پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

      رویای مهاجران غیر قانونی برای  زندگی بهتر در اتحادیه اروپا

 

(گزارشی از الکساندر کریستی خبرنگار" SETimes " کرواسی از جنوب شرقی اروپا در استانبول 22/11/2010 )

   ترجمه از : سید رضا جعفری کارشناس فرهنگی رایزنی کرواسی / آذر 89

    منعکس در سایت ایران و بالکان مورخ 5 /9/89

  

سهم" Gibril "  19 ساله اهل دارفور از رویایش در اروپا فقط یک فنجان چای در حومه شهر استانبول است. با چند جوان صحبت  نمودم و مردان حاضر  اعلام کردند که چه خطر اتی را برای رسیدن به اینجا متحمل شده اند . آنها معتقدند که (در اروپا ) هم در مدرسه حضور یافته و شرایطی را برای کارکردن  خواهند داشت . آنها  امیدوار ند در عرض یک هفته از طریق مرز زمینی ترکیه با یونان عبور نموده ، او خودش را در پناه  قاچاقچیان انسان قرار داده و به خطرات این کار (عبور از رودخانه )  و  بازتاب های آن آگاه بوده  اما سه ماه از خانه دور شده تا به اینجا برسد و هیچ گزینه دیگری را در پیش رو ندارد . او می گوید که اگر من به کشورم برگردم مرا خواهند کشت .

     "Gibril" یکی از ده ها هزار مهاجری است که به دلیل فقر ، جنگ ، آزار و اذیت از سراسر آسیا و آفریقا در سال جاری به استانبول که در حال حاضر دروازه اصلی ورود به اتحادیه اروپا است ، آمده اند . از اینجا قاچاقچیان، مهاجران را  با عبور از رودخانه مرزی بین  یونان وترکیه به نام " Evros "به اروپا می رسانند . از ژانویه تا سپتامبر سال جاری فقط در محدوده 12/5 کیلومتری مرز ترکیه در "EVROS" 31400 مهاجر غیر قانونی دستگیر شدند .  90 درصد ورود های  غیر قانونی به اتحادیه اروپا از یونان انجام شده است .

به دلیل مسدود بودن سایر مسیر های ورود ،اکثرا از این منطقه وارد می شوند . در سال گذشته پیمانی بین ایتالیا و لیبی امضا  شد که  متعاقب آن و از طریق گشت زنی،  مهاجرت در سراسر مدیترانه کاهش یافت اما در عوض مهاجرت از راه جزایر یونان و دریا افزایش یافت.

در نزدیکی روستای مرزی   " Sidiro " یونان ، اجساد بیش از 140 مهاجر در تپه پوشیده از درخت مدفون  هست، این گور دسته جمعی، مدفن افراد  بی نام و نشانی است که  اکثرا  در در رودخانه" Evros " غرق شده اند که آیینه ی تحقق غم انگیز رویای مهاجران  برای رسیدن به اروپا است. قایق های لاستیکی کوچک مورد استفاده ی قاچاقچیان غالبا سنگین  و آماده ی  هر اتفاقی است . در ماه ژوئیه امسال  ، اجساد 13 مهاجر که توسط مین های زمینی  کشته شده اند، در کنار رودخانه شستشو داده شدند. ولی حتی برای اکثریت قریب به اتفاق مهاجران  که با موفقیت خود را  به یونان می رسانند  هنوز فاصله زیادی با رویای اروپائی خود  وجود دارد چرا که  فشار مهاجران ، بحران انسانی را در این کشور بدهکار بوجود آورده است . به گفته  " الکساندر زاوس"   رئیس سابق اداره ی مهاجرت یونان،  در این  کشور بین 500.000 الی 600.000 مهاجر غیر قانونی وجود دارد. بازداشتگاه ها ی مهاجران غیر قانونی شلوغ هستند  و اغلب شان  در فقر زندگی می کنند و  بسیاری از آن ها  در شهرهایی مانند آتن ، تسالونیکی و پادروس مرتکب جرم می شوند . وی ادامه می دهد: با وجود بحران اقتصادی موجود در یونان ، هر روز وضعیت سخت تر می شود  و من نگران بسیاری از مردم به خاطر همین موضوع هستم.  پیدا کردن یک شغل یا راه آسان  زندگی برای بسیاری از مردم خیلی دشوار است از سوی دیگر بسیاری از مردم بر این باورند که مهاجران زندگی خود را نابود می کنند .

گزارش ویژه ی آقای "  مانفرد نواک "  ، بدنبال سفر و بازدید  ده روزه نمایندگان  سازمان ملل متحد در اکتبر سال جاری از مراکز بازداشت ، هشدار دهنده و  حاکی از  شکنجه و شرایط غیر انسانی در این اماکن می باشد  . حسین، یک زندانی سابق اهل سودان  به خبرنگار  "SETimes" گفت  که او  در سلول سه متری شماره  پنج با 20 نفر دیگر ،هم سلول بوده و این که  این مکان بدترین محل در جهان بوده وی ادامه می دهد: آنها به ما یک ساندویچ و یک قهوه در روز می دادند، دو ماه بدون هیچ ورزشی زندانی بودم و تنها زمانی که مرا  برای انگشت نگاری بردند ، آفتاب را دیدم . اواخر ماه گذشته ،350 دستگیر شده که درحال عبور از مرز در اطراف روستاها ی یونانی    " Nea Vissa"  و "  Kastanies   "  شهر آتن بودند ، از اتحادیه اروپایی درخواست کمک کردند .

آقای " Christos Papoutsis  "وزیر  حمایت از شهروندان یونان گفت: افزایش فشار مهاجرت غیر قانونی در مرز یونان صرفا"  مشکلی برای اروپا بوده   و راه حلی اروپایی را می طلبد.  "  Frontex " از  آژانس مرزی اتحادیه اروپا می گوید: نیروی اورژانس گشت زنی که  در سال 2007   از پلیس مرزی داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا یی شکل گرفته نیز در زمینه ی مقابله با پدیده ی مهاجرت غیر قانونی ، فعال گردیده است  . در نوامبر امسال یک گردان نیروی 175 نفره  واکنش سریع موسوم به (RABITs) ،در بخش یونانی مرزهای این کشور با ترکیه برای عملیاتی دو ماهه مستقر شدند . آنها مجهز به سگ  برای یافتن مواد مخدر، دوربین های دید در شب، خودروهای پلیس و هلی کوپتر می باشند . اما تنها کاری که از عهده ی آ ن بر نمی آیند "بازگرداندن حتی یک مهاجر غیر قانونی" به موطن اصلی خود می باشد .آنها درمورد کشور مبدا خود دروغ می گویند و ترکیه نباید آنها را قبول کند . طبق مقاله ای که اخیرا" انتشار یافته ، ساکنان روستای مرزی " Nea Vissa" در ایستگاه قطار روستا، شاهد تجمع گروه های بزرگ مهاجران هستند و در این انتظارند تا پلیس آنها را جمع آوری نماید . مهاجران پس از دستگیری  به بازداشتگاه ه ها منتقل و سه روز نگهداری می شوند و ظرف مدت یک ماه از هر طریق قانونی از کشور اخراج می شوند .  این مطالب برای چندین افغانی تازه آزاد شده بسیار خنده دار است : "سعید عزیز "  21 ساله  به همراه چهار تن از دوستان خود در اتوبوسی که   به سمت آتن در حرکت است  نشسته و  تلاش میکند برای یافتن  کار و ادامه تحصیل  خود را به  ایتالیا و یا انگلستان برساند . بر اساس مقررات  وضع شده کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال 2003 ( دوبلین دوم ) ، متقاضی پناهندگی باید در کشوری که در آن برای اولین بار وارد شده ، درخواست پناهندگی نماید .

     مسیر بسیاری از پناهندگان از ترکیه به  یونان بوده که  همگی برای رسیدن به مقصد دیگر در اروپا، به یونان آمده اند  " Alexandroupolis "  گفت : " مجید "  یک تبعه ی  افغانی است که به مدت نه ماه در شهرستانی نزدیک به مرز ترکیه زندگی می کند. او اولین بار دو سال قبل وارد ترکیه  شده.  پس از بازداشت فرار کرد ه و  در ادامه به ایتالیا و سپس اتریش رفته است   ، اما  سرانجام گرفتار شده  و  مجددا" به یونان بازگردانده شده است .  در حال حاضر فشار زیادی روی سایر کشور های عضو اتحادیه اروپایی برای تحمل هزینه این مهاجران است .    " Nowak" نماینده سازمان ملل اعلام کرد : یونان باید  مسئولیت بیش تر هزینه ی ورود مهاجران غیر قانونی به اتحادیه اروپا را بپذیرد . این مشکل واقعی برای اروپا است و راه حلی مشترک را می طلبد .

دولت های یونان ، مالت و ایتالیا به دنبال بررسی "دوبلین 2 "هستند  .  همکاری ترکیه برای متوقف کردن هجوم مهاجران ضروری است . تنها راه حل ،توافق با ترکیه برای پذیرش مهاجران غیر قانونی است . براساس توافق بین ترکیه و یونان،  ترکیه هر ساله تنها  بازگشت  1000 نفر یعنی 2درصد مهاجران را می پذیرد .کمسیر  امور داخلی اتحادیه اروپایی  اعلام کرد در حال حاضر اولویت برای هر دو ( یونان و اتحادیه اروپایی )انعقاد قراردادی است که کار را برای طرف یونانی آسان تر نماید . Listen

Read phonetically

 

Dictionary - View detailed dictionary

 

 

کرواسی به یاد قربانیان وکوار( Vukovar)

سایت اینترنتی ست تایمز

 در روز پنج شنبه 18 نوامبر  به  یاد قربانیان شهر " وکووار" مراسمی در زاگرب پایتخت کرواسی برگزار شد . این برنامه  یادبود نوزدهمین سالگرد 15000 قربانی به دست صرب ها بوده و ادای احترامی به شهروندان و سربازان کشته شده است.در این مراسم  رئیس جمهور  Ivo Josipovic، نخست وزیر Jadranka Kosor و سخنگوی مجلس LUKA BEBIC   حضور داشتند .

 رئیس جمهور  Josipovic گفت که وکوار  با قربانیان خود جایگاه ویژه ای در دل مردم  کرواسی دارد و نیروهای صرب پس از سه ماه محاصره این شهر ،در آن 1100 غیر نظامی راکشتند  و 500 نفر را  زندانی و  حدود 22000 غیر صرب را اخراج نمودند . کرواسی در نقطه عطفی از تاریخ قرار دارد و به سمت آینده خود و عضویت به اتحادیه اروپا در حال حرکت می باشد . 

همه ساله در این ایام شاهد شمع های روشن در میدان اصلی شهر،خیابان وکوار زاگرب و محل اسکان آوارگان این واقعه در شهر زاگرب هستیم. به علاوه به یاد بود هر یک از قربانیان این فاجعه ،دیواری با آجرهایی به تعداد قربانیان در شهر زاگرب در نزدیکی محل اسکان اوارگان آن وجود داشت که این دیوار تخریب و به محلی در گورستان اصلی شهر منتقل شده است .

 

ده سال محکومیت به جرم جنایت جنگی در صربستان

سایت اینترنتی ست تایمز

           آقای "  Darko Radivoj " در صربستان در روز چهارشنبه  26 آبان 89 (17 نوامبر ) به جرم قتل یک زندانی  کرواتی و به دلیل ارتکاب جنایت جنگی به ده سال زندان محکوم شد .  محاکمه او شش ماه پیش آغاز شده بود . کرواتی زخمی در  نوامبر 1991 در روستای "  Tenja   "  به دست صربها اسیر شده بود .

 

)Ivo Josipovic رئیس جمهور کرواسی  آقای  " ایو یوسوپویچ"(

سایت بی بی سی کرواتی         

آقای  " ایو  یوسیپوویچ  " از حزب سوسیال  دمکرات   برای یک دوره پنج ساله از ژانویه 2010 و با شعار کمک به عضویت کرواسی در اتحادیه اروپا و مبارزه با فساد مالی قدرت را به دست گرفت . رییس جمهور به پیشنهاد نخست وزیر و با تایید مجلس منصوب می شود  نقش عمده او تشریفاتی بوده اما می تواند پارلمان را منحل و خواستار انتخابات گردد .

 

نخست وزیر کرواسی  خانم   "یادرانکا کوسور"(  Jadranka Kosor)

سایت بی بی سی کرواتی

پس از استعفای غیر منتظره "  Ivo sanader  "پارلمان کرواسی در ژوئیه 2009 خانم کوسور را به عنوان نخست وزیر منصوب کرد .  وی از سال 2003 معاون نخست وزیر بوده و اولین نخست وزیر زن در تاریخ این کشور می باشد . او با مدرک حقوق از دانشگاه زاگرب فارغ التحصیل شد و حرفه ی چاپ ، رادیو  و روزنامه نگاری را قبل از ورود به سیاست تا  اواسط 1990  میلادی دنبال کرد.  خانم کوسور  در سال 2005 در دور اول رای نیاورد و در دور دوم از "استیپ مسیچ"(Stipe Mesic ) شکست خورد .او از اتحادیه دموکرات راست کرواسی می باشد و ادامه سیاست های سلف خود را وعده داده است و وظیفه جدی خود را مبارزه با رکود اقتصادی کرواسی می داند . نظر سنجی  ماه مارس 2010حاکی از کاهش محبوبیت و افزایش 10 درصدی  بیکاری  برای کرواسی بوده است.

 

معرفی اجمالی وزیر فرهنگ کرواسی آقای" بیشکوپیچ" (Biskupic)

            سایت  کرواتی وزارت فرهنگ کرواسی

 

در سال 1938 به دنیا آمد ودارای  مدرک فوق  لیسانس از دانشگاه زاگرب می باشد .  ایشان عضو اتحادیه دموکرات کرواتی (HDZ)از سال 1990 می باشد  و موفق شده پست های مهمی را در حزبش کسب نماید (مدیر  روابط بین الملل ، عضو ریاست HDZ و عضو شورای ملی HDZ) .در سال 2004 آقای Biskupic رئیس کمیته دولت برای روابطه با جوامع مذهبی شد. از او آثار زیادی  شامل کتاب و مقالات علمی به چاپ رسیده است .آقای Biskupic عضو انجمن هنرهای کاربردی کرواسی  ، انجمن طراحان ، و انجمن کرواتی ماتریکس و  از مورخان هنر است. ایشان برنده جایزه سال 1993ولادیمیر Nazor، و مدال یونسکو برای ترویج آرمان های سازمان در سال 2006 ، دریافت کننده جوایز متعدد ملی و بین المللی ، از جمله جایزه کرواتی مهم در حوزه فرهنگ است.

 

 

 

 

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2371
Visitorsofday : 197
Visitorsofpage : 450806
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.8906

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها