English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > «خورشید تفکر در آسمان زندگی»؛ اندیشه ورزی و راه‌های رسیدن به آن


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهی به جدیدترین اثر انتشارات بین‌المللی الهدی؛

«خورشید تفکر در آسمان زندگی»؛ اندیشه ورزی و راه‌های رسیدن به آن

مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی، کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» اثر مشترک حمیدرضا یوسفی، عضو هیأت علمی دانشگاه پتسدام آلمان و رئیس مؤسسه ترویج تفکر میان فرهنگی و فهیمه نصیری را منتشر كرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ایده نگارش کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» مبتنی بر یک دغدغه ذهنی دیرینه در حمیدرضا یوسفی شکل گرفت. او در حال حاضر استاد تاریخ تفکر و روانشناسی تعامل در دانشگاه پُتسدام آلمان و بنیانگذار مؤسسه ترویج تفکر میان فرهنگی و سالنامه تفکر در این کشور است.

یوسفی از صاحب‌نظران برجسته حوزه‌های مختلف فلسفه میان فرهنگی، روانشناسی اعتیاد و آسیب شناسی اجتماعی است و بیش از 30 جلد کتاب و 150 مقاله از جمله «مبانی علم روان‌درمانی میان فرهنگی»، «نقش فرهنگ در روان‌درمانی»، «سبب شناسی افسردگی در غربت»، «عوامل بروز و راه های درمان اعتیاد»، «نبرد اندیشه‌ها» و «مبانی اندیشه ورزی» در انتشارات بین‌المللی اروپا به زبان آلمانی ‎منتشر کرده است که برخی از آنها به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌اند.

یوسفی دکتری افتخاری و جوایز متعدد از نهادهای علمی مختلف مثل جایزه پروژه بزرگ  omnis religio بخاطر نوآوری‌هایش در حوزه‌های روانشناسی اعتیاد و روانشناسی تعامل دریافت کرده است.

دغدغه ذهنی مذکور، پدیده و واقعیت تلخ و شومی به نام «امتناع تفکر و عدم اندیشه ورزی صحیح» بود. در واقع، مشاهده شد که بسیاری از مشکلات کشور به ویژه مشکلات بخش فرهنگی و اجتماعی ریشه در امتناع تفکر دارد. امتناع تفکری که اجاره نشینی فکری را به دنبال خود داشته است و کلیت جامعه را با شکاف و چالش‌های آسیب زا روبرو کرده است.

به همین لحاظ کتاب خورشید تفکر، با جدیت تمام برای مقابله با این معضل بزرگ کشور به تحریر درآمد. تجربه نشان داده است افرادی که بیشتر به اندیشه ورزی صحیح پرداخته‌اند، موقعیت خود را بهتر شناخته و بهتر در راستای خودآگاهی فرهنگی گام برداشته‌اند؛ چراکه نوع تفکر و اندیشه ورزی است که شاکله وجودی و قیمت انسان را مشخص می‌کند.

تفکر می‌تواند در فرآیند توصیف، بازتعریف، گفتمان سازی و نومفهوم پردازی، یاریگر افراد جامعه جهت رسیدن به خودآگاهی فرهنگی و درک وضعیت و موقعیتشان برای مشارکت هر چه بهتر و بیشتر در ساختن آینده مشترک باشد. در واقع، زیربنای هرگونه رشد و توسعه‌ای، اندیشه و اندیشه ورزی است.

آشنايي ذهن مخاطبان با توانمندی‌های ناشناخته یا فراموش شده خودشان

کتاب خورشید تفکر که در شش فصل با عناوین مغز و چهارضلعی شناخت، اندیشه ورزی و انواع آن، بسترهای فرهنگی و نبرد اندیشه‌ها، دلایل و عواقب امتناع اندیشه ورزی، آسیب شناسی به مثابه ارابه اندیشه ورزی و در نهایت راه‌های پرورش و تقویت اندیشه ورزی تنظیم شده است؛ ذهن مخاطبان را با توانمندی‌های ناشناخته یا فراموش شده خودشان آشنا می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه با اندیشه ورزی می‌توانند به بیداری ذهن خود و تک تک افراد جامعه کمک کنند.

هدف دیگر این کتاب آشناکردن مخاطبان با راه‌های خودیاری فکری است و اینکه چگونه می‌توانند امتناع اندیشه ورزی را به فرصتی برای احیاء آن و همچنین ایجاد یک جامعه بیدار و رقابت پذیر تبدیل کنند. بدیهی است که جهت اندیشه ورزی صحیح و مبتنی بر اصول، ابتدا باید با مغز و کارکردهای آن آشنا شویم، چراکه مغز قطب نما و خانه اندیشه ورزی است.

مغز مکانی است که تمامی تصمیم‌های زندگی ما در آن گرفته می‌شود و کلیتی هویت بخش دارد. آشنایی با انواع اندیشه ورزی نیز جهت تفکر صحیح و مبتنی بر اصول ضرورت دارد؛ چراکه با فراهم آوردن امکان مقایسه میان شانزده نوع تفکر و اندیشه ورزی، به مخاطب کمک می‌کند که اولاً نوع تفکر غالب در خودش را تشخیص بدهد و ثانیاً انواع اندیشه ورزی‌های سازنده را از انواع اندیشه ورزی‌های مخرب تمییز دهد و تفاوت قائل شود.

شناخت بسترهای فرهنگی و آشنایی با دلایل و عواقب امتناع اندیشه ورزی و همچنین آشنایی با آسیب شناسی نیز می‌توانند جهت تقویت اندیشه ورزی صحیح و اصولی ما را یاری کنند، که در این کتاب این موارد به صورت مفصل تشریح شده است.

این کتاب همچنین، موجب آشنایی مخاطبان با خودیاری فکری و رسیدن به خودباوری در آنان می‌شود به نحوی که بتوانند راهی را متناسب با خلق و خوی و شخصیت خودشان پیدا کنند. این راهیابی مسیر زندگی به آنان کمک می‌کند که با خودسازی به کشف پتانسیل‌های خدادادی خود برسند و بتوانند آنها را به شکوفایی برسانند و پله پله به آسایش و آرامش فردی و جمعی کمک کنند.

کتاب خورشید تفکر، در واقع بر این باور مبتنی است که هر انسانی خود صاحب فکر است و می‌تواند با اندیشه ورزی به طور قاطع به خود بگوید که: «من می‌توانم بخواهم و اگر بخواهم، می‌دانم که خواهم توانست.» علاوه بر آن، در این راستا، بر تلاش و داشتن پشتکار و اراده مصمم تأکید ویژه‌ای دارد.

کتاب خورشید تفکر می‌تواند تغییرات و دگرگونی‌هایی را در دنیای ذهنیت مخاطب و به تبع آن روی نوع عملکرد او در میدان زندگی ایجاد کند. به نحوی که مخاطب را به این بینش برساند که "فکر او یعنی زندگی-او". این کتاب، امتناع اندیشه ورزی در هر حالتی را از بدترین فجایع انسانی می‌داند و به دنبال کمک به رهایی مخاطب از این نوع بودن بسیار مخرب، تأسف بار و ناامیدکننده است.

این کتاب تمامی مباحث را به صورت عینی، ساده و شفاف به تصویر کشیده است. به همین لحاظ مخاطبان این کتاب، تمامی اقشار جامعه اعم از دانش‌آموزان، دانشجویان، والدین، مربیان، معلمان، اساتید و ... هستند و می‌توانند محتوای این کتاب را به راحتی مطالعه و درونی کنند. در واقع، این کتاب برای همه نوشته شده و همه می‌توانند از محتوای آن بیاموزند.

گفتنی است؛ مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی به عنوان یک ناشر بین‌المللی در دوران خدمت خود توانسته بیش از دو هزار عنوان کتاب را در موضوعات مربوط به دین و اندیشه‌های اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، تاریخ، علوم اجتماعی، فقه، فرهنگ و معارف شیعی به (۴۱ زبان) ترجمه و منتشر کند. کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» جدیدترین اثر این انتشارات است که می‌تواند گامی مؤثر برای بهبود فضای فکری و تقویت خودباوری و توسعه فرهنگ در سطح جامعه باشد.

این کتاب با همکاری مشترک مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی و خانه کتاب و ادبیات ایران، چهارشنبه (21 مهرماه) در سرای اهل قلم رونمایی می‌شود.

انتهای پیام/ص

 


٠٨:٢٩ - دوشنبه ١٩ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦١١٨    /    تعداد نمایش : ٨٦٨خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.