پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

خبر شماره 7

 

 

چاپ کتاب " سی سال بعد از  پدیده  Medjugorje "

"بلندقد ، چهره ای  رویایی ایستاده بر ابر ها و پیام آور صلح برای جهانیان "،  توصیفاتی است که  شش  کودک  از  ماجرای حلول  مریم مقدس در شهر  " Medjugorje " باز گو می نمایند.

پدیده ی حلول حضرت مریم(س)  برای این شش دانش آموز در 24 ژوئن 1981، در زمان یوگسلاوی سابق  و در منطقه ی  هرزه گوین اتفاق افتاده است که پس از آن این مکان به زیارتگاه تبدیل و محلی برای نماز و  روزه  شده است . این شش دانش آموز، از برگزیدگان مریم مقدس که از احترام خاصی برخوردار شدند  و مرتب  از نقاط مختلف اروپا  برای زیارت به این مکان مراجعه و  دراین مکان حاجت گرفته  و شفا پیدا می کنند . کروات های مومنی  نیز مشتاقان خاص این زیارتگاه هستند که در بین شفایافتگان آن زیارتگاه، به چشم می خورند.

"مجوگوریه " در بین کاتولیک های جهان از جایگاه والایی برخوردار بوده واز مکانهای زیارتی مهم آنها به شمار می رود .  از سال 1981 تاکنون بیش از 30 میلیون زائر از آن بازدید به عمل آورده اند . در 4 ژوئن 2008 پاپ بندیکت شانزدهم مجسمه بانوی مقدس " مجوگوریه " را در میدان سنت پیتر " واتیکان قرار داد .

نویسندگان این کتاب" Marijan Sivric  "و " Ivo Scepanovic"   بعد از سی  سال به سراغ شش دانش آموز  که اکنون برزگ شده اند رفته و با آنها گفتگو نمودند .

"     Vicka Ivanković "یکی از دانش آموزان می گوید : مریم مقدس  قد بلند (165 سانتی متر ) و تقریبا دارای 60 کیلو وزن بوده است ،وی افزود ایشان در لباس شب به رنگ  خاکستری و سفید ، با چشمانی آبی، موی سیاه  و با  حجاب دیده شد که یک ستاره تاج طلایی بر سر ، گونه های گلگون و بر ابر نقره فامی شناور بر زمین ایستاده بود . بر بالای سر او 12 ستاره را شمارش کرده که سن وی بین 18 تا 20 سال بود .

این کتاب  با  114 صفحه ، حاوی تمامی اطلاعات مربوط به ماجرای حلول و با تصاویر  زیبا  ،در نوع خود کاملترین کتاب در طول این سالها می باشدکه در سال  2011  چاپ و با قیمت 75 کونا ( 11 یورو )  عرضه می گردد. 

" ماریان  سیوریتس "  " Marijan Sivric"  متولد سال  1955  و  فارغ التحصیل رشته اقتصاد  از دانشگاه سارایوو می باشد . طی  بیست سال گذشته به عنوان خبرنگار، اتفاقات این  مکان را پوشش داده و مقالات زیادی را نوشته است . وی همچنین به طور مرتب  برای روزنامه کرواسی " اسلوبودنا  دالماتسیا "  ،  "  Slobodna Dalmacija " ( سومین روزنامه معروف کرواسی بعد از وچرنی لیست و یوتارنی لیست ) مطلب می نوشته است .

" ایو اسکاپونوویچ " ، "   Ivo Scepanovic " خبرنگار خبرگزاری مرکزی اروپا است. او در 9 ژوئیه   سال1968 در جزیره    " خوار "  ،"  Hvar  " کرواسی  به دنیا آمد . وی چند سال خبرنگار روزنامه " اسلوبودنا دالماتسیا "  بوده و مقالات متعددی در روزنامه های برجسته جهانی مانند تایمز لندن و دیلی تلگراف ، و همچنین روزنامه ها و مجلات از همه قاره ها به چاپ رسانده است .

 

سالگرد وفات  " Rudjer Boskovic"

" Rudjer Boskovic " در زمان حضور امپراتوری عثمانی  در کرواسی و در سال  1711 میلادی در  شهر " دوبرونیک " متعلق به جمهوری " Ragusa "  از پدری بازرگان متولد شد وی  در سال 1787 دار فانی را وداع گفته است. " بوسکویچ"  در کالج یسوعیون  تحصیل نموده و از بزرگترین فیلسوفان و دانشمندان کرواتی به شمار می رود . وی فیزیکدان، اخترشناس، ریاضیدان ، فیلسوف، سیاستمدار، شاعر ، و جامع علوم معقول ومنقول بوده که در ایتالیا و فرانسه به مطالعه پرداخته است .  نظریه اتمی او مشهور و  برای اولین بار روش هندسی تعیین خط استوا را ابداع و نخستین کسی بود که اعلام کرد در ماه جو وجود ندارد . او عضو آکادمی علوم روسیه نیز بوده است .

از وی کتابها و مقالات متعددی چون  ، مطالعه حرکات  عطارد، شفق شمالی (تاج)، این شکل  از زمین، از مشاهده ثابت ستاره ، نابرابری در گرانش زمینی، استفاده از ریاضیات برای تئوری تلسکوپ، محدودیت های اطمینان در مشاهدات نجومی، بزرگترین جاذبه ها ی جامد ات  ، شبیه دایره ، نظریه ستاره های دنباله دار، جزر و مد، قانون تداوم، میکرومتر انکسار مضاعف، و مسائل مختلف از مثلثات کروی و ... می باشد وی در سال 1742 از مشاوران پاپ بندیکت چهاردهم بود و پیشنهاد وی برای مرمت شکاف گنبد "سنت پیتر" و قرار دادن پنج باند آهن متحد المرکز تایید و اجرایی شد .

 

کرواتهای بیشتری فارغ التحصیل می شوند

دفتر مرکزی آمار کرواسی اعلام کرد  ، آخرین داده ها حاکی ازآن   است کرواتهای بیشتر ی در حال اخذ مدارک از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی هستند . در سال 2009 فارغ التحصیلان موسسات آموزش عالی در مقایسه با سال گذشته  از رشد 18 درصدی برخوردار بوده  و از بین 30،156  نفر فارغ التحصیل دانشگاهها در سال گذشته 6/58%   آنرا زنان  تشکیل داده اند .  با نگاهی به میانگین سنی دانشجویان  درمی یابیم که 5/44 % آنها   بین  گروه سنی 21 و 23 ساله بوده ، و 4/4% آنها در سن  21 سالگی بوده اند .28% دانش آموختگان بین  سنین 24 تا  26ساله و فقط 7/13% دانش آموختگان در سن 30 سالگی بوده اند .

 

بازدید رایگان از موزه ها

در اقدامی  هماهنگ که همه ساله بین موزه های کرواسی صورت می گیرد در طول سال چندین بار طی برنامه ای شبانه تحت عنوان " شب موزه ها "، مردم کرواسی می توانند تا پاسی از شب به صورت رایگان از موزه های این کشور بازدید نمایند. برنامه این دوره" شب موزه ها"در تاریخ 28 ژانویه برگزار می شود.

 

برگزاری مسابقات اسکی «ملکه برفی » در زاگرب

مسابقات جهانی اسکی در دو گروه  زنان و مردان   در روزه های 4 و 5 ژانویه در منطقه        "  اسلیمه " شهر زاگرب برگزار شد در این دوره از مسابقات 16 کشور از سراسر جهان شرکت داشتند  .  458 خبرنگار و عکاس ، 17 شبکه تلویزیونی از 13 کشور جهان  این دوره از مسابقات را به صورت مستقیم تحت پوشش قرار دادند .  پیش بینی  می شد که  حدود 300 میلیون بیننده این مسابقات را تماشا نمودند .

 

نمایشگاه " این همه فیلم است " در اسلوانی

نمایشگاهی با عنوان " این  همه فیلم است "، منتخبی از فیلم های تجربی 1951در یوگسلاوی سابق  از  22دسامبر در گالری مدرن شهر  " لیوبلیانا  "برگزار می شود . سخنران افتتاحیه این نمایشگاه  " Majda Sirca "وزیر فرهنگ جمهوری اسلونی می باشد.

 

نمایشگاه آرت استودیو در دوسالانه ی  ایتالیا

 آثار هنرمند  نقاش کروات " Sevic Mirko " در " دوسالانه" ی  فلورانس از 11 دسامبر  به نمایش در می آید . وی متولد  سال 1954 و در یوگسلاوی سابق زندگی می کرده است . اوآثار خود را از سال 1989 به نمایش عموم گذارد وی در آثارش مرز بین حیوان و انسان را مد نظر قرار می دهد و دارای  پیام جدی به انسان  می باشد که عبارت است از " نابودی حیوان، پایان جهان، .

 

 

اقدامات دولت برای جلوگیری از خشونت در ورزشگاهها

           پس از حوادث خشونت بار در ماه می در جریان مسابقه فوتبال بین تیم های رقیب سنتی      "  Dinamo  " شهر زاگرب و تیم  "Hajduk " شهر اسپلیت که یک پلیس چشمش را از دست داد ،  دولت اصلاحاتی در  قوانین این کشور به منظور جلوگیری از چاقو کشی و کارهای خطرناک به تصویب رساند .ممنوعیت استفاده از ماسک ، مست شدن، حمل صلاح سرد و  فروش الکل در اماکن ورزشی و تشدید مجازات مجرمین از مصوبات  دولت در روز جمعه 7 ژانویه بود .

 

 

 اجرای قانون مصادره اموال برای متهمین به فساد مالی یا جرایم  سازمان یافته  

          مجلس کرواسی بعد از اتهامات " ایوو سانادر " نخست وزیر سابق کرواسی که به اتهام فساد مالی در اتریش دستگیر شد ،  قانون مصادره اموال متهمین به فساد مالی را صادر کرد .این قوانین  برای مبارزه با جرایم سازمان یافته و فساد دولتی به تصویب رسید  در گذشته و بر اساس قوانین موجود متهمین از مصادره اموال در امان بوده و حتی پس از اثبات جرم نیز در صورت عدم یافتن متهم پس از سه سال  احکام باطل و فرد متهم تبرئه می شد( مشمول مرور زمان می گردید )  بنابراین متهم به فساد بلافاصله متواری شده و از مجازات در امان بود ولی بر اساس قوانین جدید هم مصادره اموال متهم بلافاصله قابل اجرا و هم مرور زمان از آن برداشته شد . بر اساس قانون، بانک ها و سایر دوایر دولتی و خصوصی ملزم به ارائه آخرین اطلاعات فرد متهم به دادگاه شدند . این مصاده می تواند به تشخیص دادگاه قبل ، حین و یا بعد از طرح دعاوی صورت پذیرد

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1844
Visitorsofday : 195
Visitorsofpage : 450804
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.7813

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها