دوشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٨
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

پروژه بزرگ فیلم ایرانی " حضرت محمد رسول خدا (ص) "

 

پروژه بزرگ فیلم ایرانی  "  حضرت محمد رسول خدا (ص)  "

جمهوری اسلامی ایران، پس از سالهای اخیر که قدرت فناوری و علمی خود را در خصوص برنامه هسته ای به نمایش گذاشت ،  در صنعت فیلم سازی اقدام به تهیه فیلم بزرگی نموده است.  ناظران بر این باورند تهیه  فیلم محمد رسول الله  نیازمند تلاش کمتری از برنامه هسته ای نبوده است و برای تهیه این فیلم  می  بایست پیش شرط های زیادی را از جمله از نظر  تاریخی، دینی ، انسانی و مذهبی مهیا کرد.  بزرگترین منتقدین ایرانی و محققین شیعه شناخته شده اعتقاد دارند این فیلم عظیم و کاملا و به درستی  حضرت محمد (ص) را نشان می دهد. ناظران اعتقاد دارند  این فیلم بزرگترین پروژه فیلم سازی در ایران است. علیرغم این موارد، این  فیلم در جهان عرب با انتقاد  فقیهان مواجه شده است ، والبته انتقادات  بیشتری به دلیل سیاست های ایران نسبت به کشورهای عربی در این خصوص مطرح است. بخش بزرگی از انتقادات بدون توجیه ،  نتیجه روابط ایران با کشورهای عربی است.

 البته جای تعجب نیست که بخشی از انتقادات از سوی دانشگاه الازهر مصر که به منتقدان سیاسی پیوسته اند، مطرح شده است . واکنش شدید آنها به فیلم  به خصوص به ارائه و نشان دادن فردی که  پیامبرخدا (ص) است،  می باشد. منتقدان به اتفاق آرا این را محکوم می کنند  به هیچ وجه نمی توان پیامبر را به مردم نشان داد. جالب توجه است، منتقدین به جای فیلمسازان،  دولت ایران را محکوم کرده اند و آن هم  با این استدلال؛ که ایده تهیه آن ازسوی دولت ایران ایجاد شده است.

از آنجا که این فیلم نتیجه قدرت هنری ایران است و ایران در صنعت فیلم سازی یکی ازابر قدرت ها در جهان است و هر ساله فیلم سازان ایرانی موفق به کسب جوایز متعددی می شوند. غالبا فیلمهای  ایرانی پیام بزرگی را ارسال می دارند که این فیلم هم پیام بزرگی خواهد داشت.

فیلم حضرت محمد رسول الله شامل سه بخش است. در بخش اول صحبت از دوران کودکی  پیامبراست. بخش اول را در تاریخ 27 آگوست، در روز تولد امام رضا ع به نمایش گذاشتند.سناریست این فیلم مجید مجیدی به شدت به دانشگاه الازهرانتقاد کرد. آن ها حتی فیلم را نگاه هم نکرده بودند.منتقدین می گویند معرفی زن ابوسفیان مطابق با شرع نیست و همچنین نشان دادن خلفای پیامبر مطابق شرع نیست و این فیلم براساس نگاه تشیع ساخته شده است.

لازم به ذکر است که تولید این فیلم 35 میلیون دلار آمریکا هزینه برداشت، و این واقعیت را نباید فراموش کرد که این فیلم در بدترین شرایط بحران اقتصادی و مالی در ایران ناشی از تحریم های جهان غرب ساخته شده است. منتقدان باید این واقعیت را در نظر داشته باشند  هیچ کشور مسلمانی وحتی  مصر ،امکان تهیه پروژه و تولید این فیلم را دارا نیستند.ایران توانایی ساخت این فیلم را داراست به همین دلیل هم در جشنواره های گوناگون موفق به کسب جوایز می شود.  تنها مصطفی عقاد فیلم ساز سوریه ای موفق شده است فیلمی تحت عنوان محمد (ص) را به زبان های عربی و نسخه انگلیسی تهیه نماید. ما می توانیم این سوال را بپرسیم که چرا در جهان عرب هیچ موسسه ای وجود ندارد  که بتواند همانند ایران یک پروژه سینمایی در مورد پیامبر (ص) تهیه نماید. آیا بینش و دیدگاه  دولت های فعلی اسلامی نسبت به هنر غیرقابل درک است. تنها یک سال پیش بود که برخی مولفین از مکه و مدینه در نمایشگاهی دوران حضرت محمد( ص )را به نمایش گذاشتند که با علاقمندی هنرمندان و زائران مواجه شد.

یک گروه از امامان و افندی های ما(از کرواسی ) در ماه اوت در یک تور مطالعاتی و پژوهشی در ایران به سربردند و اعلام داشتند که افتخار دیدن بخش اول این فیلم را داشتند . آنها اظهار نمودند که این فیلم فوق العاده بوده است.

 


١٣:١٠ - 1394/07/16    /    شماره : ٦٣٨٥١٠    /    تعداد نمایش : ٥٤٠جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 238760
Visitorsofday : 27
Visitorsofpage : 439187
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 3.1719

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها