سه شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٩
 
صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

با سمه تعالی

 

خبر شماره 17

 

 

کنفرانس جهاني گردشگري و رسانه‌هاي گروهي در کرواسي برگزار شد

در آستانه "روز جهان گردی" ، روز 27 سپتامبر  سال 2011که  بنام " توریسم ،به هم پیوستن  فرهنگ ها "  نامگذاری شده  ،  450 نماینده  از 50 کشور  از تاریخ 12 لغایت 13 سپتامبر ، کنفرانس جهاني توريسم و رسانه هاي گروهي  در شهر زاگرب برگزار گردید .

 این کنفرانس  با حمایت سازمان توريسم جهاني و وزارت توريسم کرواسي ،  با تمرکز بر نقش       رسانه هاي گروهي درخلق انگيزه براي رشد اقتصادي و اشتغال و همچنين ابزاري براي توسعه و کاهش فقر ،  با تمرکز بر نيازهاي جاري در زمينه شناخت بهتر صنعت توريسم به ويژه در ارتباط با رسانه هاي گروهي  برگزار گردید .

در اين کنفرانس دو روز ه  نخست وزیر کرواسی  خانم " یادرانکا  کوزور " و مقامات عالیر تبه  از چندین کشور جهان از جمله خبر نگار ویژه نیوزویک ، خبرنگار سی ان ان  در بخش تبلیغات توریسم،  رئیس بین المللی اتحادیه ژورنالیست ها و نویسندگان سفر ، دبیر کل سازمان جهانی توریسم ، خبرنگار بخش تجاری آسیا از مجله تایمز و دیگر نمایندگان بخش های مطبوعات داخلی و خارجی در زاگرب، پايتخت کشور کرواسي   گرد هم آمدند  .

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس آقای " طالب رفاعی " دبیر کل  سازمان جهانی توریسم ضمن بیان نامگذاری امسال به "سال ارتباط فرهنگ ها"  با بیان آمار و ارقام آخرین وضعیت توریسم در جهان را تشریح کرد  .  وی اعلام داشت با 940  میلیون توریسم در کل جهان در سال  2010  هیچ گاه ملت ها و فرهنگ ها بدین حد با هم درآمیخته نشده بودند و از این راه  ملت ها هر  روز به هم نزدیک تر می شوند . وی ضمن تجلیل از وزیر توریسم کرواسی ایشان را نمونه مشخص موفقیت و کارایی دانست و برنامه های ایشان را دارای عملکرد مناسب دانست .

همچنین نخست وزیر کرواسی ضمن ابراز رضایت از میزبانی این کنفرانس بین المللی با بیان آمار و ارقام  وضعیت توریسم در کرواسی، اعلام نمود: کرواسی میزبان بیش از 12 میلیون توریسم از سرتاسر جهان است که بیش از نیمی از درآمد این کشور از راه توریسم و گردشگری تامین می شود  . وی همچنین اضافه نمود: در 7 ماهه اول امسال 14 درصد اشتغال زایی در این بخش صورت گرفته است  و ابراز امیدواری نمود سرمایه گذاری صورت گرفته در این بخش باعث توسعه اقتصادی در کل کشور شود .   اين کنفرانس بنا داشت  تا فرصت منحصر به فردي براي بحث و بررسي نه تنها مسائل مرتبط با توريسم را به عنوان يک ابزار و سيستم اقتصادي اجتماعي ، بلکه به عنوان مکانيسم هايي براي کسب اطمينان از طرح مسائل اين صنعت در سر خط خبرهاي رسانه ايي فراهم کند.در همين راستا شبکه تلوزيوني سي ان ان نيز به عنوان شريک رسانه اي براي پوشش خبري اين کنفرانس ، موضوعاتي را چون دلايل اهميت توريسم در شبکه و اهميت طرح آن در پوشش هاي رسانه اي و نيز تامين امکانات مسافرت هاي سنتي و تبادل نظر شرکت کنندگان در چشم انداز منحصر به فرد به عنوان يک گزارشگر با تجربه و معتبر مورد بحث و بررسي قرار داد .دراين کنفرانس مسائل مختلف با شرکت اعضاي هيات علمي متشکل از متخصصان در زمينه توقعات و انتظارات از رسانه ها و سرمايه گذاران در صنعت توريسم و نحوه برقراري ارتباط بهتر ميان اين دو بخش مورد بحث و بررسي قرار گرفت .

 

 دومین نمایشگاه بین المللی هنرمندان ناشنوا  در کرواسی

نمایشگاه "سکوت" در کنار امواج دریای آدریاتیک و در شهر ساحلی اسپلیت ار تاریخ 24 سپتامبر در محل "گالری عکس " این شهر افتتاح شد .این نمایشگاه  با حمایت رئیس جمهور ، وزارت فرهنگ ، بهداشت و خانواده کرواسی برپا گردید . روز جمعه 30سپتامبر، طی مراسم ویژه ای، به نفرات اول تا سوم این نمایشگاه  جوایزی در محل تئاتر ملی کرواسی در شهر زاگرب و اهداء خواهد شد .

 

انتشار ویژه نامه ایران در فصلنامه  نوا آکروپولا ی  شهر زاگرب

در ادامه همکاری های رایزنی فرهنگی  ج.ا.ا ایران در کرواسی با موسسه فرهنگی "نوا آکروپولا"  شهر زاگرب ، مطالب قابل توجهی پیرامون معرفی فرهنگ ، تمدن ، تاریخ ، ادبیات ، معماری منحصر به فرد  و باغ های ایرانی در فصلنامه موسسه یاد شده به  زبان کرواتی به چاپ رسید. مطالب چاپ شده 41 صفحه از 66 صفحه این مجله را با تصاویر زیبا و تمام رنگی به خود اختصاص داده است.در این فصلنامه 49 تصویر زیبا و رنگی در لابه لای مطالب گنجانده شده است.مجله یاد شده با قیمتی معادل 5700 تومان در تیراژ1200 نسخه در این کشور برای در اختیار علاقه مندان و محققین قرار می گیرد.

 

آغاز به کار ساخت بنای یادبود مدافعان مسلمان  شهید در  جنگ کرواسی

در تاریخ 6 سپتامبر 2011 با حضور نمایندگانی از شهرداری زاگرب ، وزارت امور خارجه کرواسی و خانواده های  شهدای مسلمانان ، مفتی اعظم کرواسی ، جمع کثیری از مسلمانان و امامان مراکز اسلامی  ، ساخت بنای یادبود قربانیان جنگ آغاز شد .

در این مراسم نماینده ی رئیس جمهور ، نماینده شهردار و مفتی اعظم کرواسی سخنرانی نمودند . آقای "شفکو عمر باشیج " مفتی اعظم کرواسی در این مراسم گفت : بیش از 4 سال است که در تلاشیم تا بنای یادبود ی برای مدافعان کشورمان در طول سال های 1991 - 1995 دراین مرکز ساخته شود و اکنون پس از برگزاری جلسات متعدد این کار آغاز شده است . در این بنا اسامی تمامی سربازان شهید درج خواهد شد و با فضای مناسب که در اطراف آن بوجود می آید ضمن استفاده از فضای سبز حاشیه آن برای جان باختگان این جنگ نیز فاتحه ای نثار خواهد شد .

 

ملاقات وزیر دفاع مقدونیه با مفتی اعظم کرواسی

آقای "فاتمیر بسیمیر " وزیر دفاع مقدونیه که در راس هیئتی مهمان وزیر دفاع کرواسی است در  محل مرکز اسلامی شهر زاگرب با مفتی اعظم مسلمانان کرواسی آقای " شفکو عمر باشیج " و اعضای مرکز اسلامی زاگرب  ملاقات نمود . وی را در این ملاقات سرتیپ  "متزیچ " میزبان نظامی ایشان همراهی می کرد   . وی ضمن ملاقات و گفتگو  با امامان این مرکز دفتر یادبود این مرکز را امضا نمود .  

مَقدونیه کشوری است در جنوب شرقی اروپا و شمال یونان. که در سال ۱۹۹۱ از یوگوسلاوی پیشین مستقل شد. پایتخت آن شهر اسکوپیه است و جمعیت آن  ۲۰۴۱۴۶۷ نفر می باشد .

 

پیام تسلیت جامعه اسلامی بوسنی به قربانیان حادثه 11 سپتامبر

"مصطفی سریچ  " به نمایندگی از جامعه اسلامی بوسنی و هرزه گوین و مسلمانان این کشور پیام تسلیتی  را به خانواده قربانیان حادثه 11 سپتامبر آمریکا  تحویل سفیر آمریکا در سارایو و نمود .

وی در این پیام آورده است  : اینجانب  به نمایندگی از طرف خود  و  جامعه اسلامی در بوسنی و هرزگوین به خانواده های کشته شدگان در حملات تروریستی به مرکز تجارت جهانی  تسلیت میگویم .
یک بار دیگر من می خواهم به شما یادآوری کنم  که مسلمان بوسنیایی به شدت و با صراحت تمام  ، خشونت و ترور ، به خصوص آن که  به نام دین و یا سیاست باشد را به شدت  محکوم می کنند  
ما باور داریم که خشونت و ترس می تواند ارزش های دموکراتیک و تمایل و نیاز بشر به آزادی را نابود کند بوسنیایی ها ی  مسلمان به واسطه  تجربیات  تلخ خود در جنگ با صربها (ترور ، خشونت و نسل کشی) بر این موضوع شهادت می دهند
 ما ضمن درخواست  از خداوند متعال برای کاهش درد و رنج خانواده ها ، امیدواریم که برای هیچ کس این واقعه تلخ تکرار نشود.

 

جشنواره پاییزه  وینکوویتسی

چهل و ششمین دوره جشنواره پاییزه "وینکوویتسی " در  شهر یاد شده با حمایت نخست وزیر کرواسی از تاریخ 9 لغایت 18 سپتامبر برگزار می شود .

در این دوره از جشنواره ،گروه های متعدد با لباس های محلی زیبا با رقص  توام با موسیقی در سطح شهر رژه می روند . پیش بینی می شود با هزینه ای بالغ بر دو میلیون یورو بیش از 100000 بازدید کننده و بیش از 10000 توریست از این منطقه و برنامه های متنوع این جشنواره بازدید به عمل آورند .

 

شرکت مسلمانان کرواسی در حج تمتع سال جاری

به همت و با همکاری مرکز اسلامی زاگرب تعداد 50 نفر از مسلمانان کرواسی در موسم حج امسال عازم عربستان خواهند شد . این تعداد از مسلمانان مشتاق را آقای " خالد یاسین " به نمایندگی از مرکز اسلامی سرپرستی می نماید . این گروه از مسلمانان کرواسی با هزینه ای معادل 3500 یورو به مدت 20 روز عازم مکه و مدینه خواهد شد . یادآور می شود رایزن فرهنگی کشورمان در زاگرب نیز ضمن ملاقات با مفتی اعظم کرواسی ضمن طرح مباحث مختلف به معرفی بعثه مقام معظم رهبری و فعالیت های آن ،خواستار حضور حجاج کروات در بعثه  و ارتباط با آن مرکز شد که با استقبال خوب مفتی آقای "شفکو عمر باشیج " واقع شد .

 

جشنواره موسیقی "  رومانا "  در دوبرونیک

درروز شنبه 17 سپتامبر (26 شهریور ) برنامه افتتاحییه جشنواره موسیقی "رومانا " در شهر ساحلی دوبرونیک برگزار شد . این نوع از موسیقی برگرفته از موسیقی روم باستان می باشد و از سال 2001 در شهر نواخته و گرامی داشته می شود . این جشنواره از 17 لغایت 20سپتامبر برگزار می شود

این موسیقی همراه با گلادیاتور ها و در جنگ ها و مبارزات بکار می رفته و در این جشنواره به همراه  با رقص  در شهر زیبای دوبرونیک برگزار می شود .

 

هفته فیلم ج. کره جنوبی در زاگرب

هفته فیلم کشور کره ی جنوبی  در محل سینما " توشکاناتس " شهر زاگرب با نمایش فیلم های متعدی از سینمای معاصر کره از تاریخ 4لغایت 11 مهر ماه برگزار گردید .

 

برگزاری نمایشگاه عکس بوسنی در زاگرب

 در تاریخ 22 سپتامبر ساعت 19 ، به همت سفارت بوسنی و هرزه گوین در کرواسی ،  نمایشگاه عکسی با عنوان " سارایو در زاگرب " در محل مرکز فرهنگی این کشور در زاگرب برگزار گردید .

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
سایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب به زبان کرواتی

صفحه ی فیس بوک  رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در زاگرب

سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سایت خبری آزاد نگار

سایت پایگاه اطلاع رسانی ایران و بالکان (ایربا )

سایت بنیاد اندیشه اسلامی

سایت مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف  اسلامی و علوم انسانی

سایت ایرانیان خارج از کشور

سایت دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

سایت پایگاه اطلاع رسانی دولت

سایت خبرگزاری ج.ا.ا  (ایرنا )

سایت خبرگزاری قرآنی (ایکنا )

آموزش آن لاین زبان فارسی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران

دانشگاه تهران

رادیو ایران به زبان بوسنیایی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1682
Visitorsofday : 151
Visitorsofpage : 454321
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.0313

صفحه اصلی|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|پيوندها