پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - ميدان نقش جهان مسجد امام
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

 

بنام خدا

 

تاثیر سینمای هالیود در کرواسی

 

     اگر روزی سینما تنها یک وسیله ی سرگرمی بود ،این روزها تبدیل به رسانه ای قدرتمند شده که پدیده ی جهانی سازی را سرعت بخشیده است . ازطریق سینما افراد از فرهنگ های مختلف با یکدیگر آشنا می شوند ، مانند یکدیگر لباس می پوشند ، راه می روند و ... . سینما تبدیل به یک راه ارتباطی میان فرهنگ های مختلف شده است . در این بین طبیعی است که سینمای قدرتمند که توان جذب مخاطب بیش تری را داشته باشد ، ساده تر می تواند جهت دهنده ی افکار جهانی باشد . بی شک یکی از بانفوذترین شاخصه های فرهنگ آمریکایی بر کشورها ، سینمای هالیودی می باشد .

     این حضور تا حدی ریشه در تفوق اقتصادی امریکا ومشکلات سیاسی و اقتصادی کشورهای هدف دارد : در این میان مردم کرواسی که در آستانه و تلاش برای پیوستن به اتحادیه ی  اروپایی می باشد و لازم است رنگ و لعاب غربی را نیز به خود گیرد ،  مستثنی نبوده و تحت تاثر فراوان سینمای هالیود که همان سینمای قدرتمند می باشد، قرار گرفته اند .  می توان گفت سینماهای کرواسی مملو از فیلم های آمریکایی می باشد .

 

     واژه ی هالیود همواره بیان گر تولیدات فرهنگی آمریکا می باشد البته در این میان می توان گفت در کنار فیلم ها ،برنامه های تلویزیونی ،موسیقی و تلوزیون های جهانی مانند سی ان ان ،دیسنی و ام تی وی نیز همان اهداف را دنبال می کنند. .رسانه های دیداری در کرواسی مملو از تولیدات غربی بویژه آمریکایی هستند ودر صد بسیار بالایی ازبرنامه و فیلم ها را محصولات آمریکایی تشکیل می دهند ، به علاوه با توجه به این که این برنامه ها با صدای اصلی و زیر نویس کرواتی پخش می شوند ،تاثیر چند برابری را نیز بدنبال دارند .به طور متوسط روزانه 7 فیلم وبرنامه  تولید آمریکا از هر یک از 5 شبکه ی اصلی تلویزیونی کرواسی پخش می گردد. با نگاهی به آمار و عناوین 25 فیلم سینمایی که تنها در مجموعه ی سینمایی " سینه تک" کرواسی در شهر های زاگرب،ریکا،شیبنیک و زادارکه در هفته ی جاری  بر روی پرده هستند ، باید گفت تنها ، 4 اثر تولید انگلستان،فرانسه و چک می باشند و الباقی یعنی بیش از 60 درصد ،این فیلم های سینمایی ،محصول هالیود می باشد . به موارد فوق باید برنامه های شبکه های ماهواره ای و بازی های رایانه ای ،رمان های ترجمه شده ی روز آمریکا  را اضافه نمود که نیازی به توضیح ندارد .

 

     سهم فیلم های تولید کرواسی در سال 2008 میلادی تنها  7/2% از بازار فیلم این کشور بوده است . برپایه ی آمار های منتشره ازمجموع 353 توزیع کننده فیلم در سال 2009 ، 18 توزیع کننده کروات و 244 توزیع کننده آمریکایی بوده اند ،در همان سال ازمجموع کل  2116 توزیع کننده فیلم ویدیویی ،192 توزیع کننده کروات و 1446 توزیع کننده شرکت های آمریکایی بوده اند(دیگر کشورها  شامل اتریش ،بوسنی و هرزه گوین، فرانسه، هنگ کنگ ،ایتالیا،ژاپن،کانادا،آلمان،صربستان،اسپانیا و انگلستان) . این آمار به خوبی نشان از حضور بیش از اندازه ی سینما ومحصولات دیداری امریکا در کشور کرواسی که عمدتا" تولیدات هالیود را عرضه می کنند ، دارند. ازسوی دیگر با توجه به حجم بالای محصولات دیداری اعم ازفیلم سینمایی وسریال های تلویزیونی که ازشبکه های کرواسی پخش می شوند وتماما" با صدای اصلی و زیر نویس کرواتی می باشند تاثیر مستقیم تری در رفتار و گفتار عامه ی مردم بویژه نسل جوان باقی می گذارد .

     کمبود بودجه برای تهیه کنندگان بومی جهت ساخت فیلم های دارای کیفیت نیز مزید بر علت می شود .با این روند نه تنها شاهد اشاعه ی فرهنگ بیگانه در کشور هستیم بلکه نظاره گر ترویج مشکلات فرهنگ وارداتی نیز می باشم .باید یاد آور شد که در این میان، مشکلات و پیچیدگی های بروکراسی ،کار سرمایه گذاری فیلم سازان هالیودی را تا حدی در کرواسی مشکل می نماید . نبود قوانین ویژه و فقدان علاقه ی مسئولین رده ی بالا ی این کشور و از طرفی داشتن دغدغه ی پیوستن به اتحادیه اروپایی  باعث گردیده تا  فیلم سازان هالیودی  برای تهیه چندین فیلم ،کشورهای همسایه مانند اسلونی ،جمهوری چک ، مجارستان و صربستان را انتخاب نمایند  .

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1782
Visitorsofday : 3
Visitorsofpage : 446749
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 3.5313

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها