سه شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

خبر شماره 4

 

مراسم پایان مرمت ساختمان " Matica Hrvatska"

هینا/ خبرگزاری رسمی کرواسی

" Matica Hrvatska" که جامعه مرکزی فرهنگی کرواسی است که  طی مراسمی با حضور شخصیتهای کروات بعد از مرمت ، بازگشائی شد . این مراسم با حضور رییس جمهور ، نخست وزیر و شهردار زاگرب و اسقف  اعظم زاگرب و جمعی از شخصیتهای سیاسی و دولتی همراه بود . این موسسه  با تاریخ 168 ساله خود یکی از قدیمی ترین انجمن های  فرهنگی اروپا بود. در سال 1842 به عنوان " Matica Hrvatska " و با هدف ترویج ایده احیای هویت ملی و روشنگری فرهنگی تاسیس شد . پس از تصویب  بیانیه 1967به یکی از ستون های جنبش کرواتی تبدیل  شد و در یوگسلاوی سابق به این تشکل  اجازه فعالیت داده نشد  ، اما پس از استقلال کرواسی فعالیت خود را بطور جدی ادامه داد . عمده فعالیتهای این انجمن در حوزه چاپ و نشر کتاب و برگزاری سخنرانی ها ، نمایشگاه ها و کنسرت هاو میز گرد ها می باشد .

 

میدان " Josipa Jelacica" در زاگرب بیستمین میدان زیبای اروپا

هینا/ خبرگزاری رسمی کرواسی

بر اساس نظرسنجی  انجام شده در یک وبلاگ بلژیکی به نام  " StedenTripper" میدانی در  زاگرب رتبه  بیستم را به خود اختصاص داد  این وبلاگ یکی از محبوبترین وبلاگ در بروکسل بلژیک است . قبل از آن میدان هائی از روسیه  ، فرانسه ، انگلیس  و ایتالیا  قرار دارند .

 

اسقف اعظم کرواسی منصوب شد

هینا/ خبرگزاری رسمی کرواسی

پاپ بندیکت شانزدهم ، کاردینال " یوسیپ   بوزانیچ  "  را به عنوان اسقف اعظم کرواسی  منصوب کرد .  وی یکی از اعضای جماعت کاتولیک برای آموزش و پرورش ، عضو مجمع مذهبی کاتولیک زاگرب  می باشد .

 

یک اثر از کرواسی در فهرست ميراث معنوي يونسكو قرار گرفت

سایت اینترنتی ست تایمز

پنجمين نشست كميته بين دولتي يونسكو براي حفاظت از ميراث فرهنگ معنوي كه در نايروبي پايتخت كنيا به بررسي آثار فرهنگي ارائه شده از سوي 31 كشور جهان اختصاص داشت ،  آواز سنتي اویکانیه  از كشور كرواسي  را در فهرست خود قرار داد . این  نوع از آواز سنتی که به خوانندگان( مرد و  زن ) اجازه می دهد تا با استفاده از لرزش گلو و تا مدتی که نفس دارند با آواز خود ادامه دهند . اشعار آن برگرفته از موضوعات اجتماعی ، سیاست و عشق می باشد  

 

جشنواره بین المللی تئاتر «صحنه کوچک»  در شهر ساحلی رییکا  

سایت اینترنتی  ایربا  

    این جشنواره که به عرضه آثار گروه‌های کوچک مستقل و غیر حرفه‌ای اروپا اختصاص دارد  در شهر "رییکا" (واقع در غرب کرواسی) برگزار می‌شود.  این جشنواره در سال 1994 و با همکاری فرهنگستان کرواسی بنا نهاده شده و هر ساله تماشاخانه‌های مختلف این شهر میزبان این جشنواره هستند. امسال جشنواره "صحنه کوچک" که به یک جشنواره بین‌المللی ارتقا یافته، اردیبهشت‌ماه سال آینده  برگزار می‌شود. گفتنی است که زمستان امسال نیز جشنواره تئاتر سالیانه دیگری در شهر باستانی "دوبروونیک" برگزار خواهد شد.

 

 

بازداشت نخست وزیر سابق کرواسی در برزگراه سنت میشل اتریش

هینا/ خبرگزاری رسمی کرواسی

 دفتر جرایم فدرال وین اعلام کرد ، نخست وزیر سابق کرواسی که بدلیل شواهد بدست آمده در یک تحقیقات مبارزه با فساد تحت پیگرد بود، در یکی از بزرگراههای اتریش بازداشت ودر زندانی در استان غربی سالزبورگ در زندانی شد .

شد. ایوو ساندر که بالاترین مقام رسمی کرواسی است ، در محل دهکده کوهستانی سنت میشل در 300 کیلومتری غرب وین بازداشت شد . ایوو ساندر، نخست‌وزیر سابق کرواسی، روز پنجشنبه ‌کمی قبل از آنکه پارلمان کرواسی مصونیت قضایی وی را لغو کند، این کشور را ترک کرد. ولی بلافاصله دستگیر و در زمان دستگیری اعلام کرد اتهاماتش را نمی پذیرد  و آن را دارای انگیزه‌های سیاسی دانست. بنا به درخواست دادستان کرواسی، پارلمان این کشور به اتفاق آرا تصمیم به لغو مصونیت قضایی ساندر گرفت و کمی قبل  از آن وی کرواسی را ترک کرد.

دادستانهای کرواسی وی را متهم کرده‌اند که در طول مدت تصدی مقام نخست‌وزیری از سال 2004 تا 2009 ، به نفع حزب محافظه کار خود(HDZ) از بودجه کشور، ریخت و پاش کرده است.در حالی که کرواسی تمام سعی خود را می‌کند تا بروکسل را از عزم این کشور در مبارزه برای ریشه‌کن کردن فساد در این کشور متقاعد سازد، تحلیلگران معتقدند که این اقدام صورت گرفته علیه ساندر می‌تواند نقش مثبتی در پذیرش درخواست زاگرب برای عضویت در اتحادیه اروپا ایفا کند. 

ویسلتالر باخمن، یک مقام رسمی پلیس فدرال وین در تلویزیون اتریش اظهار داشت که مقامات کرواسی از هم اکنون به مدت 30 روز فرصت دارند تا مدارک را که قوه قضاییه اتریش بتواند بر پایه آنها دستور استرداد سانادر را صادر کند به این کشور ارائه دهند

وزارت دادگستری کرواسی روز دوشنبه با ارائه درخواست رسمی به نهادهای قضایی اتریش خواستار استرداد ایوو ساندر نخست وزیر سابق کرواسی به پایتخت این کشور شد.

وسنا دوورانیچ معاون وزیر دادگستری کرواسی اعلام کرد  با اشاره به ارسال اسناد مورد نیاز به نهاد قضایی اتریش مبنی بر دست داشتن سانادر در فساد مالی در زمان نخست وزیری، از درخواست استرداد وی از کشور اتریش توسط وزارت دادگستری کرواسی خبر داد.

با عنایت به گزارش جدید اتحادیه ی اروپا ،کرواسی امیدوار است که گفت‌وگوها برای ورود این کشور به اتحادیه اروپا به نتیجه برسد و یکی از پارامترهای تعیین کننده در این زمینه که به شدت زیر نظر این اتحادیه قرار دارد، تعهد کرواسی در مبارزه با فساد است.

 

معمار صلح دیتون درگذشت

سایت اینترنتی ست تایمز

" ریچارد هالبروک" دیپلمات برجسته آمریکایی در آستانه پانزدهمین  سالگرد از امضای موافقت نامه دیتون درگذشت.  او دیپلمات برجسته آمریکائی در منطقه بالکان و معمار پیمان صلح دیتون بود  .وی در سن ۶۹ سالگی در حالی که به عنوان  فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان خدمت می کرد، درگذشت. یکی از دستاوردهای عمده هالبروک ایفای نقشی کارساز در مذاکرات صلح دیتون بود. بر اساس این مذاکرات و قراردادی که  که در ۱۶ دسامبر ۱۹۹۵ در پاریس به امضای  رهبران صربستان، بوسنی و کرواسی رسید،  صلح در بوسنی - هرزه گوین برقرار شد تا مناقشه قومی که ۱۰۰ هزار کشته برجای گذاشته بود، پایان یابد.موفقیت در به امضا رساندن قرار داد صلح دیتون سبب شد تا هالبروک در سال 1997 به عنوان یکی از نامزد‌های اصلی تصدی گری سمت وزارت امور خارجه آمریکا مطرح شود، اما بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا در نهایت مادلین آلبرایت را به جای او در مقام وزیر امور خارجه آمریکا منصوب کرد.

هالبروک در سال‌های 1999 تا سال 2001 نیز سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بود . هالبروک در زمان انتخابات ریاست جمهوری 2004 آمریکا نیز سمت مشاور جان کری کاندیدای دموکرات‌ها در این انتخابات را عهده دار بود.ریچارد هالبروک ، از ابتدای سال 2009، به سمت فرستاده ویژه آمریکا به پاکستان و افغانستان در دولت باراک اوباما منصوب شد . هالبروك تنها فردی محسوب می‌شود که سمت مشاور وزیر امور خارجه آمریکا را در دو منطقه جداگانه در جهان عهده دار بوده است .

اختلافات موجود در بین اقوام بالکان مسئله ای تاریخی است و بوسنی همواره محل برخورد سه مذهب بوده است، کاتولیکها در شمال بالکان، ارتدوکسها در جنوب و مسلمانان. هر یک از اینها نیز پشتیبانان سنتی دارند که در مواقع لزوم و به هر قیمتی از آنان دفاع می کنند. پشتیبان سنتی صربها، روسها و دیگر کشورهای ارتدوکس هستند، پشتیبانهای سنتی کاتولیکها و کرواتها اروپاییها به سرکردگی آلمان هستند و دولت عثمانی و پس از آن ترکیه پشتیبان سنتی مسلمانان بوده است، هر چند آمریکا نیز برای توجیه حضور خود در منطقه گاهی از مسلمانان این منطقه حمایت کرده است. قرارداد صلح دیتون سرانجام پس از نوشته شدن طرحهای صلح بیشماری نهایی شده است، از جمله طرح لیسبون، طرح ونس و اوئن، قرارداد واشنگتن و چند طرح دیگر که قرارداد صلح دیتون کاملترین آنهاست. تمامی قراردادهای پیش از دیتون بر اساس تقسیم بوسنی و اختصاص بخش کوچکی از آن به مسلمانان نوشته شده، با این حال تنها در قرارداد دیتون که امروز انتقادهای فراوانی به آن می شود، یکپارچگی بوسنی را مورد تاکید قرار داده است. در زمان امضای قرارداد دیتون در سال 1993، مسلمانان از همه طرف محاصره بودند، در آن زمان  مسلمانان از گرسنگی می مردند و مسئله اصلی آنان جنگ نبود، وضع به گونه ای شده بود که عده ای از مسلمانان کرواسی با استخدام زنانی از بلاروس با ظاهر نامناسب، می کوشیدند آرد و مواد غذایی را از میان حلقه محاصره صربها به مسلمانان بوسنی برسانند. در همین زمان بود که قرارداد دیتون با میانجیگری "ریچارد هالبروک" مشاور وقت وزیر خارجه آمریکا مطرح شد. در این زمان بوسنی عملا تقسیم شده بود و هالبروک و دوستانش برای راضی کردن صربها به ترک مخاصمه و گرفتن امتیازهای بیشتر برای مسلمانان، اقداماتی را انجام دادند اظهارات "رادوان کاراجیچ" پس از دستگیری، مبنی بر قول هالبروک برای تامین مصونیت وی با پایان جنگ بوسنی، نشان می دهد  که قول شفاهی این مسئله برای کسب رضایت کارجیچ جهت امضای قرارداد صلح از سوی هالبروک به وی داده شده باشد، هیچ مدرک و امضایی در این مورد وجود ندارد و به همین دلیل هالبروک می تواند قول شفاهی برای حمایت از کاراجییچ به او داده باشد. اما هسته اصلی در قرارداد دیتون، حفظ تمامیت بوسنی و اتحاد اقوام این کشور بود و نویسندگان آن کوشیدند این یکپارچگی را هر چند بصورت سست، ایجاد کنند. این در حالی است که هم اکنون با تغییر شرایط جنگی و عدم کارایی قرارداد دیتون، هر سه طرف این قرارداد به این نتیجه رسیده اند که باید در مفاد آن تغییراتی صورت گیرد . در  بوسنی مذاکرات صلح در بحبوهه جنگ و درست زمانی آغاز شد که سرزمینهای مسلمانان در دست صربها بود و معاهده صلح نیز با همین شرایط منتهی با تغییری بسیار اندک در این مواضع به امضا رسید، به همین دلیل بخشهای زیادی از سرزمینهای مسلمانان هرگز به آنان بازگردانده نشد و پس از جنگ نیز بدلیل لزوم جلوگیری از بروز مجدد اختلافات ، مورد پیگیری قرار نگرفت.

 

 

 

اعزام سرباز بیشتر کرواسی به افغانستان

هینا خبرگزاری رسمی کرواسی

مجلس کرواسی تصمیم گرفت 30 (سی ) سرباز به افغانستان اعزام نماید . با اعزام این سربازان تعداد این سربازان  طی دوسال آینده به 350 نفر افزایش خواهد یافت . کرواسی در غالب کمک به نیرو های حافظ امنیت  بین المللی  (آیساف )  از سال 2003 در این کشور حضور دارد .

 

حمایت اتریش از کرواسی برای الحاق به  اتحادیه اروپا یی

هینا خبرگزاری رسمی کرواسی

  "Jadranka Kosor" نخست وزیر کرواسی پس از ملاقات با صدراعظم اتریش                            " Werner Faymann"  اعلام کرد اتریش یکی از سرمایه گذاران عمده در کرواسی بوده و امیدواریم همکاری اقتصادی دوجانبه افزایش یابد او مطمئن است تعامل خوب کرواسی با  اتریش خصوصا بخش های قضایی برای استرداد "  ایوو ساندر " متهم به فساد مالی و چهر ه های سرشناس کرواسی  ،  در مذاکرات سال آینده میلادی برای الحاق این کشور به اتحادیه اروپایی کمک خواهد کرد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1814
Visitorsofday : 154
Visitorsofpage : 454324
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.7188

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها