پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

خبر شماره 3-  )آذر 89)

 

توافق پستی رژیم اشغالگر فلسطین  و کرواسی

هینا ( خبرگزاری رسمی کرواسی )

بر اساس توافق صورت گرفته  بین خدمات پست کرواسی و رژیم اشغالگر قدس همکاریهای فنی افزایش می یابد . بر اساس این توافق  ،  تخصص و تجربه کرواتها در مرحله دوم روند بازسازی این رژیم بکار گرفته می شود .  این همکاریها در درجه اول به نوسازی فرآیندهای کسب و کار اشاره دارد. براساس گزارش های جدید، دولت رژیم صهیونیستی در پی تیره شدن روابطش با ترکیه به ویژه بعد از حمله رژیم صهیونیستی به ناوگان آزادی در اواخر ماه مه به دنبال تحکیم روابط اطلاعاتی خود با کشورهای منطقه بالکان به ویژه یونان و بلغارستان علیه ترکیه است.مشترک بودن منافع این رژیم و کشورهای حوزه بالکان موجب تحکیم همکاری های اطلاعاتی و انجام مانورهای نظامی مشترک و نیز تحکیم همکاری های اقتصادی میان اسرائیل و کشورهای این منطقه شده است.در حال حاضر صدها هزار گردشگر به طور متقابل به اراضی اشغالی و بالکان سفر می‌کنند، اسرائیل روابط خود را با قبرس،‌ رومانی‌، صربستان‌، مقدونیه‌، کرواسی، ‌یونان و بلغارستان تحکیم بخشیده است. این کشورها از نگرانی‌های اسرائیل در قبال موضع گیری ترکیه می‌کاهند.        

 

سفر نخست وزیر کرواسی به ترکیه

سایت اینترنتی (ایربا )

در چهارچوب مکانیزم مشاورات سه جانبه بین ترکیه، بوسنی و کرواسی، امکانات همکاری و پروژه های مشترک سه کشور"  یادرانکا کوسور  " ، نخست وزیر کرواسی بنا به دعوت  " رجب طیب اردوغان" نخست وزیر، 5 آذر  وارد ترکیه شد در این دیدار دو روزه اردوغان و کوسور بعد از گفتگوی دو جانبه به مذاکرات رسمی بین هیئت های دو کشور را سرپرستی خواهند کرد.در این مذاکرات، که طی آن روابط ترکیه و کرواسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت، تبادل نظرهایی پیرامون موضوعات منطقه ای و بین المللی مورد علاقه ی دو کشور و در راس آن تحولات شبه جزیره بالکان و روند مذاکرات عضویت ترکیه و کرواسی در اتحادیه اروپا بعمل خواهد آمد.نخست وزیر کرواسی در دومین روز سفرش به ترکیه، با عزیمت به استانبول و دیدار با محافل سیاسی - اقتصادی از اماکن تاریخی و فرهنگی این شهر بازدید خواهد کرد.آنکارا طی ماه های اخیر با پیگیری دیپلماسی همه جانبه ضمن بهره گیری هوشمند انه از ظرفیت های منطقه ای و فرامنطقه ای خود علاوه بر ورود به مباحث مهم جهانی از جمله سپر موشکی آمریکا در اروپا و مسئله هسته ای ایران توجهات جهانی را به خود جلب کرده است.

 

 

 

 

 

کودکان کرواتی از قافله بازیهای کامپیوتری جهانی  عقب نیستد .

سایت اینترنتی ست تایمز

مطالعه روی  مصرف کنندگان iPad ،   پیش از تعطیلات کریسمس  نشان داده یک سوم کودکان بین شش تا  12 سال  می خواهند طی شش ماه آینده آنرا تهیه نمایند . افراد   بالای  13 سال که  به کامپیوتر و تلویزیون دسترسی دارند ، نینتندو (Nintendo  ) و پلی استیشن را استفاده نموده  چرا که اینها  در سنین پایین تر iPad را تجربه نموده و علاقه ای به آن ندارند . این در حالی است که نوجوانان  کرواتی  از قافله  بازیهای کامپیوتری جهانی عقب نمانده  و تقریبا 74 % از طریق تلفن همراه  ، 85% به  وسیله کامپیوتر،  91 % با استفاده از اینترنت و تقریبا" نیمی از کودکان به صورت آنلاین به این بازیها دسترسی دارند .

            آندریاس  لووریتس  ( Andreas Lovric ) پدر دو فرزند ، می گوید که کودکان او (در سن 13 و 14) از طریق موبایل  ، mp3 ، رایانه ، پلی استیشن و دوربین های دیجیتال به این  بازیها دسترسی داشته اند  آنها 5 سال پیش استفاده از تلفن همراه را شروع و در اسرع وقت به کار با کامپیوتر پرداخته اند و آموزش آنها برای کار با کامپیوتر را آغاز و من اعتقاد دارم کودکان باید فعال بوده و تکنولوژی های جدید  را سریع فرا بگیرند .

 

سفر رئیس جمهور کرواسی به موستار

سایت انجمن دوستی

"ایوو یوسیپوویچ" رئیس جمهور کرواسی در موستار اظهار داشت که از کلیه راه حلهایی که توسط سیاستمداران داخلی بوسنی ارائه شده و نهایتا" به تساوی حقوق کرواتها می انجامد، حمایت می کند. وی در موستار با سران احزاب سیاسی کروات و نمایندگان حزب سوسیال دمکرات ملاقات کرد. یوسیپوویچ در بخشی از اظهارات خود گفت: می دانیم که بوسنی و هرزگوین اصلاحات قانون اساسی را در پیش روی دارد.  برای جمهوری کرواسی مهمترین مسئله این است که تساوی نهادینه حقوق قوم کروات در بوسنی تامین شود اما نحوه تحقق این مهم به توافق نظر طرفین در بوسنی بستگی دارد. وی توافق نظر سران دو حزب مطرح کروات را گامی مهم در حیات سیاسی و آینده بوسنی تلقی کرد و توافق نظر سران احزاب سیاسی کروات در خصوص مسائل عمده کرواتها علیرغم  اختلافات بین این احزاب را خوش بینانه ارزیابی کرد. وی در پاسخ به این سوال که "آیا از ایده ایجاد چهار واحد فدرال حمایت میکند؟" گفت: از هر راه حلی که به تساوی حقوق کرواتها منتهی شود حمایت می کنم. راههای مختلفی جهت تحقق یک هدف واحد وجود دارد مردم می بایست آنچه دوست دارند را انتخاب کنند و من یقینا کسی نیستم که در این راستا داوری کنم. قابل ذکر است که ایوو یوسیپوویچ رئیس جمهور کرواسی حدود بیست روز دیگر به بانیالوکا نیز سفر خواهد کرد. دراگان چوویچ رهبر جامعه دمکراتیک کروات ضمن اظهار این خبر تصریح کرد که رئیس جمهور کنونی کرواسی تغییر صریحی در روابط کرواسی با بوسنی ایجاد کرده و مردم در کلیه نقاط بوسنی نظر مثبتی نسبت به وی دارند.

 

 

 

 

 آواز دسته جمعی کرواتی به سبک کلیسائی

سایت اینترنتی ست تایمز

آواز  "  Klapa  " در قرن 19 میلادی در " دالماتیا  " منطقه ساحلی جنوب کرواسی ظهور کرد این نوع از آواز  سنتی در این منطقه که در کرواسی به خاطر جاذبه های طبیعی معروف است رواج دارد این نوع از موسیقی  در میان زندگی عادی مردم در شهر ها  و روستا های   منطقه دالماتیا  پدید آمده است. و عشق خود را از طریق  آواز خواندن با  موسیقی در هر مکانی از ساعت های طولانی در قایق های ماهیگیری تا در سواحل یا پشت شیشه پنجره  منزل ابراز می نمایند . Klapa در مورد زندگی ، زیبایی آن ، و مشکلات زنده ماندن در شرایط ناخوشایند است.

 

وزیر فرهنگ کرواسی از تدوین قانون جدید برای شبکه های تلوزیونی  ملی این کشور خبر داد

هینا ( خبرگزاری رسمی کرواسی )

 

" Bozo Biskupic "وزیر فرهنگ کرواسی در مجلس این کشور گفت قانون جدید باعث  ثبات و استقلال رادیو و تلویزیون  ملی کرواسی (HRT)  خواهد شد .  این قوانین ، HRT را یک نهاد عمومی برای خدمات رسانه ای معرفی می نماید اما این قوانین سازمان های داخلی  را شامل نمی شود بر اساس قانون ، HRT یک قرارداد پنج ساله با دولت تنظیم می نماید و با توجه به برنامه های تولیدی و منابع موجود میزان بودجه اش مشخص می شود . هیئت مدیره HRT  متشکل از رییس جمهور و دو عضو دیگر که مدیریت شورای برنامه ها و پنج عضو هیئت نظارت را به عهده دارند چهار عضو این شورا از طرف مجلس  معرفی می گردد .هیئت نظارت پاسخگوی مسائل مالی نیز می باشد .11 نفر از اعضای شورای برنامه ها متشکل از روشنفکران برجسته ، هنرمندان ، دانشمندان و فعالان جامعه مدنی منصوب و به مجلس معرفی شده اند . این شورا  وظیفه تعیین سردبیران ارشد را با در نظر گرفتن آراء روزنامه نگاران و سردبیران به عهده دارد .HRT موظف است برای اطلاع  رسانی درست  ، به شیوه ای صحیح ، کامل ، بی طرفانه و به موقع در مورد اتفاقات و تحولات در داخل و خارج کرواسی  ضمن احترام به  اندیشه های سیاسی ، مذهبی اقدام  نماید . بودجه  سالانه  از تبلیغات تلوزیونی و 5/1 % از متوسط حقوق و درآمد خالص و ناخالص تامین می گردد . با توجه به علاقه کرواتها به موسیقی 40 %از برنامه ها  ی رادیو و تلویزیونی  به موسیقی اختصاص یابد . این لایحه از جانب تمام احزاب پارلمان تایید شد.

 

هفته فرهنگی صربستان در کرواسی

هینا ( خبرگزاری رسمی کرواسی )

"Prosvjeta" انجمن  فرهنگی صربی-کرواتی از تاریخ 4 تا 6 دسامبر  در زاگرب هفته فرهنگی برگزار می نماید .پخش فیلم از کارگردانان صربستان " Marko Babac " و" Jovan Todorovic" و فیلم های دانشجویان فیلم بلگراد و آکادمی تاتر در سینمای اروپای زاگرب از مهمترین برنامه ها است . ورود برای عموم رایگان است .از سال 2006 بطورسالانه ،روز فرهنگ صربی در زاگرب  برگزار می شود.

 

 جایزه هنرمند جوان به  " Nina Kurtela"

هینا ( خبرگزاری رسمی کرواسی )

جایزه هنرمند جوان " CEE"به هنرمندان جوان شرکت کننده  از مرکز و شرق اروپادر محل KulturKontakt اتریش به خانم " نینا  " از کرواسی رسید .

 

دریافت جایزه برای فیلم کرواتی

هینا ( خبرگزاری رسمی کرواسی )

جایزه جشنواره بین المللی دانشجویی در صوفیه (بلغارستان)در دوبخش مستند و بلند به فیلم ساز جوان کروات"Matija Vuksic "  به خاطر  فیلم اش با عنوان" بنجامین"  رسید.

 

نمایشگاه کتاب

هینا ( خبرگزاری رسمی کرواسی )

نمایشگاه کتاب "Castropola"  در شهر های ساحلی دریای آدریاتیک در  کرواسی و در شهر Pula از روز های سوم تا دوازدهم دسامبر برگزار می شود .

 

نمایشگاه عکاسی  در زاگرب

هینا ( خبرگزاری رسمی کرواسی )

 به مناسبت روز ملی جمهوری رومانی نمایشگاه عکاسی معاصر رومانیایی ها  شامل آثار 33 عکاس در روز چهارشنبه اول دسامبر  در محل  "  موزه ی مجسمه  " شهر زاگرب برگزار شد  .

 

ارائه آثار نقاش کروات درروسیه

هینا ( خبرگزاری رسمی کرواسی )

 

"  Stipe Nobilo  "نقاش کروات آثار خود را  به صورت انفرادی و با حمایت سفارت کرواسی در روسیه، در گالری شهر " کالینینگراد" در قالب نمایشگاهی  با عنوان " باغ مدیترانه " از 25 نوامبر لغایت 15 ژانویه  2011  ارائه می نماید .

 

جشنواره فیلم " حقوق بشر در زاگرب

از 6 لغایت 11 دسامبر ، هشتمین جشنواره ی فیلم های حقوق بشر در محل سینما اروپا و دوکوکینوی شهر زاگرب و سینما هنر شهر ریکا  برپا می گردد. در این دوره از جشنواره توجه ویژه به مجموعه آثار فیلم ساز آلمانی"Alexander Kluge" خواهد شد .

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1766
Visitorsofday : 151
Visitorsofpage : 450760
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.2969

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها