشهور شهر پولا یعنی آمفی تئاتر قدیمی دوران ایتالیا فاصله دارد. مناره  این مسجد به ارتفاع 5/17 متر خواهد بود که در داخل این مجموعه در حیاط ساخته می شود . به اعتقاد امام مسجد این مرکز اسلامی نیاز بیش از 5000 مسلمان که در شهر پولا و استان ایسترا زندگی می کنند را تامین خواهد کرد. از افرادی که به عنوان کمک کننده مالی بالقوه می توان از آن نام برد معمر قذافی، رئیس جمهوری لیبی است .

 

کاردینال " یوسیپ بوزانیتس" در بروکسل

کاردینال " یوسیپ بوزانیتس"   اسقف اعظم کرواسی  که از طرف پاپ برای این سمت منصوب می شود ، به عنوان نماینده کرواسی در دو اجلاس بین المللی ، کنفرانس انجمن اسقف های کاتولیک در اروپا (CCEE) و  همایش کمسیون اسقف های  جامعه اروپا (COMECE)که در روز های 23 و 24 دی ماه در بروکسل برگزار می شود شرکت می نماید . دستور کار این دو اجلاس برنامه های در پیش رو برای سال 2011 می باشد .

 

نمایشگاه  آثار هنرمندان کروات در نیویورک
 مجموعه ای از آثار هنرمندان نقاش کروات با نام " آثار درون " از 18-25 فوریه در نیویورک   افتتاح می گرد آثاری از هنرمندان و نقاشان پیشگام در این نمایشگاه به نمایش عمومی در می آید .

 

پلیس در جستجوی خرابکار های ناشناس

در نیمه شب  روز سه شنبه و چهارشنبه  28 و 29 دی ماه 89  عده ای ناشناس به قبرستان             " TENJA" در حومه شهر  " OSIJEK " حمله و با شکستن  5 سنگ قبر به آن خسارت وارد نمودند  پلیس به دنبال این افراد ناشناس است که به این قبرستان مسیحی ارتدوکس حمله نمودند . هنوز از نوع خسارت و انگیزه آن خبری منتشر نشده است .

 

ملاقات وزیر فرهنگ کرواسی با  رییس بخش عضویت کرواسی به  اتحادیه اروپا یی

 " Jasen Mesic " وزیر جدید  فرهنگ  کرواسی در روز چهارشنبه 29  دی ماه 89 با                  " Paul Vandoren"مسئول کمیته عضویت کرواسی در اتحادیه اروپا یی ملاقات و در خصوص برنامه های  وزارت فرهنگ کرواسی برای سالهای 2011 تا 2013 وتامین مالی این پروژه ها و نهایتا عضویت کرواسی در اتحادیه ی اروپایی به مذاکره پرداختند .

دراین جلسه آقای  " Paul Vandoren"همکاری بین این دو بخش را عالی توصیف کرد .

 

نمایشگاه عکاسان انگلیسی درزاگرب

نمایشگاه عکس های انجمن "ویگان انگلیس" از 19   لغایت 20 ژانویه  در زاگرب برپا می گردد آثار این نمایشگاه ، عکس هایی  از اعضای انجمن عکاسان انگلستان در  " لیورپول"  می باشد .

 

ارسال نارنجک برای سفارت کرواسی در برلین   

کمی قبل از حضور "ایوو یوسیپوویچ" رئیس جمهور کرواسی در برلین، مقام‌های پلیس آلمان از کشف یک بسته‌ی پستی حاوی نارنجک دستی خبر دادند . یکی از کارمندان سفارت کرواسی در برلین بعد از دریافت این بسته پستی اقدام به باز کردن آن نمود و با دیدن این نارنجک‌های دستی بلافاصله اقدام به اطلاع رسانی به پلیس نمود. یک مقام آلمانی در این باره گفت: ما هر چه لازم باشد برای تضمین امنیت نمایندگی های خارجی به عمل خواهیم آورد و همه تدابیر لازم برای حفظ امنیت دیدار رئیس جمهور کرواسی انجام شده است .

رئیس جمهور کرواسی 29 دی  ضمن حضور در برلین مورد استقبال رسمی، نوربرت لامرت، رئیس پارلمان آلمان قرار گرفت. این مقام کرواسی پنجشنبه نیز با کریستین وولف، رئیس جمهور و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار و گفتگو داشت .

 

 کنسرت نوازنده انگلیسی در زاگرب

    گروه نوازنده  rock/blues  از  انگلیس که با آهنگ "تا جایی که به هم تعلق داریم" در سال 1983 جایزه " Grammy" را نصیب خود ساخت به همرا ه " Jennifer Warnes "  در اول ژوئن در زاگرب برای علاقه مندان خود برنامه اجرا می نمایند اعضای  این گروه علاوه بر جایزه فوق چندین جوایز  دیگر را  بدست آورده اند.

 

افزایش درآمد گردشگری کرواسی

در یازده ماه اول سال 2010، جمعا  10،450،000 نفر از کرواسی دیدن نموده اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش 3.3 درصدی را نشان می دهد  این در حالی است که تعداد گردشگری داخلی در کرواسی کاهش را نشان می دهد  عمده گردشگران از کشور های ژاپن ، چین ، روسیه ، ایتالیا ، آلمان و ... می باشند .

 

برگزاری روز گردشگری  کرواسی در روسیه

 به همت انجمن ملی گردشگری کرواسی  ، روز گردشگری سنتی در مسکو از 18 ژانویه 2011 برگزار می شود سهم گردشکران روسی از کرواسی 31 درصد و رقم 173256 نفر که نسبت به مدت مشابه سال گذشته  افزایش را نشان می دهد  .

 

جشنواره کودکان در شهر  " Selo   Dugo"

جشنواره کودکان  امسال در مدرسه ابتدایی  موسیقی با نام "  Zoric  " شهر " دوگو سلو " کرواسی  برگزار  می شود این جشنواره از تاریخ 12 تا 13 مارس   بگزار می شود .


نمایشگاهها در کرواسی  

نمایشگاه آثار نقاشی " Vladimir Medanića"از 17 ژانویه تا 2 فوریه با نام " نخل آبی " در گالری " Filakovac"شهر زاگرب برپا می باشد . همچنین نمایشگاهی  از آثار نقاشی با عنوان " قایق دریای آدریاتیک " در موزه فنی شهر زاگرب از 12 ژانویه لغایت 20مارس بر پا می باشد . نمایشگاه آبرنگ از آثار" ante  vuksan"  به نام "شهر ایده آل "در گالری " gajničkoj"  شهر زاگرب  تا 31 ژانویه برگزار  می شود. همچنین نمایشگاه عکاسی"تاسال 1918 از شهر "  ایسترا " در موزه تاریخی این شهر اثر " لانا اسکولیان " از 19 ژانویه تا 10 آوریل باز خواهد بود .

 

 

 

 

همایش  دو روزه برای کتابداران کرواسی

با پشتیبانی کمیسیون خدمات حرفه ای کتابخانه ها  برای کودکان و جوانان و  انجمن کتابخانه  های کرواسی ،همایش دو روزه ای با موضوع  " نقش همکاری های عمومی برای کودکان و نوجوانان "  درتاریخ  7 و 8 بهمن   در  کتابخانه شهر" Sibenik  " برگزار می شود .

 

هنرمند تئاتر" الن استوارت" درگذشت

یکی از بزرگترین هنرمندان  تئاتر صبح روز پنجشنبه در نیویورک در سن  91  سالگی درگذشت ، او با تئاتر جوانان زاگرب (ZKM) همکاری داشته است.

 

"تورکو" یک از  پایتخت های  فرهنگی اروپا در سال 2011

" تورکو" که یک شهر قرون وسطایی در کشور فنلاند است برای سال 2011 به عنوان یکی از پایتخت های فرهنگی اروپا برگزیده شده است برای این منظور از 15 ژانویه برنامه های متعدی در این شهر شامل اجرای  کنسرت ، برنامه های رقص و آتش و بند بازی اجرا می شود .

 

برنامه "روز باز " در اکادمی  موسیقی کرواسی در زاگرب

در روز شنبه  22ژانویه  ، آکادمی موسیقی زاگرب  برنامه "  روز باز  " را سازماندهی کرد این برنامه ویژه  دانش آموزان و علاقه مند ان به  موسیقی از مدارس متوسطه شهر زاگرب می باشد .  

 

هفته بین المللی کنسرت گروه سازهای ضربی

هفته بین المللی کنسرت گروه ساز های  کوبه ای بین 20 الی  22  ژانویه در شهر "Bjelovar "برگزار می شود. این جشنواره کوبه ای در نوع خود در کرواسی منحصر به فرد است ، که هدف آن جمع آوری و ترویج کوچک گروه ها  بزرگ و کوچک کوبه ای و انفرادی  می باشد .

 

ملاقات مقامات فرهنگی کرواسی با آمریکا در واشنگتن

 هیئتی از مسئولین کروات و اعضای بنیاد ملی فرهنگی کرواسی  (NFCA) در کاخ سفید  با چند مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده ملاقات در مورد وضعیت فعلی روابط میان ایالات متحده و کرواسی و مسائل مربوط به کروات ها در بوسنی و هرزه گوین و دیگر مسائل مربوط به دولتهای ملی جدید برآمده از جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی سابق را بررسی نمودند

این هیئت ابتدا با معاون وزیر امور خارجه در امور  کرواسی و دو تن از افسران حوزه کرواسی ملاقات نمودند ، سپس این هیئت با مدیر شرق و مرکز اروپا در شورای امنیت ملی آمریکا  دیدار نموده

دو طرف بر اینکه روابط بین ایالات متحده و کرواسی در مسیر خوبی قرار ندارد  اتفاق نظر داشتند . طرفین در مورد روند مطلوب   عضویت کرواسی در اتحادیه اروپایی ، حضور در کنار سربازان ناتو (حضور در افغانستان ) تجارت و سرمایه گذاری ، حذف روادید ، برقراری  خطوط مستقیم هوایی  به بحث و مذاکره پرداختند

در دو نشست برگزار شده عمده توجه آنها به وضعیت  نگران کننده کروات ها در بوسنی و هرزه گوین متمرکز و در مورد حضور در عرصه سیاست  بوسنی بحث شده بود و از تلاش بین المللی برای اصلاح قانون اساسی بوسنی و حضور کروات ها در تصمیم گیری سیاسی حمایت شده بود . همچنین حمایت خود را از تمامیت ارضی بوسنی اعلام داشتند اما خواستار حضور فعال کروات ها در کنار اکثریت بوسنی و صربی کشور بوسنی دانست . این تشکل فرهنگی (NFCA )   130000 عضو دارد و آدرس اینتر نتی آن www.nfcaonline.com   می باشد

 

 

چاپ فرهنگ هشت زبانه در کرواسی

مدیر  موسسه فرهنگ نویسی کرواسی  از چاپ  فرهنگ هشت زبانه درسال 2011  خبر داد . کار نوشتن آن از سال 1987 آغاز و در سال 2010 به پایان رسیده است  . این فرهنگ لغت هشت زبانه در 9000 صفحه و شامل 96،249 لغت می باشد . در این پروژه 78 کارشناس مشغول کار بوده اند .

 

انتقال الکترونیکی نسخه ها به داروخانه ها ی کرواسی

از 4 بهمن 1389 تمامی نسخه های صادره از پزشک مستقیم و آنلاین به داروخانه منتقل و از صدور 50 میلیون نسخه پزشکی و 77 تن کاغذ در سال جلوگیری می گردد .

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1756
Visitorsofday : 149
Visitorsofpage : 450758
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.1250

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها