پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

سید خبر شماره 5  

امضا قرارداد همکاری های فرهنگی میان گرجستان و کرواسی

"Bozo Biskupic " وزیر فرهنگ  کرواسی با   هیئت  گرجستانی، به رهبری "  Grigol Vashadze " وزیر امور خارجه آن کشور  ملاقات نمود .در این ملاقات تفاهم نامه همکاریهای فرهنگی بین دو کشور به امضا رسید.  این توافق برای تشویق همکاری های مستمر  و ارتباط مستقیم بین هنرمندان دو کشور، انجمن ها و نهادهای فرهنگی به امضا رسیده است .در این توافق نامه فعالیت در زمینه فرهنگ، هنر و ادبیات، همکاری بین آرشیوها و موزه ها، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و حفاظت از میراث فرهنگی را شامل می شود .همچنین دو طرف در مورد دستاورد های  دو کشور در زمینه مرمت آثار تاریخی  مذاکره نمودند

 

تعداد طلاق بیشتر از ازدواج در سال 2009 در کرواسی

آخرین اطلاعات مرکز امار کرواسی نشان می دهد در سال 2009 تعداد زوجینی که از هم جدا شده اند بیشتر از میزان ازدواج در این کشور می باشد . در مقایسه با 2008  ، سال2009 میزان طلاق 51 مورد بیشتر و 1000 مورد ازدواج کمتر در این کشور دیده شده است ، همچنین در سال 2009  پیوند ازدواج به میزان 5076 مورد کاهش را نشان می دهد . این در حالی است که از میان زوج های تازه ازدواج نموده میزان 22382 مورد جدایی را نشان می دهد . به نظر می رسد دوره بحرانی برای ازدواج در کرواسی پس از دهه اول ازدواج روی می دهد به طور متوسط، بیشتر طلاق ها در سال 2009 در میان زوجینی  که بین 10 تا 14 سال ازدواج کرده بودند انجام گرفته است.

تعداد قابل توجهی از زوج ها (   762 مورد  ) که تصمیم گرفتند  راه جداگانه ای را در پیش بگیرند پس از گذراندن بیش از 25 سال زندگی مشترک بوده  است .در این بین 92 زوج تازه ازدواج نموده موافقت خود را برای طلاق اعلام نموده اند . در 7/40 درصد از طلاق ها، زوجین بدون فرزند بوده و در 33.8 درصد، آنها تا به حال یک فرزند داشته اند . . فقط 5/24 درصد از زوج های  طلاق گرفته تا به حال دو یا چند فرزند داشته اند .  آمار ها نشان می دهد بیشترین تمرکز طلاق ها در محدوده منطقه  اسلاوانی و شهر  زاگرب که یک چهارم جمعیت  کرواسی را شامل می  شود  رخ داده  و کمترین آن در شهر های ساحلی کرواسی می باشد .جزایر و  شهر های ساحلی " Cres "،  "Crikvenica"،  "Krk "، "Stari"و" Drnis" و ... به دلیل برخورداری از آب و هوای خوب و ساکنانی ورزشکار  دارای ازدواج های خوب بوده اند .   تنها در دو شهر "Obrovac "و  "Vrlika" در سال 2009 اصلا طلاقی به ثبت نرسیده است .

 

 

 

ترجمه و عرضه آثار " اورلیوس آگوستین " به زبان کرواتی در کرواسی

"Aurelius Augustine" از بزرگان کلیسای کاتولیک و نویسنده کتاب می باشد کتاب" در موسیقی "اخیرا توسط انتشارات (E. Čić) متشکل از 6 کتاب به زبان کرواتی ترجمه و به بازار کتاب کرواسی را یافت"  .اورلیوس اوگوستینوس" معروف به" سنت اوگوستین"  از تأثیرگذارترین فیلسوفان و اندیشمندان قرون وسطی محسوب می گردد. او از شکل دهندگان سنت مسیحی غربی (کاتولیک و پروتستان) به حساب می آید. وی از نظریه پردازان بزرگ مسیحی در باب تثلیث است. از دیدگاه او خدای واحد و حقیقی از سه شخص تحت عناوین: پدر، پسر و روح القدس تشکیل یافته است. اوگوستین مهم ترین صفت خداوند را وحدت معرفی می کند و بیان می کند که این امر مسیحیان را با مشرکان متمایز می کند.

 

برنامه ریزی دراز مدت دانشکده ریکا برای زبان ایتالیائی

رییس دانشکده فلسفه در دانشگاه "Rijeka "  از برنامه ریزی برای دوره  ای  از مطالعات ایتالیایی با هدف ترویج زبان و فرهنگ ایتالیایی خبر داد.  وی گفت  که برنامه آموزش مادام العمر برای جامعه محلی در نظر گرفته شد است  د رحال حاضر با حمایت  و پشتیبانی شهردار و کنسول ایتالیا در این شهر این کار با قوت ادامه خواهد یافت.  وی یاد آور شد این دانشکده یک مرکز قوی برای مطالعات ایتالیائی بوده و در حال  حاضر همکاری بسیار خوبی با دانشگاه ها در ایتالیا دارد .(یاد آور می شود شهر های نزدیک به ایتالیا تحت نفوذ فرهنگی و زبانی ایتالیائی ها قرار داشته و مردم آن به دو گویش ایتالیائی و کرواتی صحبت می نمایند و بعضا پرچم ایتالیا بر سر در شهرداری نصب می باشد)

 

یک بازیگر کروات به عنوان 10 بازیگر برتر اروپا شناخته شد

سازمان توسعه فیلم اروپا (EFP)  اسامی ده  بازیگر با استعداد تازه وارد اروپا را در جشنواره فیلم برلین اعلام کرد . این برنامه برای 14 سال متوالی برگزار می شود.  این بازیگران که از یک لیست 25 نفره از 32 کشور اروپایی توسط  متخصصان صنعت فیلم انتخاب شده اند  شامل "Marija Skaricic" از کرواسی  برای نقش او را در  فیلم "مادر آسفالت" ، از انگلیس " Andrea Riseborough " از آلبانی" Nik Xhelilaj" ،  از آلمان   " Alexander Fehling   " ،  از مقدونیه "Natasa Petrovic "، از  ایرلند" Domhnall    Gleeson  " ،از  سوئدی Alicia Vikander ، و...

ماریا در خانواده ای پزشک " در 6 اوت 1977 دریوگسلاوی قدیم به دنیا آمد  اودر سن 11 سالگی پدر خود را از دست داد و تصمیم گرفت سنت پدر را ادامه  دهد و به مطالعه طب در دانشگاه زاگرب بپردازد او در شهر بزرگ مجذوب عشق به سینما و تئاتر شد و در آکادمی درام این شهر ثبت نام کرد ،وی  پس از دوسال تحصیل در این آکادمی و شاگردی "  بویان استوپیتسا " ( Stupica)  در سال 1957 به تئاتر زاگرب پیوست ، سپس به دوست خود درتئاتر " gostima" پیوست و 5 سال در آنجا مشغول کار بود  او هم اکنون   عضو تئاتر ملی کرواسی است و همزمان در فیلم های سینمایی مشغول بازیگری است . متاهل و یک پسر و یک نوه دارد  وی در سال 2006 برنده جایزه" قلب بوسنی" برای نقش اول زن در فیلم Fraulein   نیز شده است

 

کنسرت موسیقی در زاگرب

          دفتر مدیریت و گردشگری موسیقی  زاگرب، کنسرت گروه بابونه را  به عنوان هدیه آغاز  سال نو به شهروندان و مهمانان شهر زاگرب تقدیم کرد . این کنسرت در شب سال نو در 31 دسامبر   و  در میدان" Jelačić " برگزار می شود .

 

4 وزیر  در کابینه دولت  کرواسی ، بطور همزمان از کار برکنار شدند  

نخست وزیر کرواسی گفته که وزرای برکنار شده در کارهای خود موفق بودند اما تصمیم بر آن شده که آنها به عنوان نماینده، به فعالیت سیاسی خود در مجلس نمایندگان کرواسی ادامه دهند. وزرای دارایی ، فرهنگ ،  دفاع و راه و ترابری کابینه کرواسی از سوی نخست وزیر این کشور از کار برکنار شدند. 

یادرانکا کوسور نخست وزیر کرواسی خبر از برکناری چهار وزیر کابینه خود داد ، این برکناری ها را در چارچوب ترمیم ساختار دولت اعلام کرد.نخست وزیر کرواسی گفت که وزرای برکنار شده در کارهای خود برای پیشبرد امور کشور موفق بودند اما تصمیم گرفته شده است که آنها به عنوان نماینده، به فعالیت سیاسی خود در مجلس نمایندگان کرواسی ادامه دهند.نشست فوق العاده پارلمان کرواسی که در آن انتخاب وزرای جدید کابینه دولت باید مورد تصویب قرار بگیرد 29 دسامبر امسال - 8 دی ماه- برگزار می شود.

 

 

عرضه آلبوم جدید با عنوان " موسیقی دوستی"

          عرضه آلبوم جدید نوازنده  کروات "Marija Pavlovic"تحت عنوان " موسیقی دوستی" در کرواسی شروع شد  توزیع این مجموعه آهنگ ها در قالب لوح فشرده از 27 دسامبر آغاز شده است..

"  Marija " در سال 1965در منطقه ای با نام مریم به دنیا آمد .  و از جوانی وارد دنیای موسیقی شد . از سن 9 سالگی به نواختن کلارینت پرداخت و درسال 1994 به اکادمی موسیقی زاگرب رفت . در سال 1997 از مرکز آموزشی  " Pravdić " فارغ التحصیل و در سال 2002 از دانشگاه سالزبورگ  موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس شد . او در سن 12 سالگی نفر دوم مسابقه کلارینت و دو سال بعد نفر اول آن شد او در سال 1997  جایزه بین المللی در یاهاما ، 1998 جایزه اول رادیو کرواسی ، 1998 جایزه ارکستر فیلارمونیک زاگرب و 2001 عضو جامعه یهودی و 2002 جایزه بهترین دانشجوی  سالزبورگ اتریش را  از وزارت فرهنگ و علوم آن کشور و 2006 جایزه اول ایتالیا را به خود اختصاص   داده است .  او در  سوابق  کاری خود در ارکستر هایی ی چون ارکستر مجلسی کرواتی، ارکستر سمفونیک دوبرونیک ، ارکستر فیلارمونیک زاگرب، ارکستر فیلارمونیک، تکنوازان زاگرب ، ارکستر موزیک نرم افزار سالزبورگ ، ارکستر مجلسی بروکسل اجرا داشته و به  بصورت انفرادی در آمریکا ،  رژیم اشغالگر قدس ، اتریش ، آلمان ، بلژیک و ایتالیا برنامه اجرا نموده است .

نمایشگاه هنرمند کروات در اسلوانی

در تاریخ 29 دسامبر در گالری P74 شهر "لوبلیانا" ،پایتخت  اسلوانی آثاری از هنرمند کروات   " Martinis Dalibor" به نمایش عمومی در می آید این نمایشگاه  که با عنوان "تصویر جهانی" است تا 17 ژانویه  2011 ادامه دارد "دالیبور مارتینس "  هنرمند transmedia و ساز ویدیویی است. وی نمایشگاههای  بین المللی زیادی  مانند دوسالانه سائوپائولو، Dokumenta، دوسالانه ونیز، ویدئو و فیلم جشنواره های برلین، توکیو، مونترال، سان فرانسیسکو ، و لوکارنو و ... شرکت داشته است .

" Martinis " به  دریافت چندین جایزه بین المللی از جشنواره فیلم توکیو 1984، Wrocław 1991، Triest سال 1996 و ... نائل آمده است .

 

 

آشنایی با موزه مرکز اسناد کرواسی

 این موزه در سال 1955 به عنوان اسناد و مدارک ، اطلاعات و ارتباطات به عنوان شعبه ای از  موزه های  کرواسی  تاسیس شده است.این موزه فعالیت های اساسی خود را در نگهداری  اسناد و مدارک ، مشاوره، موزه شناسی ،  امور تحقیقاتی، آموزشی، انتشارات، کتابخانه و فعالیت های  نمایشگاهی و  شرکت درجامعه موزه  های کرواسی و بین المللی  اختصاص داده است.

از 225 موزه و گالری کرواسی 127 مجموعه ، موزه،و گالری متعلق به جوامع مذهبی  و بقیه توسط بخش خصوصی اداره می شود . و جمعا  6،000،000  اشیاء را نگهداری می نمایند

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1952
Visitorsofday : 190
Visitorsofpage : 450799
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.5000

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها