پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

 

به نام خدا

 

نگاهی به

نظام آموزشي در جمهوری كرواسی

 

 

تهیه وتنظیم : زهرا جمشیدی

خرداد ماه 1389

زاگرب/کرواسی

 

مقدمه ای در باره کشور کرواسی:

کرواسی (به فارسی و ترکی هِرواتستان) (به کروات: Hrvatska) با نام رسمی جمهوری کرواسی، کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته نگرو و دریای آدریاتیک هم مرز می‌باشد. پایتخت آن  شهر زاگرب وشهرهای بزرگ و مهم کرواسی دوبرونیک ، پولا ، اسپلیت ، واراژدین ،رییکا،اوسییک ،کارلوواتس ، زادار و سیساک هستند. جمعیت کرواسی چهار و نیم میلیون نفر است. درصد کروات‌ها شهر نشین هستند. امید به زندگی مردان ۷۲ سال و زنان ۷۷ سال می‌باشد. ۹۰درصد مردم دارای نژاد کروات، حدود ۵ درصد صرب و بقیه بیشتر مجار،اسلوونی و ایتالیایی هستند. واحد پول کرواسی «کونا» است. در سال 1991 انتخابات آزاد برگزار شد و بدنبال آن اسلووني  ومقدونيه بدون جنگ ،  و كرواسي و بوسني و هرزه‌گوين با درگيري خونين از يوگسلاوي سابق جدا شدند. در تاريخ اجتماعي گروهي از كرواتها معتقدند اصالتاً ايراني هستند و كتابهايي نيز در این مورد منتشر گرديده است.

کرواسی ۸ روزنامه به زبان کرواتی ، یک روزنامه به نام لا وس دِ پیپل به زبان ایتالیایی در بندر رییکا و  تنها یک روزنامه ورزشی بنام  اسپرسکو نوویستی و در  مجموع ۱۰ روزنامه سراسری به طور روزانه در کرواسی به چاپ می‌رسند و تیراژ آنها یک میلیون نسخه در روز است که پرتیراژترین و اصلی ترین روزنامه کرواسی « وچرنی لیست » نام دارد که در زاگرب منتشر می‌شود و تنها روزنامه عصر در کشور کرواسی می‌باشد.

دین ۹۳ درصد مردم کرواسی مسیحیت می‌باشد.همچنین حدود ۲ درصد از کل جمعیت کرواسی مسلمان هستند که شامل مهاجران بوسنیایی و آلبانیایی‌ها می‌شود و جمعیت آنها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود. زبان رسمی ، کرواتی نام دارد

دارای مردمی با فرهنگ است كرواسي بالغ بر 151 موزه نمايشگاه و گالري و 29 سالن تئاتر دارد،‌برنامه  . تقریبا ۹۸ درصد مردم کرواسی باسواد هستند. تحصیل در دوره ابتدایی برای همه کودکان(۶ تا ۱۵ ساله) اجباری و رایگان است. در کشور کرواسی ۶۷ دانشگاه عالی وجود دارد. دانشگاه زاگرب که قدیمیترین دانشگاه ملی کرواسی به شمار می‌رود در سال ۱۶۶۹ تاسیس شده‌است. یعنی قدمتی ۳۴۰ ساله دارد.

مختصری  درباره  نظام آموزشي كشورهاي اروپائی:

درميان قاره هاي جهان قاره اروپا را مي توان به عنوان جايگاهي قلمداد كرد كه مجموعه اي از پيشرفته ترين و متنوع ترين نظام هاي آموزشي را در خود جاي داده است. دلايل پيشرفت اين نظام ها را مي توان در عواملي ذيل جستجو نمود:

1- استقرار و اجتماع اكثر كشورهاي توسعه يافته در اين قاره،

2- قدمت فرهنگي و سوابق ممتد و طولاني علمي و آموزشي در هر يك از كشورها،

3- وقوف براهميت و نقش آموزش و پرورش در توسعه جامعه و سرمايه گذاري هاي لازم در اين زمينه،

4- شناسايي و بهره برداري مفيد كشورها از منابع، ظرفيت ها و پتانسيل هاي موجود خود،

5- برنامه ريزي و آينده نگري ها لازم،

6- ساختار مناسب مديريتي حاكم بر نظام آموزشي،

7- بهره گيري از مشاركت هاي مؤثر مردمي،

 8- برخورداري و به كارگيري فن آوري پيشرفته در چارچوب برنامه آموزشي

 لازم به توضيح است ميزان كارآيي نظام هاي آموزشي و برخوداري از عوامل فوق در كشورهاي اين قاره يك سان نبوده و مي توان كشورهاي مختلف را از اين نظر به سطوحي مختلفي تقسيم بندي نمود. اما شاخص ترين نمونه ها را مي توان در كشورهاي آلمان، انگليس، اسكانديناوي و... مشاهده كرد.

مقطع آموزش پايه :

 آموزش پايه در تعداد كمي از كشورهاي اين قاره (7 درصد) براي مثال كشورهاي آلباني، مقدونيه، لهستان و..... تنها مقطع ابتدايي را در برمي گيرد. در اكثر كشورها نيز (88 درصد) اين مقطع شامل مقطع ابتدايي و مقدماتي متوسطه مي گردد. اين وضعيت در كشورهايي مانند آلمان، بلژيك، انگليس، هلند و..... مشاهده مي شود. لازم به توضيح است تعداد معدودي از كشورها (5درصد) اطلاعات ويژه اين مقطع را گزارش نكرده اند.درميان كشورهاي اروپايي طولاني ترين مقطع آموزش پايه مربوط به كشور هلند با 13 سال و بعد از آن كشورهايي مانند آلمان، جبل الطارق، بلژيك و... به ميزان 12 سال به طول مي انجامد. كوتاه ترين مقطع آموزش پايه نيز 8 سال بوده كه در كشورهايي مانند اسلواني، بلغارستان، روماني، سن مارينو و... مشاهده مي گردد.

 سن ورود به آموزش پيش دبستاني :

درميان كشورهاي اروپايي كمترين سن ورود به آموزش پيش دبستاني سن 2 سالگي بوده كه در كشورهاي، اسپانيا، ايسلند، فرانسه و.... مشاهده شده و بيش ترين سن ورود به اين مقطع 5 سالگي است كه تنها در كشور سوئيس به اجرا در مي آيد. در اكثر كشورهاي اين قاره سن ورود به مقطع پيش دبستانيي سن 3 سال است.

 

 

مقطع آموزش ابتدايي :

پايين ترين سن ورود به مقطع آموزش ابتدايي سن 4 سالگي است كه در جبل الطارق ديده شده و در عين حال پايين ترين سن ورود به اين مقطع در جهان مي باشد و مسن ترين دانش آموزان شاغل به تحصيل در مقطع ابتدايي نيز در كشورهاي لهستان و مقدونيه به دليل طولاني بودن آن مقطع با 14 سال سن مشاهده مي گردد. طولاني ترين مقطع ابتدايي با 8 سال طول مدت مقطع نيز در كشورهاي آلباني، جبل الطارق و مقدونيه، به اجرا در مي آيد. كوتاه ترين طول مقطع نيز 3 سال بوده كه متعلق به كشورروسيه فدرال مي باشد و در عين حال اين مدت زمان ركورد كوتاه ترين مقطع ابتدايي در جهان نيز به حساب مي آيد.

 مقطع آموزش متوسطه :

 به طور كلي مقطع هاي آموزش رسمي با توجه به اهميت آن ها در نظام آموزشي كشورهاي جهان به دو بخش اصلي ابتدايي و متوسطه تقسيم مي شوند در برخي از كشورها قاره اروپا (7 درصد) براي مثال كشورهاي آلباني، مقدونيه و لهستان (دوره ابتدايي 8 سال و مقطع متوسطه 4 سال) نظام آموزشي تنها به دو گروه مورد اشاره تقسيم شده و از تفكيك بيشتري برخودار نمي باشد ، اما در اكثر كشورهاي اين قاره (86 درصد ) مقطع متوسطه به دو مقطع كوتاه تر تقسيم گرديده كه با عناوين مقطع مقدماتي متوسطه و مقطع تكميلي متوسطه شناخته مي شوند. كوتاه ترين طول مدت متوسطه در مجموع كشورهاي قاره اوروپا در كشورآلباني، مقدونيه و لهستان با طول مدت 4 سال مشاهده گرديده و طولاني ترين مقطع متوسطه 9 سال مي باشد كه در كشور آلمان به اجرا در مي آيد و در عين حال طولاني ترين دوره متوسطه در جهان به حساب مي آيد. طولاني ترين مقطع مقدماتي متوسطه در كشور آلمان با 6 سال و سپس 5 سال در كشورهاي لتوني، ليتواني، روسيه فدرال و....مشاهده مي شود. و كوتاه ترين آن نيز با 2سال طول مدت دركشورهاي اسپانيا، استوني، بلژيك، مالت و... به اجرا در مي آيد. طولاني ترين مقطع تكميلي متوسطه 5 سال است كه در كشورهايي مانند سن مارينو و مالت، و كوتاه ترين مقطع با 2 سال طول مدت مقطع در كشورهايي مانند اوكراين، ايرلند، روسيه سفيد و مشاهده مي شود.

 

نظام آموزشي جمهوری كرواسی:

آموزش و پرورش  يكي از مهم ترين اركان هر نظام اجتماعي به شمار مي رود. در جوامع پيشرفته كه روز به روز بر پيچيدگي آن افزوده مي شود بدون آموزش هاي لازم، زندگي ممكن نخواهد بود. به تناسب گسترش مهارت هاي كار و زندگي در شرايط كنوني، نظام آموزش هر جامعه اي نياز به ارتقاء كمي و كيفي دارد. در اين بين بهره مندي از  تجارب آموزش ساير كشورها در طراحي نظام آموزشي كشور بسيار مفيد و مؤثر مي باشد. امروزه كشورهاي مختلف جهان از ساختارهاي آموزشي متفاوتي برخوردار مي باشند كه طبيعتاً ساختارهاي فوق در هركشوري بنا بر سياست ها، برنامه ها و اهداف مورد نظر آن كشور متفاوت مي باشد. درميان قاره هاي جهان قاره اروپا را مي توان به عنوان جايگاهي قلمداد كرد كه مجموعه اي از پيشرفته ترين و متنوع ترين نظام هاي آموزشي را در خود جاي داده است. درميان كشورهاي اروپايي طولاني ترين مقطع آموزش پايه مربوط به كشور هلند با 13 سال و بعد از آن كشورهايي مانند آلمان، جبل الطارق، بلژيك و... به ميزان 12 سال به طول مي انجامد. كوتاه ترين مقطع آموزش پايه نيز 8 سال بوده كه در كشورهايي مانند اسلواني، بلغارستان، روماني، سن مارينو و... مشاهده مي گردد.در این نوشتار به طور خلاصه نظام آموزشی جمهوری کرواسی بیان خواهد شد .

نظام آموزشی این کشور شامل :

1)آموزش قبل از مدرسه  2)  آموزش ابتدايي  3)  متوسطه   4) بالاتر از ديپلم

دوره آموزشي قبل از مدرسه شامل كودكان سنين 1 تا 6 ساله، رايگان است.

مدارس ابتدايي براي كليه كودكان اجباري و رايگان است، در اين مدارس افراد 6 تا 15 ساله تحصيل مي‌كنند و دوره‌ آن 8 سال است.

آموزش متوسطه نيز رايگان است. دوره تحصيل بين 2 تا 5 سال متفاوت مي‌باشد.

در دوره ی  عالي،  تعداد 84 آكادمي و دانشكده مشغول فعاليت مي‌باشند، از آن جمله : دانشگاه زاگرب، رييكا،‌ اسپليت، اوسيك، آكادمي علوم و هنر كرواسي وديپلماتيك را مي‌توان نام برد.

در كرواسي بخشي از هزينه‌هاي دانشجويان براي كتب درسي ، غذا و مسكن توسط دولت پرداخت مي‌شود. بر طبق قانون تحصيلات عالي،  موسسات خصوصي مجاز هستند در همه سطوح به فعاليت بپردازند اگر چه بخش اعظم مالكيت آن به دولت تعلق دارد. تحصيل براي شهروندان كرواتي مجاني ا‌ست.

طول مدت آموزش و پرورش اجباری : سن ورود : 6 سن خروج : 15 که به آن  Osnovna škola میگویند.

در سطح دوم که به آن Gimnazija میگویند طول برنامه 4  سال است یعنی از 14 سال تا 18 سال و در پایان گواهینامه (دیپلم) اعطا می گردد که به آن  ها Svjedodžba maturi  ، در دوره ی تخصصی متوسطه که آن را  Umjetnička škola  ، Svjedodžba حرفه ای  ispitu završnom و صلاحیت های حرفه ای می نامند .

آموزش و پرورش مدرسه :

میتوان 8 سال تحصیلات ابتدایی را به دو مرحله تقسیم کرد : کلاس های 1-4 و 5-8. مدارس متوسطه شامل دستور زبان ، مدارس حرفه ای و مدارس هنر هستند . مدارس دستور زبان به طور کلی تقسیم به ریاضی و فناوری اطلاعات ، زبان  کلاسیک و مدارس علمی تقسیم میشوند . مدارس حرفه ای دوره های ثابت به مدت یک الی  چهار سال ، از جمله دوره آموزش عملی هستند. مدارس هنری شامل موسیقی ، رقص ، هنرهای تجسمی و طراحی می شوند . دانشجویان باید برای ورود به دانشگاه در زمینه های حرفه ای آزمون عملی دارند که  انتظار می رود گذراندن امتحانت مقطع دیپلم جایگزین آزمون ورودی در اکثر موسسات آموزش عالی گردد.

ماموریت مدارس حرفه ای آموزش عالی حرفه ای ،فعالیت های هنری و حرفه ای مطابق با نیازهای جامعه محلی است. مدارس حرفه ای آموزش عالی در اغلب دانشکده های تربیت معلم در زمینه های خاصی که  نیاز وجود داشت تاسیس گردیده است

در جمهوری کرواسی، نظام آموزش عالی در حال حاضر تحت اصلاحات جامع به عنوان  بخشی از آموزش عالی در منطقه اروپا در سال 2010 و اجرای سیستم  بولونیا ، در سال 2001 به امضا رسید. بر اساس قانون جدید ، واحد های گذرانده شده قابل انتقالبه دیگر دانشگاه های اروپا هستند . (ECTS)

سال تحصیلی  : از سپتامبر تا اواسط  ژوئن است . 20 شهریور تا تیر ماه

تحصیلات  دانشگاهی در سطوح کارشناسی به مدت 4 سال با گذراندن 180 واحد درسی  ،تحصیلات تکمیلی دوره های دو ساله و مجموع  300 ECTS واحد که  فارغ التحصیلان می توانند مطالعات خود را در دانشگاه و یا در موسسات غیر دانشگاهی ادامه داده و یا وارد بازار کار شوند.  مقطع دیگر کارشناسی ارشداست که دو سال به طول می انجامد و سپس مقطع  دکتر ی پس از 3 سال است.

تربیت معلم جهت  آموزش قبل از دبستان و ابتدایی به مدت 4 سال اموزش و یک سال کارآموزی است که عنوان آن  Diplomirani učitelji می باشد .

معلمان دوره متوسطه یک دوره ی 5 ساله را طی می نمایند و لقب استاد می گیرند .

مدرسین مقاطع  آموزش عالی نیز عناوین  )asistent دستیار منصوب )viši asistent (معاون دستیار) viši predavač (مدرس ارشد) izvanredni (استادیار redovni ((استاد کامل) Lektor (مدرس) و viši lector (مدرس ارشد می باشد .

  متولی امر اموزش در کشور کرواسی وزارت علوم ، آموزش و ورزش می باشد . البته در این میان شورای ملی آموزش عالی نیز وجود دارد .

که نقش آن مشاوره برای توسعه و کیفیت سیستم کلی آموزش عالی در جمهوری کرواسی است .

  به علاوه آژانس علوم و آموزش عالی که یک نهاد تخصصی است وظایف حرفه ای مربوط به ارزیابی فعالیت های علمی در آموزش عالی ، و به رسمیت شناختن دیپلم و مدارک تحصیلی را بر عهده دارد .

آزمون های ورودی توسط موسسات آموزش عالی برگزار  می شود. با این حال ، نهادهای تحصیلی علوم فنی می توانند به طور  مستقیم ، دانش آموزان دبیرستان که دارای  نمرات عالی هستند را جذب نمایند .

دانشجویان خارجی نیز طبق شرایط و ظوابطی  پذیرش می شوند که لازم است یک نسخه تایید شده از مدارک تحصیلی خود را با ترجمه ی انگلیسی ارائه نمایند . گواهی نامه باید به تایید  وزارت علوم ، آموزش و ورزش نیز برسد . البته اخذ روادید تحصیلی و بیمه بهداشت و درمان نیز مورد نیاز است .

دانشجویان خارجی که زبان کرواتی را بلد نیستند لازم است دو ترم این زبان را اموزش ببیند .

کروات ها با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب و جنگ های فراوان هنوز قادر به پشت سر گذاشتن موانع وایجاد سیستم آموزشی منسجمی نشده اند .

اگر چه آموزش عالی رایگان عنوان می شود اما به خاطر مشکلات بودجه ای دولت این امر کاملا عملی نمی گردد.

با این حال ، به دلیل دستمزد کم معلمان مشکل  کمبود آموزگار در سراسر کرواسی وجود دارد. این کمبود به  مشکل همیشگی و برنامه های آموزشی در کرواسی تبدیل شده است و بروز انتقاد فراوانی  شده است "سهم مخارج آموزشی ، 4 درصد از تولید ناخالص داخلی است.

در سال 2005 ، دولت کرواسی تصمیم گرفت تا طراحی مجددی در برنامه های ابتدایی و تحصیلات متوسطه را تحت عنوان Hrvatski nacionalni obrazovni (استاندارد ملی آموزشی کرواسی) را اغاز نماید . در سال تحصیلی 2005/2006 ، سیستم جدید در 5 ٪ از مدارس ابتدایی مورد آزمایش قرار گرفت.

کودکستان اجباری نیست و  می توان اطفال را در سن 1 سالگی ثبت نام نمود  .

بیش از 450 کودکستان مختلف در کشور وجود دارد ، بیشتر آنها دولتی هستند، هر چند کودکستان خصوصی هم وجود دارد .بسیاری از کودکستانها با مدارس ابتدایی در مجتمع آموزشی  وجود دارند.

مقطع ابتدایی برای کودکان از سن 6 یا 7 سالگی شروع می شود که مواد درسی شامل موضوعاتی چون زبان کرواتی ، ریاضیات ، هنر های بصری (likovna kultura) ، طبیعت و جامعه (priroda društvo) ، تربیت بدنی ، آموزش موسیقی ، مذهب و حداقل یک زبان خارجی (معمولا انگلیسی)، تاریخ ، جغرافی ، زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک ، انفورماتیک و علاوه بر انگلیسی ، اغلب 2 زبان (معمولا آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی) و غیره .

از آنجا که مدرسه ابتدایی در جمهوری فدرال سوسیالیست یوگسلاوی اجباری شد ، نرخ باسوادی در کرواسی تا سطح قابل توجهی افزایش یلفته است .

محبوب ترین زبان های خارجی انگلیسی ، آلمانی و ایتالیایی ، پس از اسپانیایی ، فرانسوی و روسی هستند .

در حال حاضر تعداد 940 مدرسه ابتدایی در کرواسی وجود دارند .

آموزش متوسطه در حال حاضر اختیاری است ، اگر چه اکنون اکثر احزاب سیاسی خواهان اجباری شدن آن هستند .

در حال حاضر در حدود 390 مدرسه متوسطه معمولی و حرفه ای در کرواسی وجود دارند .

دانش آموزان می توانند در دو نوع اساسی آموزش عالی ثبت نام  نمایند :مدرسه پلی تکنیک (veleučilište) ، یا دانشگاه ها (sveučilište) .

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 3834
Visitorsofday : 145
Visitorsofpage : 450754
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.5156

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها