پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

 

تشیع و تدفین  اموات در کرواسی

بخشی از آداب و رسوم فرهنگی هر ملتی ، مراسم تشیع و تدفین اموات است . در این نوشته به صورت اجمال به این موضوع در کرواسی پرداخته شده است. اگرچه بخش اعظم مردم کرواسی پیرو کیش کاتولیک رومی هستند (7/87 %  ) و طبعا"  مراسم تشیع و تدفین نیز باید طبق موازین و اصول این دین باشد ، با این وجود به دلیل زندگی های مدرن و امتزاج رسوم و ادیان درپی ازدواج های مختلط بین پیروان مختلف ، تاحدی استانداردها را به هم زده است ، اما  هنوز می توان آثاری از آن ها را شاهد بود . بی شک در این میان میزان مدرن شدن زندگی ها ، وضعیت رفاهی و تمول افراد جامعه ، ازدواج بین پیروان مختلف و زندگی شهری، نقش بسزایی در اجرا و پرداختن به تمامی آداب و رسوم گذشته ایفا می نماید .

گزارش حاضر نگاهی است به آداب و رسوم تشیع و تدفین در شهر های بزرگ کرواسی مانند شهر زاگرب پایتخت این کشور .

پس از فوت شخص چنانچه در منزل اتفاق بیافتد لازم است در ابتدا پلیس در جریان  گذاشته شود و سپس پزشک مربوطه گواهی فوت را صادر می نماید آنگاه متوفی به سرد خانه قبرستان منتقل می گردد . اولین اقدام نزدیکان تهیه و چاپ اعلامیه ترحیم و نصب در محله ی  متوفی (سکونت و محل کار ) و درج در روزنامه می باشد. این اعلامیه شامل مشخصات فرد متوفی ،زمان فوت و زمان برگزاری مراسم تشیع و تدفین و در پایان اسامی صاحبان عزا به ترتیب اهمیت می باشد . چنانچه فرد متوفی کاتولیک رومی بوده باشد ، رنگ حاشیه ی کاغذ اعلامیه و نوشته ها سیاه و دربالای صفحه نقش صلیب و برخی اوقات عکس متوفی نیز در اعلامیه قرار داده می شود . چنانچه متوفی زمانی در ارتش و یا نیروی نظامی بوده باشد به جای نقش صلیب ، یک ستاره جایگزین آن می گردد . در صورتیکه متوفی خردسال و نوجوان باشد رنگ نوشته ها و حاشیه اعلامیه آبی روشن و در صورت مسلمان بودن سبز خواهد بود .

درصورت انتقال جسد به منزل ، اقوام و نزدیکان به خانه متوفی آمده و ضمن ادای احترام از کشیش نیز دعوت به عمل می آید تا برای روح تازه گذشته، دعا نماید . لازم است در شهر های بزرگی مانند زاگرب ، از قبل محل قبر خریداری شده باشد که قیمت آن به طور معمول بین 25000 تا 80000 کونا (3500 تا 11000 یورو) است ، البته در بخش های قدیمی و مهم قبرستان این رقم به بالای 20000 یورو نیز بالغ می گردد . قانونا" بازماندگان باید برای همیشه پولی بابت مقبره بپردازند، در غیر این صورت پس از ده سال از قطع پرداخت، فضای  مقبره به دیگران واگذار می شود .در هر قبر می توان تا 3 جسد را قرار داد در این میان درصورت امکان می توان با قی مانده اجساد قبلی را   به کنار گذاشت تا جا برای متوفی جدید باز شود . 

امروز ه فاصله زمانی مشخصی بین فوت و دفن وجود ندارد و شرایط جوی و تعطیلات تعیین کننده ی این فاصله زمانی می باشد البته دردهکده هایی که هنوز رسوم قدیمی وجود دارند این زمان نباید بیش تر از 24 ساعت باشد .

بسته به توان مالی ، فرد متوفی در اختیار شرکت های ویژه قرار داده می شود تا آن را تمیز و مرتب نموده و لباس مناسب بر تنش نمایند ، برای مردان، کت و شلوار و برای زنان، لباس زنانه به همراه آرایش .  ( درزاگرب 8 شرکت برای این کار وجود دارد .) به طور میانگین ، مخارج مربوطه 20000 کونا(3000 یورو) شامل حمل جنازه ، لباس و مرتب کردن متوفی،گل ،درج اعلامیه در روزنامه،مخارج سردخانه، موزیک ، به خاک سپلری و ... می باشد ،به علاوه باید قیمت تابوت که  حدودا" بین 1800 تا 22000 کونا/ 300 تا 3200 یورو)  می باشد را نیز اضافه نمود . عموما" مردم در زمان حیات خود این مخارج را به صورت ماهیانه پیش پرداخت می نمایند و تنها یکی از این شرکت ها در حال حاضر دارای 60000 عضو می باشد یعنی این تعداد افراد در حا ل پرداخت قسط های مربوط به کفن و دفن خود در زمان حیاتشان می باشند .

پس از انتقال تابوت فرد فوت شده به قبرستان ، ابتدا آن را درنمازخانه ی قبرستان بر روی سکویی قرار می دهند. روی تابوت و کنار آن دسته و تاج گل  قرار داده می شود . تاج گل ها و دسته گل ها دارای روبان هایی به رنگ تیره هستند که با ماژیک نقره ای و طلایی نام و مشخصات فرد اهدا کننده گلها درج شده است . لازم است تعداد گل ها در این دسته گل ها و تاج گل ها زوج باشد . ( برای دیگر مراسم و مناسبت ها این تعداد حتما" باید فرد باشند ) . دسته گل  برای افراد   جوان که از دنیا رفته اند به رنگ سفید و برای افراد مسن به رنگ تیره می باشد . در کنار تابوت نزدیکان ایستاده اند و دیگران تک تک به تابوت نزدیک شده، ادای احترام می کنند، نقش صلیب می کشند و به صاحبان عزا با صدای آرام تسلیت می گویند. در این مکان لازم است همگان با لباس آراسته و تیره رنگ حاضر شوند . نباید کسی لباس های آستین کوتاه و یا دامن های کوتاه بر تن داشته باشد  .  مردها  بدون کلاه و زن ها بدون روسری . در این میان زنان باردار که نباید اصلا" در دوران حاملگی لباس تیره بر تن نمایند، از این قانون مستثنی هستند و حضور کودکان در این مراسم بلامانع است .

پس از این مرحله برای متوفی دو حالت طبق وصیت نامه و یا خواست بستگان وجود دارد :یک حالت این که جسد سوزانده شود . در این صورت جسد به طبقه ی زیرین نمازخانه منتقل و در محفظه ای ویژه سوزانده  می شود و خاکستر  در ظرفی به بستگان تحویل می گردد .برای این ظرف ها محل ویژه ای درقبرستان پیش بینی شده است و قانونا" نمی توان آنرا با اجساد در تابوت ، دریک قبر قرار داد . حالت دیگر سیر طبیعی به خاک سپاری است. پس از ادای احترام ، تابوت حاوی جسد در جلو بر روی یک گاری و مشایعین و کشیش و گروه موزیک و آواز  به دنبال آن تا محل دفن حرکت می کنند . نوع موسیقی و آواز ها که به صورت زنده اجرا می گردند، بستگی به خواست بستگان داشته و یا طبق وصیت نامه خواهد بود.  این آواز و موسیقی می تواند  سنتی ، کلاسیک ، پاپ و حتی راک باشد . در برخی مناطق و شهر ها ، هنوز سنت و رسوم گریه و زاری توسط خانم ها ی ویژه ای این کار با عنوان " NARKACE" وجود دارد که در ازای دریافت پول ، کاملا" طبیعی و با صدای بلند بر سر فرد متوفی به شیون و زاری می پردازند ، گویا عزیز ترین فرد خود را از دست داده اند ، البته دیگر این رسم ، کم رنگ شده است . در زمان خاکسپاری ، کشیش به موعظه می پردازد و با آب مقدس ، تابوت را تقدیس می کند و یک نفر از اقوام و یا شخص دیگری در مورد متوفی صحبت کوتاهی ارائه می نماید . به طور  معمول در این زمان آواز معروف " فالا " (تشکر ) که بسیار حزن انگیز است را همگان می خوانند ترجمه آواز " فالا" :

سپاس ازتو برای کلام خوب

که آن ها را می دانستی

سپاس از تو برای هر نگاهت،

هر لبخندت

زندگی خوبی های زیادی ندارد

تنها لحظه ای ازخورشید چه معنایی دارد ؟

که  خورشید به سرعت ازپشت ابرها می گذرد

و تو در قلب من چه بسیار آفتاب گذاردی!

و من چه می توانم بگویم ،جز این که از صمیم قلبم ازتو سپاس گزاری کنم. )

   سپس تابوت به داخل قبر منتقل می گردد. در ابندا نزدیکان مشتی خاک را بر روی تابوت پرتاب می کنند ، البته امروزه  برخی سنت آمریکایی که از فیلم های آن ها یاد گرفته اند، را اجرا می کنند یعنی به جای خاک   ، یک شاخه گل رز را بر روی تابوت پرتاب می کنند . در ادامه تمامی فضای قبر توسط کارگران قبر ستان با خاک پر می شود . عمق قبر حدود سه متر می باشد و گنجایش 3 تابوت را  روی هم دارد  . در پایان افراد شرکت کننده در مراسم پذیرایی درمنزل و یا رستوران و یا بار دعوت می شوند . بسته به میزان توانایی مالی صاحب عزا، تعداد مدعوین  و نوع پذیرایی متغییر است. اگرچه افراد مسن ، سنت پذیرایی شدن در خانه را ترجیح می دهند اما با زندگی مدرن این پذیرایی در رستوران هم ممکن است. مراسم ترحیم در همان روز و یا روز های آتی در کلیسا برگزار می گردد .در این مراسم ، کشیش در کنار وعظ ، دعای ویژه ای را اجرا می نماید . نام این دعا " دعا برای روح " می باشد. مراسم سالگرد نیز در کلیسا بر پا خواهد بود . در گذشته مغازه ی فرد متوفی می توانست تا یک هفته بسته بماند ، اما امروزه چندان مانند سابق نیست ، لازم است نزدیکان  متوفی در سر کار خود حاضر شوند درحالی که در گذشته ی نه چندان دور ، حتی شرکت و اداره فرد متوفی  ، مخارج مراسم تدفین را نیز پرداخت می نمود .

همه ساله در روز  اول نوامبر با عنوان " روز تمامی قدیسین" همگان با روشن کردن شمع و قرار دادن گل بر روی قبور اموات خود ، یاد آن ها را گرامی می دارند.

زاگرب دارای سه قبرستان اصلی می باشد . قبرستان " میروگوی " بزرگترین قبرستان کرواسی واقع در شهر زاگرب است که محلی برای بازدید علاقه مندان و توریست ها محسوب می شود . قبرستان ویژه ای نیز برای مریض های روانی ، زندانیان ، و متوقیان بلاصاحب در نظر گرفته شده است . البته تعدادی از اجساد بدون صاحب، مورد استفاده های آموزشی دردانشکده های پزشکی واقع  می شوند .

" میروگوی "  قبرستان مرکزی شهر در تپه های " مدودنیتسا " در محله ی " شالاتا" واقع شده است که  از زیباترین قبرستان های اروپا محسوب می گردد و به خاطر اینکه افراد مشهوری در آن دفن شده اند، لقب " پانتون " گرفته است . ساخت این مکان بسیار زیبا ،در 873 میلادی آغاز و در 6 نوامبر 876 افتتاح گردید که  درروز بعد میزبان اولین متوفی خود یعنی آقای " سینگر" ، ورزشکار معروف کروات بود ، افراد مهمی در این قبرستان شامل هنرمندان ، نویسندگان ، امرای ارتش ، سیاستمداران و اولین رییس جمهور کرواسی آرمیدهاند. برخی آثار بزرگان هنر کرواسی  در این قبرستان وجود دارند .

مسلمانان با جمعیتی معادل 3/1 % کل کشور ،دارای قرستان ویژه در شهر های بزرگ نمی باشند و تا حدی تابع قوانین دفن در کرواسی بوده و لازم است اجساد شان در تابوت  دفن گردد.

جمعیت کرواسی در 31 دسامبر  سال(  2008 )  4434508  نفر بوده ، در همین سال 43753 نفر متولد شده اند یعنی  9/9 نفر در هزار نفر ، 52151 نفر از دنیا رفته اند یعنی  8398-  11/8 نفر در هزار نفر و بالاخره این که امید به زندگی در سال 2008 در مردان 7/69 ودر زنان 6/77  سال بوده است.

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1914
Visitorsofday : 154
Visitorsofpage : 450763
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.5625

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها